1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. 44 özel harekat polisi ölen Başkan konuştu
44 özel harekat polisi ölen Başkan konuştu

44 özel harekat polisi ölen Başkan konuştu

Uzun süren sukünet ortamından sonra Moro'da hafta başı yaşanan çatışmalar dikkatleri yeniden adanın üzerine çekmişti. Çatışmalarla ilgili en kritik açıklama Filipinler'de birinci ağızdan geldi. Başkan operasyondaki ABD parmağını yalanlamadı.

A+A-
Hafta başı Filipinler Özel Kuvvetleri'ne (SAF) bağlı bir polis birliği Mindanao adasına gözlemcilerden habersiz bir şekilde saldırmış ve  Moro İslami Kurtuluş Cephesi'nin kollarından olan fakat İslam Devleti'ne bağlılığı ile tanınan BIFF ile çatışmaya girmişti. Çatışmada ilk açıklamalara göre 44 özel harekat polisi öldürülmüştü. Mücahidlerin tarafının kayıp sayısı 5 olarak açıklanırken çatışmadan sonra Filipinler basınında oldukça farklı sesler yükselmişti.

Filipinler Devleti Başkanı Benigno Aquino özellikle basındaki iddiaları değerlendirdiği konuşmasında, operasyon öncesinde Mindanao adasına saldıran birimin başındaki komutanla defalarca görüştüğünü açıkladı. Uluslararası basında spekülatif haberler dolaşmaya başlamış ve bu birimin kimseye bilgi vermeden operasyon yaptığı iddia edilmişti. 
Başkanın açıklamasının bir devlet politikası gereği yapılıp yapılmadığı bilinmezken bölgedeki yerel ordu güçleri daha önce saldırının bilgileri dışında gerçekleştirdiğini duyurmuşlardı. 
 
Devleti Başkanı Benigno Aquino'nun yaptığı açıklamalar konuyla ilgili iddiaları birinci ağızdan yalanlarken, operasyonun 2002 yılından beri süregelen bir takibin ve incelemenin neticesi olduğunu öne sürülüyor. Bu kadar uzun sürece yayılan bir operasyonun yapılması için gizliliğin şart olduğunu öne süren Aqunio,  aranan iki kişinin bölgedeki faaliyetlerini uzun süredir takip ettiklerini duyurdu. Devlet Başkanı, çatışmaların barış sürecine zarar vereceği iddialarına katılmadığını dile getirdi.

"Daha kaç askerimizin mezarımızı kazacağımızı bilmiyoruz?"
 
"Belki de bu operasyon barış kazanımlarına koruma adına ve müzakerelerdeki bazı belirsizlikleri koruma adına bu operasyon faydalı olacaktır." şeklinde ilginç bir açıklamaya imza atan Aqunio, "Saldırıyı gerçekleştiren komutan Getulio Napeñas ile defalarca konuştum ve ona Ordu ile koordinasyonun şart olduğunu defalarca hatırlattım. Özel Kuvvetler Komutanı'na istihbarat akışının, bölgesel birimlerle irtibatın ve zamanlamanın doğru şekilde düzenlenmesi gerektiğini söyledim." dedi. Operasyonun zamanını ve şeklini bilip bilmediğine dair sorulara kaçamak cevap veren Aqunio, barış sürecinin devam edeceğini ısrarla vurguladı. "Barış görüşmelerinin sürmesi aynı zamanda hayatını kaybeden polislerin ölümünü de anlamlı hala getirecek. Eğer barış süreci başarısızlığa uğrarsa ve işler kötü giderse 'Boş yere mi öldüler?' şeklinde sorular sorulacaktı." diyen Aqunio'dan barış süreciyle ilgili gelen mesajlar sürecin devamıyla ilgili tartışmalara da nokta koydu.
 
Barış için ciddi mesafe alındığını söyleyen Devlet Başkanı Aqunio, "Eğer görüşmeler durursa bundan kim kazançlı çıkar? Daha kaç mezar kazacağız? Daha kaç çocuk kendisine Mervan ve Osman'ı model alacak?" ifadelerini kullandı.
 
Saldırıda Zülkifil Bin Hir'in hayatını kaybettiğini söyleyen Devlet Başkanı, Basit Osman'ın ise saldırıdan kurtulduğunu duyurdu. Saldırıda kaç kişinin hayatını kaybettiği ve kaçının polis kaçının Morolu mücahid olduğunu açıklamak için tahkikat komisyonundan rapor beklediğini söyleyen Devlet Başkanı Aqunio, çatışmalara ABD askerlerinin de katıldığı iddialarını yorumlamadı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.