1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 6-7 Ekim katliamlarının baş sorumlusu Sılho'dan örgüt güzellemesi
6-7 Ekim katliamlarının baş sorumlusu Sılho'dan örgüt güzellemesi

6-7 Ekim katliamlarının baş sorumlusu Sılho'dan örgüt güzellemesi

HDP Eş Başkanı Demirtaş, Türkiye'nin düşmanının İslam Devleti olduğunu belirterek Süleyman Şah operasyonunun PYD ile Türkiye ilişkilerini güçlendireceğini umduğunu söyledi.

A+A-

TSK tarafından önceki gün Suriye topraklarında bulunan Süleyman Şah Saygı Karakolu’na yapılan tahliye operasyonunu değerlendiren 6-7 Ekim'de PKK tarafından işlenen cinayetlerinin azmettiricisi Selahattin Demirtaş, bunun PYD ve Rojava bölgesi ile ilişkinin gelişmesine vesile olmasını umduğunu belirterek İslam Devleti'nin bundan sonra Türkiye’ye yönelik tehditlerinin fazlalaşacağını iddia etti.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan HDP Eş Genel Başkanı bir yandan Türk Ordusu'nu överken bir yadan da, İslam Devleti ile mücadele konusunda Türkiye’yi net bir tutum almamakla eleştirerek şunları söyledi.

"Şimdi geldiğimiz noktada görülüyor ki IŞİD, artık yavaş yavaş Türkiye'yi tehdit etmeye başladı. Bence, IŞİD bundan sonra daha fazla tehdit oluşturacak. Sadece Süleyman Şah Türbesi ile de yetinmeyeceklerdir. Yapabilecekleri her yerde Türkiye'ye dönük tehditlerini artıracaklardır. Bu tehdide karşı hükümetin çok sağlıklı bir pozisyon alması lazım. IŞİD ve IŞİD zihniyetiyle mücadele konusunda bölgedeki demokrasi güçleriyle, özellikle PYD ile işbirliğinin ne kadar önemli olduğunu görmesi lazım." 

Demirtaş bu sözlerle Türk Ordusu'nun PKK/YPG örgütüne destek vererek işbirliği içinde olması gerektiğini savundu.

Operasyonun, PYD'nin Türkiye ile en küçük bir düşmanlık ilişkisinin olmadığını ve olamayacağını da ortaya koyduğunu vurgulayan Demirtaş, Türkiye’nin düşmanının İslam Devleti olduğunu belirtti.

"Oradaki PYD güçleri, YPG milisleri Türkiye için tehdit değil, düşman değil. Tam tersine IŞİD Türkiye'nin düşmanıdır. Umarım bu mesele, Türkiye ile resmi olarak PYD ve Rojava bölgesi arasında olması gereken ilişkinin gelişmesine vesile olur. Çünkü sonsuza kadar korkular ve düşmanlıklar üzerine kurulamaz. Sağlıklı temelde karşılıklı ilişkilerin geliştirilmesini biz hep destekledik."

'Çözüm sürecinde ilerleme yok'

Gazetecilerin Öcalan'ın sunduğu 10 maddelik çözüm taslağına ilişkin sorusu üzerine Demirtaş, henüz bir ilerleme olmadığını, bir mutabakat üzere açıklama noktasına gelinmediğini söyledi.

Hükümetin tek yanlı tutumu dayatması ve manipülasyonları nedeniyle ortak açıklama yapılamadığını iddia eden Demirtaş, şöyle dedi:

"Yoksa biz barış müzakerelerinin biran önce başlamasını destekliyoruz, bunun için çaba sarf ediyoruz. Barışın kalıcı hale gelmesi için uğraşıyoruz. Türkiye halklarının bugün en acil ihtiyaçlarının barış olduğunun bilinciyle, sorumluluk göreviyle bu meseleye yaklaşıyoruz. Henüz ortaya somut bir şey çıkmış değil."

Kandil'e heyet

Demirtaş, Sırrı Süreyya Önder ile Ceylan Bağrıyanık'ın da aralarında bulunduğu bir heyetin bugün Kandil'e gittiğini işaret ederek, heyetin dönmesiyle Ankara'da tekrar karşılıklı temaslarda bulunacaklarını, sonucun olumlu olması durumunda neticelerin kamuoyuyla paylaşılacağını sözlerine ekledi.

 

Kaynak: Al Jazeera Türk-Ajanslar

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum