1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. 11 Eylül üzerinden Suud’u zora sokacak tasarı onaylandı
11 Eylül üzerinden Suud’u zora sokacak tasarı onaylandı

11 Eylül üzerinden Suud’u zora sokacak tasarı onaylandı

ABD Senatosu'nda 11 Eylül üzerinden Suud hedef alan tasarı onaylandı.

A+A-

Haçlı ABD'yi can evinden vuran 11 Eylül Gazvesi'nden sağ kurtulanların ya da ölenlerin yakınlarının anlamsız bi şekilde Suudi Arabistan’a tazminat davası açmasına izin veren yasa tasarısı, Senato’da onaylandı.

ABD'nin mütefiği Al-i Selül rejimine yönelik neden böyle bir gerilim siyaseti izlediği ise henüz netlik kazanabilmiş değil.

Suudi Arabistan, New York ve Washington’da 3 bine yakın kişinin hayatını kaybettiği saldırılarda sorumluluğu olmadığı tüm dünya tarafından kabul ediliyor. Yolcu uçaklarını ele geçirip Dünya Ticaret Merkezi binaları ve Pentagon’a şehadet saldırısı yapan 19 El Kaide savaşçısının 15’inin Suudi vatandaşı olması nedeniyle Suud rejimi hedef tahtasına oturtuluyor.

Yasa 11 Eylül Gazvesi'nde yakınları ölenlere, ne rol üstlenmiş olursa olsun Suudi Arabistan hükümetine dava açma hakkı veriyor. Ancak tamamen yürürlüğe girmesi için yasa tasarısını hem Temsilciler Meclisi’nin onaylaması, hem de Barack Obama’nın imzalaması gerekiyor.

Obama, Temsilciler Meclisi’nden onay alması durumunda tasarıyı veto etmekle tehdit ediyor. Obama tasarının yasalaşmasının yurtdışındaki Amerikan vatandaşlarının başını hukuken derde sokabileceğini savunuyor.

Senato oylamasının ardından konuşan Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest de, mevcut koşullar çerçevesinde Obama’nın tasarıyı imzalamasının mümkün olmadığını açıkladı.

Öte yandan Obama, 11 Eylül inceleme komisyonunun on yıl kadar önce yazdığı raporun hizmete özel tutulan 28 sayfasını kısmen ya da tamamen kamuoyuna açıklama ya da açıklamama konusunda karar vermeye hazırlanıyor. Söz konusu 28 sayfada, saldırılarda Suudi hükümetinin oynadığı olası rolle ilgili ayrıntılara sahip olduğu iddia ediliyor.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler