1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. "7 TL'ye bal yiyebiliriz"
"7 TL'ye bal yiyebiliriz"

"7 TL'ye bal yiyebiliriz"

Muğla Bal Alıp Satanlar, İhraç Edenler ve Paketleyenler Derneği (Muğla Bal-Der) üreticiden 7,5 liraya alıp, marketlerde 35 liraya varan bal fiyatlarına tepki için halka bin adet küçük kavanozlar içinde çam balı dağıttı.

A+A-

"Tüketici sağlıklı balı daha ucuza satın alabilir"

Muğla Bal Alıp Satanlar, İhraç Edenler ve Paketleyenler Derneği Başkanı Fikret Çalca, insanların ucuz bal yemeye hakkının bulunduğunun altını çizerek, “Ülkemiz arı koloni sayısında dünya ikincisi, bal üretiminde ise dünya beşincisidir. Bal bolluğu olmasına rağmen, ne yazık ki ülkemizdeki insanların çoğu bırakın sofralarına bal almayı, yanından bile geçemiyor. Oysaki bugün çeşitli firma ve marka adlarıyla 850 gr. çam balı 30 TL ila 35 TL arasında fiyatlarla tüketiciye ulaşmaktadır. Bu ise tüketicide kafa karışıklığına yol açmakta ve ekonomisine zarar vermektedir. Bugün ise ekonomik bir fiyat ile 850 gr çam balını 14 TL‘ye, 460 gr çam balını 7 TL’ye, 850 gr çiçek balını ise 14 TL’ye ve 460 gr çiçek balını 7 TL’ye yiyebiliriz. Halen, ülkemizde üretilen ve piyasada bulunan ballara en gelişmiş laboratuvarlarda sağlıklı bir analiz yapılmakta olup, denetimlerini de Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız, İl ve İlçe Müdürlüklerimiz en iyi şekilde yapmaktadırlar. Markalı balların hepsinin kontrolü, analizi ve denetimi Bakanlık denetimindeki analiz merkezlerinde yapılmakta ve en hijyen koşullarda dolumu ve paketlemesi yapılarak tüketiciye sunulmaktadır. Bal bolluğu olan ülkemizde insanlarımız 30-35 TL arası fiyatlarla market raflarında boy gösteren balları 14 TL’ye satın alabilsin, hem sofralarımızı tatlandırsın hem de insanlarımız, çocuklarımız, gençlerimiz bu güzellikten nasibini alarak sağlıklı olsun. Fiyatlarımız ne kadar uygun olursa hem üreticimiz hem tüketicimiz memnun olur. Piyasada pahalı olan balların çok iyi ve kaliteli bal olarak, ucuz olan markalı satılan balların ise kötü ve kalitesiz bal olarak nitelendirilmesi bile söz konusu olamaz” dedi.

"Yöneticiler tanıtım yapsın"

Çalca, “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkililerimizden Çam ve Çiçek balının insan sağlığına ve beslenmesine olan katkılarının tüketicilerimize bilimsel olarak ulusal ve yerel kanallarda kamu spotu aracılığıyla anlatılarak, ülkemizde bal üretimi ve üretilen balın tüketilmesi konusunda katkı sağlamasını derneğimiz olarak rica ederiz. Dolayısıyla ülkemizde bal tüketiminin yeterli olarak teşvik edilmemesi nedeniyle bal tüketimi çok azdır, buda arıcılarımızı zor durumda bırakmaktadır. Bu konuda yeterince önlem alamazsak arıcılık sektörünün zarar görmesinden dolayı arıcılarımızın zamanla bu sektörden uzaklaştığını göreceğiz. Arıcılarımızın arıcılıktan vazgeçmesi ise doğada arıların azalmasına yol açacak ve doğal olarak da bu da arıların çiçek tozları üzerinde yaptığı döllemeler neticesinde meyve ve sebze üretiminde azalacağı anlamına gelmektedir. Sonuç olarak biz Muğla Bal-Der olarak büyük emek ve para harcayarak bal üretimi yapan değerli üreticilerimizin üretmiş olduğu ürününün gerçek karşılığını alması için elimizden gelen katkıyı vermeye hazırız. Değerli yöneticilerimizden de balın ülkemiz genelinde tanıtımı için yeterli katkı sağlayacağı beklentisi içindeyiz. Ülkemizde üretilen doğal balı tanıyalım, tanıtalım, tüketelim ve sağlıklı kalalım” dedi.


Kaynak: İHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler