1. YAZARLAR

  2. Tunca Bengin

  3. ABD Gülen’i neden sağ teslim etmez?
Tunca Bengin

Tunca Bengin

Haber7
Yazarın Tüm Yazıları >

ABD Gülen’i neden sağ teslim etmez?

A+A-

Teslim eder, diyenlere göre; ABD insanları kullanır ve daha büyük bir menfaat karşılığı da anında satar. Dahası, ABD Türkiye ile ilişkilerinin bozulmasını istemez. Etmeyecek diyenler ise CIA’nın kullandığı birinin teslim edilme kararı çok kolay alınamaz görüşünde. Bu arada bir de “Eder ama sağ etmez” diyenler var. Yani FETÖ’nün darbe girişimi gibi, liderinin Türkiye’ye iade konusu da karanlık noktalarla ve deştikçe de yeni sorularla dolu... 

Dün bu durumu Türkiye adına geçmişte ABD’de kritik yerlerde bulunan üst düzey bir görevliyle konuştum ve ilginç yanıtlar aldım. Örneğin ilk saptaması şuydu ve o da bir soruydu:

“Bugün CIA Fethullah Gülen’i maddi ve manevi olarak desteklemekte ve dünyada 160 Ülkede, 2000’den fazla okulda, İngilizce öğretmeni kisvesiyle yüzlerce CIA ajanı görev yapabilmektedir. Yani CIA ve dolayısıyla ABD, Fethullah Gülen okulları vasıtasıyla ve öncelikle tüm İslam ülkeleri olmak üzere pek çok ülkede yasal casuslar/ajanlar bulundurmaktadır. Durumu bu şekilde kullanan ABD, Fethullah Gülen’i geri verir mi, verebilir mi?”

Doğal olarak yanıt da ondan geldi ve “Asla” oldu. Sonrasında ise “Verse bile sağ teslim etmez” diyerek nedenlerini şöyle sıraladı:

“Fethullah Gülen gibi onlarca Cemaat lideri ABD’de misafir edilmekte ve kullanılmaktadır. En azından bunlar nezdinde ABD itibarını ve güvenirliliğini de yok eder mi? CIA bu başarısız darbe girişimi sonucu ciddi bir itibar kaybetmiş ve Ortadoğu masasında tasfiyeler başlamıştır. Vietnam’dan sonraki ABD’nin en büyük hayal kırıklığıdır bu olay.

Fethullah Gülen şu anda Türkiye’ye iade edilmemek için ABD’yi tehdit etmekte, beni iade ederseniz ben de Türkiye üzerindeki planlarınızı ve beni nasıl kullandığınızı anlatırım demektedir. 

Fethullah Gülen’in ‘Evet, ABD beni Türkiye’deki rejimi, hükümeti yıkmak için kullandı dediğini düşününüz’ Böyle bir durumda neler olacaktır? Türkiye; İncirlik üssünü ve ABD tesislerini kapatacaktır, ABD ile siyasi, ekonomik, askeri ve kültürel ilişkileri askıya alacaktır, NATO’dan ayrılma bile gündeme gelebilir. Türkiye ister istemez Doğu Bloku’na ve muhtemelen Rusya ve Çin’e yanaşacaktır.

Bunları göze alması mümkün olmadığına göre ABD’nin önümüzdeki günler için iki seçeneği ortaya çıkmaktadır:

- Fethullah Gülen’i bir başka ülkeye göndermek (Böyle bir seçenek yukarıda yazılı sonuçları bire bir doğurmasa da buna yakın neticeler ve ilişkiler için hoş olmayan ABD’nin tercih etmeyeceği bir durum oluşturacaktır.)

- Fethullah Gülen’i öldürmek. Bunu da kendini bu işten tamamen sıyırmak ve farklı anlamalara sebep olmamak için; ya Pensilvanya’da yanında bulunan bir Türk’e veya Müslüman’a yaptıracak ya da ABD’de bir başka bölgede yaşayan bir Türk veya Müslüman aracılığıyla bu işi bitirecektir.”

Bu kehanetin doğru olup olmadığını önümüzdeki günlerde hep birlikte göreceğiz...

 

NOT: BU YAZIDAKİ GÖRÜŞLERİN TAMAMI YAZARA AİTTİR.

 

 

Bu yazı toplam 238 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.