1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 93 yılda laik eğitimin geldiği tehlikeli nokta
93 yılda laik eğitimin geldiği tehlikeli nokta

93 yılda laik eğitimin geldiği tehlikeli nokta

Eğitimde niteliği düşürdüğü ve çocuklara yönelik istismar vakalarının artmasına neden olduğu iddiasıyla Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı hakkında verilen gensoru önergesi reddedildi.

A+A-

Bakan Avcı'nın, CHP'li vekillerin verdiği gen soru önergesi sonrası yaptığı açıklamalar laik eğitim sisteminin geldiği noktayı gözler önüne serdi.

Eğitim-öğretim niteliğini düşürdüğü ve çocuklara yönelik istismar vakalarının artmasına neden olduğu iddiasıyla Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı hakkında CHP'nin verdiği gensoru önergesi oy çoğunluğu reddedildi.

Bakan Avcı, gen soru önergesine verdiği yanıtta 2001 Ocak - 2016 Mart ayı itibariyle Milli Eğitim Bakanlığı'na gelen 1498 ihraç kararının 621'nin cinsel suçlar kapsamında değerlendirildiğini de söyledi.

Önerge sahiplerinden CHP Eskişehir Milletvekili Gaye Usluer, “Kusura bakmayın ama dün Karaman’da yaşadıklarımızdan sonra yüce Meclis’te ‘Aslında, hepiniz oradaydınız’ diye haykırmak geliyor içimden. Sadece bizler ağlamadık, bu çocuklar için yer ağladı, gök ağladı” dedi. Hilafetin ilgasından sonra Mustafa Kemal Atatürk tarafından cebir ve şiddet kullanılarak topluma dayatılan laik eğitim sisteminin mide bulandırıcı sonuçlarını siyasi bir rant haline getiren CHP'nin bu tavrı ise şaşırtmadı.

Şeyh Said'den İskilipli Atıf Hoca'ya yüzlerce şeriat-i garra savunucusu alimi laik rejimin mahkemelerinde yargılayıp katleden tağutların batıdan ithal ettikleri eğitim sistemleri bugün Türkiye toplumunu batının istediği noktaya getirebilmeyi başarmıştır.

Eleştirilere yanıt veren Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı şunları söyledi: "Bahse konu olay 7 Mart’ta il müdürlüğüne gelmiş, aynı gün hem soruşturma açmışız hem de savcılığa suç duyurusunda bulunmuşuz. 24 Mart’ta ihraç kararını vermişiz. 2001 Ocak-Mart 2016 tarihi arasında devlet memurluğundan çıkarma talebiyle 2 bin 494 dosya gelmiş. 1498 ihraç kararının yüzde 7’si hırsızlık, yüzde 13’ü devamsızlık, yüzde 41’i cinsel suçlar, yüzde 22’si zimmet, yüzde 6’sı siyasi suçlar. 2015 yılında 127 ihraç kararı verilmiş. Bunların 70’i, yani yüzde 55’i cinsel suçlarla ilgili. Ortalama olarak 1498 ihraç kararında 621’i yüzde 41’i cinsel suçlar kapsamında. Son dönemde cinsel suçların medyada çok sık yer alması sebebiyle bu suça yönelimin arttığı anlamına gelmiyor. 15 yılda cinsel suç sebebiyle en fazla karar verilen yıl 2011.” 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler