1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. ABD Büyükelçisi Ford:"‘PYD’nin PKK olmadığı söylemi bir safsata"
ABD Büyükelçisi Ford:"‘PYD’nin PKK olmadığı söylemi bir safsata"

ABD Büyükelçisi Ford:"‘PYD’nin PKK olmadığı söylemi bir safsata"

ABD’nin 2014’e kadar Suriye politikasındaki en etkili isimlerinden olan eski Şam Büyükelçisi Robert Ford:‘PYD’nin PKK olmadığı söylemi bir safsata’ açıklamasında bulundu

A+A-

'PYD'nin PKK olmadığı söylemi bir safsata'

PKK ile ilişkisine gelirsek, Amerikalı yetkililer ‘PYD, PKK’nın resmen bir parçası değil’ diyeceklerdir. Amerikalı yetkililerin PYD’nin PKK olmadığını söylemesi bence bir safsata. Yani bu, ciddi olmadıkları bir sözlü savunma. Söylersiniz ama aslında doğru değildir ve dinleyen herkes bunun doğru olmadığını bilir.
Washington’da bir iş arkadaşım var.

Mayıs-Haziran aylarında Kobani ve Kamışlı’ya gitti. Duvarlarda, ofislerde Abdullah Öcalan’ın fotoğrafları olduğunu söyledi… Amerikalı yetkililerin PKK’nin PYD ile bağı olmadığını söylemesi bir safsata.

Amerikalılar için El Kaide ve İslam Devleti gibi grupların çok yakın tehlike olarak görüldüğünü hatırlayın. New York’tayız, 11 Eylül’deki Dünya Ticaret Merkezi saldırısı hâlâ bizimle. Amerikalı yetkililer buna bakıyor ve ‘Bu Kürt savaşçılar, bize 11 Eylül’de bunu yapan insanlarla savaşıyorlar’ diyor. Bence bunun Türkiye’de ve Suriye’de sorun çıkarttığını görüyorlar. Ancak hem Türkiye hem ABD için, herkes için en büyük ve en yakın tehlikenin bombalarıyla Suriye’den çıkan ve İstanbul’a, New York’a binaları patlatmaya gelen radikaller olduğu görüşündeler."

'Türkiye, ABD'ninkinden daha sağlam bir Suriye politikasına ihtiyaç duyacak'

Türkiye ile ABD arasında Suriye konusunda bir paralellik sağlanamadı. ABD Esed’in gitmesi gerektiğini en sert şekilde söylerken Davutoğlu Ağustos 2011’de Şam’a giderek Esed’i reformlara ikna etmeye çalıştı. Yaz sonunda Türkiye de aynı dili kullanmaya başladı. Ancak birkaç ay içinde ABD, ‘Esed’in gidişi çok da acil değil, onunla da yapabiliriz’ noktasına geldi. Söylemde değil ama pratikte yön değiştirdi.

Bunun sebebi nedir sizce?
"Ne söylediğimi hatırlayın, Amerikalılar Suriye’nin çok uzakta olduğunu düşünüyor. Bu yüzden Suriye onlar için, Türkiye için olduğu kadar büyük bir sorun değil. Ankara’daki yetkililere sorsak, Türkiye Meksika’daki uyuşturucu savaşları sorununu çözmek için ne kadar yardımcı olurdu? Meksika ABD için acil bir sorun haline gelebilir. Amerika’nın güneyine gittiğinde, basit bir çitin ardından çıplak gözle hemen yakındaki Meksika kasabasını görebilirsin. Türkiye’nin de Suriye’de ABD’nin olduğundan daha fazla çıkarı var. Bu aynı zamanda şu anlama geliyor; Türkiye, ABD’ninkinden daha sağlam bir Suriye politikasına ihtiyaç duyacak.

 

 

Kaynak:Al Jazeera

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler