1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. 26 Muharrem 1436 (19.11.2014) günü yaşanan önemli gelişmeler
26 Muharrem 1436 (19.11.2014) günü yaşanan önemli gelişmeler

26 Muharrem 1436 (19.11.2014) günü yaşanan önemli gelişmeler

İslam Devleti'nin resmi yayın kuruluşlarınadan el-Beyan Radyosu'nda 26 Muharrem 1436 (19.11.2014) günü yayınlanan haberlerde aktarılan önemli gelişmeler raporu:

A+A-

İslam Devleti'nin resmi yayın kuruluşlarınadan el-Beyan Radyosu'nda 26 Muharrem 1436 (19.11.2014) günü yayınlanan haberlerde aktarılan önemli gelişmeler raporu:

1-Safevi Irak Ordusu'nun Diyala'nın kuzey doğusunu kurtarmak için harekete geçmesi akamete uğratıldı: Şöyleki , rejim birkaç gün evvel medya ile Diyalanın es-Sadiye ve Celula şehirlerini kurtaracağına dair büyük vaadler vermişti. Bölgeye Amerikalı generallerin komuta ettiği özel (swat) birliklerini, yerli sahvelerini , yüzlerce tank, zırhlı araç ve savaş uçaklarınında havadan eşlik ettiği yüzlerce askerden oluşan ordusunu sevk etmişti. Şiddetli çatışmalar sonucu ,2 zırhlı olmakla 12 askeri araç havaya uçurulmuş, yüksek rütbeli subaylarında bulunduğu onlarca askeri öldürülmüş, öldürülen rütbeliler arasında hüsranla sonuçlanan operasyonu yürüten komutanında olduğu belirtiliyor.

Ayrıca üst rütbelilerden ağır yaralılar var. Böylelikle Safevi Irak Orudusu bu kadar donanımlarına, sayılarının çokluğuna ve havadan Amerikanın savaş uçaklarıyla desteklemesine rağmen arkalarına bakmadan zelil bir şekilde kaçtılar. Allah mücahidlere yardım etdi ve sonuçta Mikdadiyye şehrinin güneyine kadar rafizileri onlarca mil geri püskürttüler.

2-Bundan başka yine Diyala vilayeti kuzey doğusunda Celula semalarında İslam Devleti hava savunma birlikleri İran yapımı olan casus uçağını düşürmeyi başardı.

3- Diyala vilayeti kuzey doğusunda Celula ve es-Sadiye nahiyelerinde İmam Uveys mıntakasında yola yerleştirilmiş bomba sonucu yüksek rütbeli polis amiri ve onun emrinde olan diğer polisleri devriye sırasında arabalarıyla beraber havaya uçuruldular.

4- İslam Devleti Ordusu'ndan bir mücahit şehadet kemeriyle Bağdadın kuzeyin de Dicle yolu üzerindeki , et-Temamiyye mıntakasında Rafizi Safevi Ordusu'nun bir araya geldiği zaman Allah subhanehu ve Teala onu onların arasında daldırdı ve aralarında komutanları olmakla beraber onlarca kişiyi öldürdü.

5-Bağdadın kuzey kazası etrafındakı el-Hudeyra mıntakasında yola yerleştirilmiş bombanın patladılması sonucu mücrimlerin bir arabası havaya uçurulmuş, içinde bulunanların 3'ü ölmüş diğerleride yaralanmıştır.

6-Bağdadın kuzeyinde ed-Daluliyye köprüsü yakınlarında 1 rafizi milisi kanasla öldürüldü.

7-Bağdadın kuzeyinde Daman beldesinde el-Buhassan mıntakasında rafizi milislerinin üsleri 82 mm'lik havan toplarıyla ateşe tutulmuştur.

8-Ninova Vilayeti, Musul'un kuzey doğu nahiyesinde el-Lufat caddesinde devriye yapan peşmerge milislerinden yol kenarına yerleştirilmiş bombaların patlatılması sonucu 7 peşşeytan öldürülmüştür.

9-Ninova Vilayeti, Musul'un kuzeyinde telkif nahiyesin bulunan Batiniyye mıntakasında peşmerge milislerinin bir araya geldiği yer 120 mm'lik havanlarla ateş altında tutuldu.

10-Bağdadın kuzey doğusunda Şaab mıntakasında toplanan rafizilerden yola yerleştirilmiş mayının patlatılması sonucu 3 ölmüş 10 da yaralanmıştır.

11-Selahaddin Vilayeti Beyci şehrinde rafizi güçlerine ait bir zırhlı araç RPG ile partlatılmış ve içerisinde bulunan askerlerin tamamı öldürülmüştür.

12-İslam Devleti mücahidleri Selahaddin Vilayeti Beyci şehrinde rafizilerin sığındığı bir eve hafif ve ağır silahlarla yaptıkları baskın sonucu evde bulunan tüm rafizi askerlerini öldürmüşlerdir.

13-Diyala Vilayeti kuzey doğusunda Kebaşe han sokağında devriye yapan peşmerge güçlerinin askeri ve zırhlı araçlarının havaya uçurulması ve içlerindekilerin tamamının öldürülmesi ile sonuçlanmıştır.

14-Beyci şehrinin güneyine saldırı yapan Safevi Ordusu, zırhlı araçlarına, sayılarının çokluğuna ve havadan Amerikan savaş uçaklarının desteğine rağmen hafif, orta, ağır silahlarla, toplarla yapılan saldırılar sonrası ölü ve yaralı olarak ağır kayıplar vererek geri püskürtülmüş ve geldikleri yöne doğru kaçmışlardır.

15-Beyci, Hacılar mahallesinde, devriye zamanı bir eve giren rafizi milislerden, evdeki bombanın partlatılması sonucu 5'i öldürülmüştür. Ölenlerden biri yüksek rütbelidir.

16-Felluce nahiyesinde, devriye yapan Safevi Rafizi Ordusuyla İslam Devleti mücahidleri arasında ,hafif ve ağır silahların kullanıldığı çatışma yaşanmıştır.  Ölü ve yaralı olarak kayıplar vermişler.

17-Cenub vilayeti, er-Raşid mahallesinde devriye yapan mürted sahve ordularına ait bir araba havaya uçurulmuş ve içeridekilerin bir kısmıda öldürülmüştür.

18- Haçlı Koalisyonu'na ait bombardıman uçakları Musul semalarına girmesiyle İslam Devleti hava savunma kuvvetlerinin devreye girmesi sonrası şehir semalarından uzaklaşmışlar. 

 

Kaynak: Tevhidi Gündem

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler