1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. "2016'nın sonunda Kandil petrolünü çıkarmaya başlayacağız"
"2016'nın sonunda Kandil petrolünü çıkarmaya başlayacağız"

"2016'nın sonunda Kandil petrolünü çıkarmaya başlayacağız"

Enerji Bakanı Yıldız, Kandil bölgesinde petrol arama sürecinin 2016 sonunda başlayacağını açıkladı.

A+A-

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Uluslararası Enerji Ajansı İcra Direktörlüğüne seçilen Fatih Birol'la kahvaltıda bir araya geldi. Üsküdar'da bir restoranda gerçekleşen buluşmada hem Yıldız hem de Birol basın mensuplarına önemli açıklamalarda bulundu.  Bakan Yıldız, Kandil bölgesinde petrol arama sürecinin 2016 sonunda başlayacağını belirterek, "PKK ile paylaşılacak hiçbir şeyimiz olmaz. Biz Irak'la muhatabız" dedi.

'Biz PKK ile değil Irak'la muhattabız'

Çözüm süreci başarıya ulaştıktan sonra Kandil dağı eteklerinde petrol aranacağı şeklinde daha önce çıkan haberleri hatırlatan bir gazeteciye yanıt veren Bakan Yıldız, "Biz bugünlerin olma ihtimalini daha yakın gördüğümüz için 15-16 ay öncesinden bir sözleşme yapmıştık. Ola ki Türkiye, bu hedefine ulaştığında, çözüm süreciyle alakalı Türkiye normalleştiğinde, bizim mutlaka bununla alakalı enerji alt yapısına hazırlıkta bulunmamız lazım diye. Ben inanıyorum, o bölgedeki petrolü arayacağımıza. Diğer 11 sahayla birlikte Türkiye ve Irak'a katkı koyacağına. Oradan çıkacak petrolü, 'PKK ile mi paylaşacaksınız' diye bir kısım arkadaşlar malüpilatif bir soru sordular. Biz PKK ile şuana kadar çok büyük sıkıntılar paylaştık. Bundan sonra hiçbir artı değeri paylaşmayız. PKK ile paylaşılacak hiçbir şeyimiz olmaz. Biz Irak'la muhatabız" dedi.

Hedefleri anlattı

İcra Direktörü olarak birinci hedefinin genişleme, ikinci hedefinin enerji güvenliği ve üçüncü hedefinin de İklim değişikliği konusunda çalışmalar yapmak olduğunu söyleyen Birol, "Hiç bir zaman tedbiri elden bırakmamak lazım. Enerji arz güvenliği son derece önemli.Bu anlamda Türkiye'nin çok önemli bir rol oynayabileceğini düşünüyorum. TANAP projesi son derece önemli. Türkiye için, Avrupa ülkeleri için son derece önemli bir adım" diye konuştu.

Doğalgaz fiyatları

Bir soru üzerine kurda yaşanan artışları doğalgaz fiyatlarına yansıtmayacaklarını söyleyen Bakan Yıldız, " Biz Dolarla alıp, Türk Lirası ile sattığımız için aradaki fark vatandaşın aleyhine gelişecek bir fark. Biz buna müsaade etmeyeceğiz. Kendi içimizde bunu balans edeceğiz. Doğalgaz fiyatlarında Türkiye'nin maliyeti açısından herhangi bir düşüş sağlanmadı, ama dolar bazında gazın fiyatı düştü. Ama TL maliyeti açısından bu düşmedi. Biz bunu artış şeklinde vatandaşımıza yansıtamayız. Diğer kaynaklarla bunu dengelemek istiyoruz. Onun için bunu bir fiyat artışı şeklinde vatandaşımıza yansıtmayacağız" diye konuştu.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.