1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 28 Şubat'ta atılan adım ve silahların akıbetine dair
28 Şubat'ta atılan adım ve silahların akıbetine dair

28 Şubat'ta atılan adım ve silahların akıbetine dair

Geçtiğimiz hafta Hükümet ve Çözüm Süreci Heyeti Öcalan'ın oluşturduğu 10 maddelik taslak üzerinde bir takım değişiklikler yaparak bir metin üzerinde anlaşıldığını açıkladı. Çeşitli köşe yazarların konu hakkındaki görüşlerini sizin için derledik.

A+A-

Önce çözüm sonra silah bırakma

Cemil Bayık - Azadiya Welat

"Bu ortak açıklama ile bir Kürt sorunu geniş çerçevede gündeme oturdu. Bir kez daha görüldü ki, Türkiye’deki siyasi ve toplumsal gündemin ana maddesi, Türkiye’nin demokratikleşmesi ve Kürt sorununun çözümüdür. Açıklanan ortak belge ve 10 madde, Türkiye’nin demokratikleşmesi ve Kürt sorununum çözümünün başlangıcıdır. Bu belge şu anlama geliyor. Geçen kasım ayında Abdullah Öcalan tarafından devlete ve bize sunduğu demokratik çözüm taslağının legalleşmesidir. Bu belgeden bir söz ya da bir maddenin çıkartılması, ya da birbirinden ayrılması olmaz. Belge tek parçadır." 

’Adımı AKP atmalı’

"Tüm dünyada bu tür sorunlar için şöyle bir çözüm gelişiyor. Önce çözüm, daha sonra silah bırakılıyor. Bu aşamaya gelmeden önce ateşkesin ve eylemsizliğin oluşturulması gerekiyor. Zaten belgede de bu gösteriliyor. Bugüne kadar biz adım attık, fakat hükümet sorumluluklarını yerine getirmedi. Önder Apo şimdi de tarihi bir adım atıyor. Eğer AKP, 2013 yılı gibi yaklaşırsa ve atılan adımları cevapsız bırakırsa, büyük bir yanlışlık yapmış olacaktır. Silahların bıraktırılması beyanına karşılık AKP’nin adım atması gerekir."

 


 

’Kongre yapıp silah bırakma kararı alma yaklaşımı demagojidir’

Mustafa Karasu - ANF'de yer alan açıklamaları

“Bu sorun çözülmeden PKK silah bırakacak, PKK kongre yapıp silah bırakma kararı alacak biçimindeki yaklaşımlar demagojidir” 

“Şimdi Kürt sorununun çözümü tartışılıyor hatta AKP tarafından PKK’nin silahlı mücadeleyi bırakacağı algısı yaratmaya çalışılıyor. Önder Apo’yla PKK arasında sorun olduğunu sen iddia ediyorsun. O zaman Önder Apo’yla PKK yönetimini buluştur ve bu sorunu ortadan kaldır. AKP Hükümeti Önderliğin ortaya koyduğu 10 başlıkta müzakere edip sorunu çözecek midir, çözmeyecek midir? Bu sorunun cevabı çok önemlidir. Bu sorun çözülmeden PKK silah bırakacak, PKK kongre yapıp silah bırakma kararı alacak biçimindeki yaklaşımlar demagojidir, aldatmak ve sorunu çarpıtmaktır.”

 


 

"Hükümet zerre kadar umut vermiyor"

Selahattin Demirtaş - Silah bırakma çağrısı sonrası yaptığı açıklamalar

"Bir taslak metin üzerinde anlaşılmıştı ama hükümet bu metni değiştirmek istedi ve 'Bu metni açıklayalım' dedi. Hükümet, 'Öcalan PKK'ya silah bırakma çağrısında bulunuyor' diyecekti. Biz de bunun doğru olmadığını açıkladık. Hükümet ve HDP temel 10 maddeyi müzakere etmek üzere anlaştık diyeceğiz. Hükümet mensupları hâlâ daha bu temel 10 maddeden söz etmiyor. Hükümet, Öcalan silah bırakma çağrısı yapsın diyor başka da bir şey demiyor."

"Biz barıştan uzaklaşalım istemiyoruz. Bu hükümetin pratiğine bağlı. Hükümet yürüttüğü politikayla barış konusunda zerre kadar umut vermiyor. Attığı adımlarla zerre kadar barışa yaklaşmıyor. Güvenlik paketiyle sokaktaki uygulamalarla, tek kişiliğe doğru kurduğu sistemle barışa yaklaşılmaz. Bütün bunlardan değişim, dönüşüm konusunda bir güven veren adıma doğru ilerleyecek mi hükümet, onu görüp ancak barışa ne kadar yakınız söyleyebiliriz.”

"İmralı'da ciddi bir mesafe alınamadı"

"Diyalog aşamasından müzakare aşamasına geçilecekti. Taraflar birbirlerine projeler sunup ortak bir mutabakat çıkaracaklardı. Bu kamuoyula paylaşılacaktı. Bu konuda anlaşılmıştı. Maalesef bu konuda İmralı'da ciddi bir mesafe alınamadı. Gelinen aşama kamuoyuyla paylaşılacaktı, hükümet de buna razı olmuştu."

Söz konusu olan 10 madde;

1.    Demokratik siyaset; tanımı ve içeriği

2.    Demokratik çözümün ulusal ve yerel boyutlarının tanımlanması

3.    Özgür vatandaşlığın yasal ve demokratik güvenceleri

4.    Demokratik siyasetin devlet ve toplumla ilişkisi ve bunun kurumsallaşmasına dönük başlıklar

5.    Çözüm sürecinin sosyo-ekonomik boyutları

6.    Çözüm sürecinin yol açacağı yeni güvenlik yapısı

7.    Kadın, kültür ve ekolojik sorunların yasal çözümleri ve güvenceleri

8.    Kimlik kavramı, tanımı ve tanınmasına dönük çoğulcu demokratik ve eşit mekanizmaların güvenceleri

9.    Demokratik cumhuriyet, ortak vatan ve milletin demokratik ölçütlerle tanımlanması, çoğulcu demokratik sistem içerisinde yasal ve anayasal güvencelere kavuşturulması

10.  Bütün bu demokratik hamle ve dönüşümleri içselleştirmeyi hedefleyen yeni bir anayasa


 

Dön baba dönelim!

Mehmet Y. Yılmaz - Hürriyet

"İmralı’da Abdullah Öcalan, HDP heyeti, devlet heyeti ve izleme kurulu temsilcileri en geç iki hafta içinde 10 maddeyi konuşmak için masaya oturacak.HDP - İmralı - Kandil kanadı bu görüşmeleri ‘müzakere’, devlet tarafı ise ‘görüşme’ olarak adlandırıyor.Eğer masada bu 10 maddenin hayata geçirilmesi konusunda bir mutabakat sağlanırsa Öcalan, “Olağanüstü kongreyi toplama ve Türkiye’ye karşı silahlı mücadeleye son verme kararı alması” çağrısı yapacak.Peki bu 10 maddeyle Öcalan ve HDP kanadı neyi kastediyor? Hangi adımlar atılırsa 10 madde hayata geçmiş olacak. "

 28 Şubat'ta yaşanan gelişmelere dair

Avni Özgürel - Radikal
 

"Hiç şüphesiz ki bu tarihi bir açıklama... Yıllardır beklediğimiz kah hayal kırıklığı ile döndüğümüz, kah ümitlendiğimiz tarihi bir dönemeç noktası.
Nisan ayına yetişebilir mi PKK'nın kongresi ancak seçimden önce PKK'nın kongresinin toplancağı anlaşılıyor. Ve PKK'nın silah bırakacağını açıklayacağı, tahkim edilmiş çatışmasızlık değil, silah bırakma çağrısıdır bu.
Türkiye'nin güvenlik yetkililerinin de bulunduğu bir ortamda bir kaç silahın teslim edileceğidir, budur. Ortadoğu silahın en kolay bulunduğu yerdir, sembolik bir anlamı olacaktır. Güney Amerika'da da böyle sembolik anlamlı adımlar atıldı.
Mayıs ayına kadar PKK söz konusu kararı açıklarsa HDP'nin eli güçleneceği ve baraj endişesinin ortadan kalakacağı anlamına gelir.

 


 

Yeni Dönem başlıyor

Hüseyin Yayman - Vatan

"HDP'nin bu çağrısı şartlı bir çağrı. Kandil'le görüşülmemiş olsaydı, olumlu yanıt alınmamış olsaydı böyle bir çağrı yapılmazdı. Bundan sonra örgütün Kandil’de bir kongre toplayıp Öcalan ve HDP'nin çağrısına uyarak silahı bırakacağını ilan edeceğini söyleyebiliriz.

Silah bırakılırsa Türkiye tarihinde yeni bir açılımdır. Seçimlere de etkisi büyük olacaktır. Süreçte sona gelindiği görülüyor. Provakasyonlar olabilir, süreç şeffaf bir şekilde ilerlediği için bu saatten sonra çok büyük bir provakasyon olmadığı sürece Türkiye’de yeni bir kapının aralandığını düşünüyorum."

 


 

PKK’yı ordu olarak tanıyın şartı

Arslan Bulut – Yeniçağ

"Dolmabahçe Sarayı’ndaki Başbakanlık Ofisi’nde Türkiye Cumhuriyeti’nin bakanları ile PKK terör örgütünün siyasi kanadı HDP’nin bir araya gelerek “Büyük barışın omurgası” diye açıkladıkları 10 madde ile ilgili bir ayrıntı var!
Ayrıntıyı yazan Milliyet muhabiri Burcu Karakaş diyor ki  “Önder’in sıraladığı 10 madde ile HDP eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın geçen günlerde bir televizyon programında okuduğu 10 madde arasında bazı farklılıklar olduğu görüldü. Barış süreci için öne sürülen 10 madde içinde, 6, 8 ve 9. maddelerde değişiklik oldu. Demirtaş’ın televizyon ekranında okuduğu metindeki ‘Çözüm sürecinin yol açacağı yeni güvenlik yapısı’ ifadelerinin yer aldığı 6. madde, ‘Çözüm sürecinde demokrasi güvenlik ilişkisinin, kamu düzenini ve özgürlükleri koruyacak şekilde ele alınması’ şeklinde değiştirildi. Taslak metindeki 8. maddede ‘eşit mekanizmaların geliştirilmesi’ ifadesi ise ‘çoğulcu demokratik anlayışın geliştirilmesi’ olarak yazıldı. ‘Demokratik cumhuriyet, ortak vatan, milletin demokratik ölçülerle tanımlanması’ denilen 9. maddeye de, ‘çoğulcu demokratik sistem içerisinde yasal ve anayasal güvencelere kavuşturulması’ eklendi.”

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin, böyle bir toplantı ve açıklama yaparak örgütün silâhsızlanma konferansı toplaması için dayattığı 10 maddeyi yerine getirme şartını kabul etmesi, Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre devletin topraklarının bir kısmını bir terör örgütüne terk etmek suçu kapsamına girer.  Fakat Ege’de 16 adayı Yunanistan’a, Suriye’de Süleyman Şah Türbesi’ni de IŞİD terör örgütüne terk eden AKP hükümeti için toprak bırakmak artık sıradan bir eylem oldu!"

 

 


 

Resmi söz kesildi

Muharrem Sarıkaya - Habertürk

"Baştan belirteyim, hükümet ile HDP heyetinin, diyalogdan müzakere sürecine geçildiğini ilan ettikleri dünkü açıklama tarihi bir öneme sahip.

Bugüne kadar gelinen aşamaların en önemli evresi aşıldı, süreç resmileşmekle kalmadı, diyalogdan müzakere evresine geçildi.

3 Ocak 2013’te başlayan, bugüne kadar 28 kez gerçekleşen hükümet ile HDP arasındaki çözüm süreci görüşmelerinde en önemli aşamaya ulaşıldı.

Devletin, PKK’yı ilk kez muhatap alıp müzakere ederek sorunu ortaklaşa çözeceklerinin resmi ilanıdır.

Sürecin bundan sonra kendi dinamiği içinde yolunu bulacağına dönük önemli bir irade gösterisidir.

Asıl önemli olan da bundan sonrasının sağlıklı yürümesidir.

Ne kadar süreceğini görmek için İngiltere’de IRA, İspanya’da ETA ile yürütülen müzakere süreçlerine bakmak yeterlidir.

Unutulmasın ki “Good Friday” (Hayırlı Cuma) anlaşmasından 7, ateşkes niyetini ifade etmesinden de 25 yıl sonra IRA silaha veda etti."

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler