1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ABD Büyükelçisi Türkiye ile dalga geçti
ABD Büyükelçisi Türkiye ile dalga geçti

ABD Büyükelçisi Türkiye ile dalga geçti

PYD/YPG'nin bir numaralı müttefikleri olduğunu açıklayan ABD'nin Büyükelçisi John Bass, terörle mücadelenin Türkiye’nin hakkı olduğunu belirterek, dalga geçercesine PKK'ye çağrıda bulundu.

A+A-

PYD/YPG'nin bir numaralı müttefikleri olduğunu açıklayan ABD'nin Büyükelçisi John Bass, terörle mücadelenin Türkiye’nin hakkı olduğunu belirterek, dalga geçercesine PKK'ye çağrıda bulundu.

Diplomasi Muhabirleri Derneği üyeleriyle bir araya gelen ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass, gündemdeki konularla ilgili açıklama yaptı.

ABD Büyükelçisi John Bass, PKK'nin kullandığı silahlardan bir kısmının ABD yapımı olduğunu doğruladı. Bass'ın "Bunlar bizim Irak güvenlik güçlerine verdiğimiz silahlardı" savunması ise ciddiyetten uzak bulundu.

Büyükelçi John Bass'ın PKK/YPG ile kanlı bir savaş verenTürkiye ile dalga geçercesine yaptığı açıklamanın satır başları şöyle;

-Teröre karşı mücadele Türk hükümetinin hakkı.
-Türkiye’nin endişeleri konusunda hassasız.
-Sivil can kayıpları önlenmelidir.
-ABD, PKK’yı silah bırakmaya çağırıyoruz.
-ABD, YPG'ye silah ve mühimmat sağlamıyor.

 

Askeri personelin ailelerinin tahliyesi

İzmir, Muğla ve Adana'daki ABD'li askeri personelin ailelerinin güvenlik endişesiyle ülkeyi terk etme talimatı almalarına ilişkin soruya ABD'li Büyükelçi şöyle yanıt verdi:

"Türk hükümetiyle çok yakından çalışıyor, mutlaka bilgi paylaşıyoruz. Tehdit ister Amerikan ister Türk halkını hedef alsın, bu güçlükleri aşabilmek için mümkün olan tüm desteği sağlıyoruz

IŞİD'e karşı devam eden operasyonlar bağlamında, çatışmanın değişen doğası gereği, İncirlik'teki askeri personelin ailelerinin sayısını azaltmak gerektiğine inanıyoruz. Adana'daki konsolosluğumuzun tüm etkinliklerini yürütmeye devam ettiğinin altını çizmek istiyorum."

İncirlik, IŞİD'i yenme stratejisinde ve koalisyonun genel mücadelesinde önemli bir etmen ve katkı sağlayıcı olarak önemini koruyor. Son 6 ayda koalisyonun operasyonlarına katılan ülkelerin sayısı arttı."

Mumbuç yanıtı

Büyükelçi Bass, Mumbuç hakkında sorulan soruya şöyle yanıt verdi:

"IŞİD'i kontrol ettiği alanlardan yerel Suriyeli güçleri kullanarak çıkarmak için uzun süredir Türkiye ile çalışıyoruz. IŞİD ile çatışmalardan sonra orayı güvenli hale getirip yerinden edilmiş Suriyelileri yerleştirme fikri üzerine konuşuyoruz.

Bunun üzerinde aylardır çalışıyoruz çünkü oldukça karmaşık bir konu. Bu grupların çoğu IŞİD ile savaşmalarının yanı sıra Nusra ve Suriye rejimi ile de savaşıyor.

Ancak bazı gruplar IŞİD ile mücadeleye daha fazla dikkat verebiliyor. Biz de Mumbuç'ta başarılı olabilmeleri, Mumbiç etrafındaki alanın temizlenebilmesi için verebileceğimiz desteği veriyoruz.

Suriye'de 'tarafların saldırıları durdurması' kararı şiddetin azalmasında etkili oldu. Bir yandan da Cenevre'de bir siyasi süreç işliyor, sorun siyasi olarak çözülmeli. Esed, Suriye'nin geleceğinin bir parçası değil, bu amaç için çalışıyoruz. Geçiş sürecinin sonunda geleceklerine Suriyeliler karar verecek."

98 km sınır kapanması

"Birden fazla gözlemim var. Türkiye’nin Suriye sınırının boylu boyunca PYD tarafından kontrol edilmesi hakkındaki endişelerine oldukça önem veriyoruz. Türkiye bunu milli güvenliğine tehdit olarak görüyor ve biz de bu konuda hassasız."

'İlerleme kaydettik'

Bu yanıtın ardından bir başka gazeteci Mumbuç'a dair yeniden bir soru yöneltti. Bass, bu kez de şu yanıtı verdi:

"Türk ordusu ve hükümetindeki meslektaşlarımızla bir dizi görüşme gerçekleştirdik. 'Saldırıların durdurulması' sayesinde, Suriye'nin kuzeybatısında IŞİD'e karşı savaşan gruplara, IŞİD'i Halep'in kuzeyinden temizlemek için yardım etmek üzere çabalarımızı artırma fırsatından bahsedebiliyoruz. 

Geçtiğimiz haftalarda sınır boyunca doğudan bunu yapmada ilerleme kaydettik. Ek ilerleme için gelecek haftalarda bazı fırsatlar bulacağız. "

Basın özgürlüğü sorusu

John Bass, basın özgürlüğüne ilişkin soruya şöyle yanıt verdi:

"Bizim sistemimizde hareket ve nefret dolu konuşmalar incitici bulunur ama bizim yasal sistemimiz basın özgürlüğüne ve ifade özgürlüğüne izin verir. Bunlar temel anayasal değerlerdir. Türk dostlarımız farklı yaklaşım belirledi ama bizim sistemimizde kişilerin mahremiyeti ve yasal sistem dengede olmalı. Okuyucularınız için önemli olan, şunu bilmeleri: bizde farklı bir yasal sistem var."

 

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler