1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 28 belediyeye kayyım kararı
28 belediyeye kayyım kararı

28 belediyeye kayyım kararı

İçişleri Bakanlığı 28 belediyeye kayyım atadı. Kayyım atanan belediyelerin 2'si il, 24'ü ilçe, 2'si ise belde belediyesi.

A+A-

İçişleri Bakanlığı, PKK-KCK ve FETÖ'ye yardım ve destek verdiği iddiasıyla, haklarında yürütülen soruşturma ve kovuşturmalar kapsamında görevden alınan 28 belediye başkanının yerine kanun hükmünde kararname gereği 28 kişiyi belediye başkanı olarak görevlendirdi. Bu kişiler sabah 09.00 itibariyle görevlerine başladı.

Sabah saat 09.00'da yeni başkanlar görevlerine başladı

Bakanlıktan yapılan açıklamada 1 Eylül'de yürürlüğe giren 674 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Belediye Kanunu’nda düzenleme yapıldığı hatırlatılarak, Terör veya terör örgütlerine yardım ve yataklık suçuyla hakkında soruşturma açılan veya görevden uzaklaştırılan Belediye Başkan ve Meclis Üyelerinin yerine 15 gün içerisinde görevlendirme yapılması hüküm altına alınmıştır" denildi.

24'ü PKK, 4'ü FETÖ'den

Kayyım atanmasının bu kapsamda gerçekleştiği belirtilen İçişleri Bakanlığı'ndan PKK-KCK ve FETÖ örgütlerine yardım ve destek vermek iddiasıyla haklarında yürütülen soruşturma ve kovuşturmalar kapsamında 28 belediye başkanının daha önce görevden uzaklaştırıldıkları belirtildi. Söz konusu belediye başkanlarının 24’ünün PKK-KCK, 4’ünün ise FETÖ dava ve soruşturmalarında yargılandıkları ifade edildi.

Tutuklu belediye başkanları da var

Yerlerine kayyım atanan belediye başkanlarının 2’si il, 24’ü ilçe, 2’si belde belediye başkanı, başkanlardan 12’si ise halen tutuklu.

İçişleri Bakanlığı'nın açıklamasında, kayyım atanmanın gerekçesi şöyle açıklanıyor:

"Ancak belediyeler; vatandaşımızın, kullandığı oyu, verdiği vergileri ve demokrasinin sunduğu iklimi istismar ederek ülkemizin birlik ve bütünlüğüne kasteden terör örgütlerinin etkisi altına giriyorsa, milli iradeyi gaspedenlere karşı tedbir almak devletin asli görevidir. Vatandaşlarımızın verdiği vergilerle oluşan kaynaklar ve verdiği oyla oluşan siyasi irade, terör örgütlerine devşirilemez. Seçimle iş başına gelip, milletin hür iradesini suç işlemek için kullanmanın meşruiyeti yoktur. Elbette hiçbir hukuk düzeni hakların açıkça kötüye kullanılmasını korumaz. Demokrasi ve hukukun üstünlüğünü işletmek devletin görevidir. Milletin beklediği de budur. Terör örgütleri karşısında ülkenin birlik ve beraberliğini, milletin ferasetiyle, işleyen demokrasi, işleyen hukuk ve işleyen devlet tesis edecektir. Bu işleyişi sağlamayı teminen, görevlendirme yapılan belediyelerde, kaynaklar terör örgütlerine değil o yörede yaşayan vatandaşlarımıza sunulacağı için, hizmetler en iyi şekilde yürütülecektir. Kanun hükmünde kararname gereği sözkonusu 28 belediye başkanlığına görevlendirilen, ekte isimleri bulunan kişiler bu sabah saat 09:00 itibariyle görevlerine başlamıştır."

İşte kayyım atanan o belediyeler

Kayyım atanan belediyeler ise şöyle:

Batman İl Belediyesi, Hakkari İl Belediyesi, Adana-Pozantı İlçe Belediyesi, Ağrı-Diyadin İlçe Belediyesi, Batman-Beşiri İlçe Belediyesi, Batman-Gercüş İlçe Belediyesi, Diyarbakır- Silvan İlçe Belediyesi, Diyarbakır-Sur İlçe Belediyesi, Erzurum-Aşkale İlçe Belediyesi, Erzurum-Hınıs İlçe Belediyesi, Giresun-Çamoluk İlçe Belediyesi, Iğdır-Tuzluca İlçe Belediyesi, Konya-Ilgın İlçe Belediyesi, Mardin-Dargeçit İlçe Belediyesi, Mardin-Derik İlçe Belediyesi, Mardin Mazıdağı İlçe Belediyesi, Mardin Nusaybin İlçe Belediyesi, Muş-Bulanık İlçe Belediyesi, Siirt -Eruh İlçe Belediyesi, Şanlıurfa-Suruç İlçe Belediyesi, Şırnak-Cizre İlçe Belediyesi, Şırnak-Silopi İlçe Belediyesi, Van-Edremit İlçe Belediyesi,Van-Erciş İlçe Belediyesi, Van-İpekyolu İlçe Belediyesi, Van-Özalp İlçe Belediyesi, Batman-Beşiri-İkiköprü Belde Belediyesi, Iğdır-Merkez- Belde Hoşhaber Belediyesi.

İşte kayyım olarak atanan isimler

Belediyelere kayyım olarak atanan isimler ise 7 Vali Yardımcısı ve 15 kaymakam ve 4 diğer isimden oluşuyor. Vali Yardımcıları ve Kaymakamlar dışında atanan Belediye Başkan Yardımcısı ve Meclis Üyesi 4 ismin 3'ü AK Partili, biri ise MHP'li. Hangi belediyeye kimin kayyım olarak atandığı ise şöyle:

Batman İl Belediyesi'ne Vali Yardımcısı Ertuğrul Şeref Aksoy, Hakkari İl Belediyesi'ne Vali Yardımcısı Cüneyt Epçim, Adana-Pozantı İlçe Belediyesi'ne daha önce başkanvekili seçilen MHP'li Mahmut Sami Baysal, Ağrı-Diyadin İlçe Belediyesi'ne Kaymakam Mekan Çeviren, Batman-Beşiri İlçe Belediyesi'neKaymakam Mustafa Maslak, Batman-Gercüş İlçe Belediyesi'ne Kaymakam Ünal Koç, Diyarbakır- Silvan İlçe Belediyesi'ne Kaymakam Murat Kütük, Diyarbakır-Sur İlçe Belediyesi'ne Vali Yardımcısı Bilal Özkan, Erzurum-Aşkale İlçe Belediyesi'ne AK Partili Belediye Başkan Yardımcısı Şenol Polat, Erzurum-Hınısİlçe Belediyesi'ne Kaymakam Bülent Ay, Giresun-Çamoluk İlçe Belediyesi'ne AK Partili Belediye Meclisi üyesi Musa Varıcı, Iğdır-Tuzluca İlçe Belediyesi'neKaymakam İbrahim Civalek, Konya-Ilgın İlçe Belediyesi'ne AK Partili Belediye Meclis Üyesi Mehmet Karahan, Mardin-Dargeçit İlçe Belediyesi'ne KaymakamMehmet Yaşar Yeşiltaş, Mardin-Derik İlçe Belediyesi'ne Kaymakam MuhammedFatih Safitürk, Mardin Mazıdağı İlçe Belediyesi'ne Kaymakam Halit Benek, Mardin Nusaybin İlçe Belediyesi'ne Kaymakam Ergün Baysal, Muş-Bulanık İlçe Belediyesi'ne Kaymakam Ömer Şahin, Siirt -Eruh İlçe Belediyesi'neKaymakam Murtaza Dayanç, Şanlıurfa-Suruç İlçe Belediyesi'ne Vali Yardımcısı Tarık Açıkgöz, Şırnak-Cizre İlçe Belediyesi'ne Kaymakam Ahmet Adanur, Şırnak-Silopi İlçe Belediyesi'ne Kaymakam Savaş Konak, Van-Edremit İlçe Belediyesi'neVali Yardımcısı İbrahim Özkan, Van-Erciş İlçe Belediyesi'ne Kaymakam MehmetŞirin Yaşar, Van-İpekyolu İlçe Belediyesi'ne Vali Yardımcısı Önder Can, Van-Özalp İlçe Belediyesi'ne Kaymakam Serdar Karal, Batman-Beşiri-İkiköprü Belde Belediyesi'ne Kaymakam Mustafa Maslak, Iğdır-Merkez- Belde HoşhaberBelediyesi'ne Vali Yardımcısı Bilgehan Karanfil.

Diyarbakır ve Batman'da kararın ardından ne yaşandı?

Gazeteci Ferit Aslan da CNN TÜRK yayınında kayyım atanması kararının ardından kentte yaşananları anlattı. Buna göre, Sabah erken saatlerde çok sayıda polis önlem alarak Diyarbakır ve Batman'da kayyum atanan belediyeye girdi. Kayyım ataması gerçekleşen bütün belediyelerin önünde polisler, özel harekat ekipleri ve zırhlı araçlarla önlem aldı. Kayyım atanan belediyelerde polis arama yapıyor. Batman'da kayyım atanan belediyelerin başkanlığına vekalet eden isimler de geldikleri belediye binasına sokulmadı. Öte yandan Demokratik Bölgeler Partisi'ne (DBP) mensup belediyelerde kayyıma karşı nöbet eylemi vardı. Bütün il ve ilçe belediyelerinde nöbet eylemi yapılıyordu. Belediyelerde kayyım atamalarına karşı nöbet tutanlar binalardan çıkarıldı.

Hakkari'de belediye önünde olaylar çıktı: 4 kişi gözaltına alındı

Hakkari'de belediyeye kayyım atanmasının ardından, belediye önünde toplananlar dağılmayınca polis müdahale etti. Olaylar sırasında 4 kişi gözaltına alındı.

Belediye Eş Başkanları Dilek Hatipoğlu ile Nurullah Çiftçi'nin, yapılan "öz yönetim" açıklamasına katılmaları nedeniyle geçen yıl Ağustos ayında tutuklanmalarının ardından, Belediye Meclis üyelerinin seçtiği Eş Belediye Başkanları Fatma Yıldız ve Şaban Alkan, polisin belediyeye Vali Yardımcısı Cüneyt Epçim'in kayyım atandığını haber vermesi üzerine Bulvar Caddesi'ndeki binaya geldi. Ancak eş başkanlar içeriye alınmadı. Bunun üzerine belediye binasının önünde Yıldız ve Alkan beklemeye başladı. Ardından partililer de çevrede toplanmaya başladı. Belediye çevresinde önlem alan polis, toplanan grubun dağılmasını istedi. Kalabalık dağılmayınca, basınçlı suyla müdahale edildi. Çıkan olaylar sırasında 4 kişi gözaltına alındı. Emniyet Müdürü Resul Holoğlu da belediye binasına geldi. Belediye binasına bu sırada büyük bir Türk bayrağının asıldığı görüldü.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
    İlgili Haberler