1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 37 öğrenci hakkında karar verildi
37 öğrenci hakkında karar verildi

37 öğrenci hakkında karar verildi

Davutpaşa Kampüsü'nde yapılan gösteride güvenlik görevlileri ile çatışma yaşadıkları, camları indirdikleri, çöp konteynerlerini yaktıkları iddiası ile 37 öğrenci hakkında 5 yıldan 24 yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan davada karar verildi.

A+A-

Bakırköy 21. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen karar duruşmasına tamamı tutuksuz yargılanan sanıklar gelmedi. Duruşmada, müşteki Yıldız Teknik Üniversitesi ve öğrencilerin avukatları hazır bulundu.

Esas hakkındaki beyanı sorulan müşteki YTÜ'nün Avukatı Serkan Koray Çelik, sanık öğrencilerin cezalandırılmasını isteyerek, “Sanıklar suçun ortaya çıkması yönünde herhangi bir katkı sağlamamışlardır. Bu nedenle takdiri indirim nedenlerinin de uygulanmamasını talep ediyorum" dedi.

Bir kısım öğrencinin avukatı Hüseyin Boğatekin de müvekkillerinin eylem sırasında diğer suçlar ile birlikte mala zarar vermekle de suçlandıklarını hatırlatarak, “İddianamede hangi sanığın hangi eylemi ile hangi mala zarar verdiği açıklanmamıştır. Diğer eylemler yönü ile müvekkillerimin üzerine atılı suçu işlediklerine ilişkin delil yoktur. Beraatlerine karar verilmesini talep ediyorum" diye konuştu.
Bütün sanıkları temsilen duruşmaya katılan Avukat Cemil Adıyaman, hangi sanığa hangi eylemi ile ilgili dava açıldığının tespit edilemediğini belirterek tüm müvekkilleri hakkında beraat kararı verilmesini istedi.

Mahkeme, polis tarafından tanzim edilen ve soyut nitelik taşıyan olay ve yakalama tutanağı dışında kesin ve inandırıcı delil bulunmadığını gerekçe göstererek tüm sanıkların beraatine karar verdi. Sanıkların atılı suçu işlediklerine ilişkin cezalandırılmalarına yetecek polis tarafından tanzim edilen ve soyut nitelik taşıyan olay ve yakalama tutanağı dışında kesin ve inandırıcı delil bulunmadığı, bu nedenle sanıkların atılı suçları işlediklerinin sabit olmadığı gerekçesiyle ayrı ayrı beraatlerine karar verdi.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nın hazırladığı iddianamede, 10 Mayıs 2013 günü üniversitenin Davutpaşa Kampüsü Elektrik Elektronik Fakültesi Konferans salonunda, rektörlük izniyle “Bağımsız Fikir Kulübü" adlı öğrenci grubunun 'Fetih Kutlaması' adı altında etkinlik yaptığı sırada, etkinliğin yapılmasına karşı olan (DYG) örgütüne mensup şüphelilerin, etkinliğin yapıldığı konferans salonu önünde toplanarak, protesto yaptıkları belirtildi. Hazırlanan iddianamede, şüphelilerin kanuna göre yasak olan üniversite bahçe ve bağlantı yollarında gösteri yürüyüşü yaptıkları, ellerinde taş, demir ve tahta sopalarla, kimliklerini gizlemek amacıyla yüzlerini tamamen ve kısmen örterek yürüyüşe katıldıkları anlatıldı. İddianamede ayrıca şüphelilerin suç sayılan yıkıcı ve bölücü nitelikte, “Yıldız faşizme mezar olacak, faşizme ölüm tek yol devrim" şeklinde slogan attıkları ifade edildi. İddianamenin devamında şüphelilere, polis tarafından kanuna aykırı olarak başlayan gösteri yürüyüşünün sona erdirilip dağılmaları gerektiği, aksi halde zor kullanılarak dağıtılacağı bildirildiği halde, öğrencilerin ihtara ve sonrasında zor kullanılmaya rağmen dağılmamakta ısrar ettikleri belirtildi. Sonrasında öğrencilerin kaldırım taşlarını kırıp, yollardaki demir dubaları sökerek emniyet güçlerine fırlattıkları anlatılan iddianamede, şüphelilerin çöp konteynırlarını yola çıkartıp devirerek ateşe verdikleri, reklam panolarını ve öğrenim binalarının camlarını kırdıklarını, kütüphane telefonunun kablosunu kopardıkları anlatıldı.

Savcılık soruşturma sonunda 37 öğrenci hakkında 'Kamu malına zarar verme', 'kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme, yönetme, bunların hareketlerine katılma', görevi yaptırmamak için direnme' suçlarından 21 yıl hapis isteğiyle dava açıldı.

Kaynak: DHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler