1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. 5 Soruda Kobani
5 Soruda Kobani

5 Soruda Kobani

İslam Devleti, Kobani'yi almak için bastırıyor, kentteki Kürt güçleri direnmeye çalışıyor. Türkiye sınırındaki Kobani (Ayn El Arab) stratejik önemde. Kobani'deki çatışma bölgenin geleceğini belirleyecek.

A+A-

Kobani'nin İslam Devleti için önemi nedir? 

İslam Devleti, Tel Abyad. (Şanlıurfa Akçakale karşısı) Carablus (Gaziantep'in Karkamış ilçesinin karşısı) ve Rakka'yı kontrol altında tutuyor. Bu üçgenin ortasında ise Kobani var. İslam Devleti Kobani'yi alırsa, bölgeler arasında kesintisiz bir irtibat kuracak. Bu bölgeden başka bölgelere  ilerlemeside lojistik olarak kolaylaşacak.

Kobani'nin YPG/PYD için önemi nedir?

PYD'nin Ocak ayında ilan ettiği üç knton yönetimin coğrafi olarak ortasında duran alan Kobani. Kobani'nin yaklaşık 200 kilometre batısında Afrin. doğusundaysa Cezire kantonu var. Bu üç kanton arasında da Arap nüfus ağırlıklı bölgeler bulunuyor ve bu bölgeler İslam Devleti'nin elinde. Kobani düşünce diğer PYD kantonlarıda zayıflayacak. İslam Devleti de çok geniş bir alanda egemenlik kuracak.

Kobani'nin Türkiye için önemi nedir? 

Kobani'nin karşısında Şanlıurfa'nın Suruç ilçesi var. İki yerleşim arasında da Mürşirpınar Sınır kapısı bulunuyor. Kobani İslam Devleti'nin eline geçerse Türkiye-Suriye arasındaki bir sınır kapısı daha  İslam Devleti'nin denetiminin eline geçecek. İslam Devleti şu anda Şanlıurfa Akçakale-Tel Abyad Sınır Kapısı'nı. Gaziantep-Karkamış Kapısını ve Kilis Çobanbey-El Rai kapısını elinde tutuyor. Türkiye insani yardımlar ve geçişler dışında bu kapıları kapalı tutuyor.

Kobani'nin nüfusu nedir?

Kesin bir rakam olmamakla birlikte Suriye iç savaşından önce 200 bin civarında olan ve ağırlıklı olarak Kürtlerin oluşturduğu nüfus savaştan sonra gelen göçlerle arttı ve PYD kaynaklarına göre bir milyona yaklaştı. Özellikle Halep, Şam ve Humus'un Kürt mahallelerinde Kobani'ye göç edenler oldu. Şehirde savaştan kaçan Araplar ve Türkmenler de var.

İslam Devleti saldırısından önce Kobani'nin durumu neydi?

2014 yılının Ocak ayında PKK'nin Suriye kolu PYD'nin özerklik ilan ettiği Kobani'nin etrafı İslam Devleti ve diğer Suriyeli muhalif gruplarla çevriliydi. Türkiye sınırı ise özerklik ilanından beri kapalı. Kobani'den özel izinle Türkiye'ye gelen bir PYD grubu, Al Jazeera'ye, gıdalarının bitmek üzere  olduğunu söylemiş, sınırın açılmasını istemişti.

Ancak Türkiye'nin PYD' yi muhatap almak için üç şartı bulunuyor; PYD'nin rejimle işbirliği yapmaması ve Suriye Muhalif Devverimci Güçler'e (SMDK) katılması; Türkiye'nin güvenliğini tehdit edecek faaliyetler içinde olmaması v özerklik ilanı gibi emrivaki oluşumlardan kaçınması.

isid_kobani_788-001.jpg

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.