1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. ABD, Irak'ta İslam Devleti tehdidini hafife aldı
ABD, Irak'ta İslam Devleti tehdidini hafife aldı

ABD, Irak'ta İslam Devleti tehdidini hafife aldı

Wall Street Journal da yayınlanan analiz Amerika'nın Yüce Allah'ın dilemesi ve mücahitlerin askeri-siyasi hamleleri ile nasıl bir yanılgıya düştüğünü gözler önüne seriyor.

A+A-

Wall Street Journal da   Irak'da Amerika'nın düştüğü hatalar üzerine Siobhan Gorman ve Julian E. Barnes imzası ile yayınlanan makale;

"IŞİD militanları Irak'ın Musul kentini ele geçirmesinin günler öncesinde, ABD'li istihbarat analistleri, örgütün, Musul'u ele geçirip geçiremeyeceği konusunda ciddi bir görüş ayrılığı yaşıyordu.

ABD'li yetkililer, örgütün Musul'u almaya çalışabileceğinin sinyallerini gördü ve buna izin vermemek için Irak'ın harekete geçmesi çağrısında bulundu. Ancak 10 Haziran'da IŞİD'in Musul'u ele geçirdiği gün, ABD'li yetkililer olayın ciddiyetini önemsememeye çalıştı. Pentagon'un baş sözcüsü Tümamiral John Kirby konuyla ilgili, "Bu olay dikkatimizi Musul'a çevirdi ancak hesaplarımızı değiştirmiyor" dedi.

Yetkililer, ABD'nin casus ajanslarının geçtiğimiz yıl olayları takip edip, IŞİD uyarısında bulunmuş olsa da, genellikle grubun hızlı operasyonel kazanımlar elde etme yeteneğini hafife aldığını söyledi. Bu durum, geçtiğimiz hafta IŞİD militanlarının Irak'ın Kürt bölgesinde ciddi ve başarılı saldırılara başladığında da geçerliydi.

IŞİD saldırıları, ABD Başkanı Barack Obama'nın hava saldırısına onay vermesine neden oldu. ABD Başkanı cumartesi günü ABD casusları ve politika yapıcılarının, kendisine İslam Devleti diyen örgütü hafife aldığını söyledi. Obama, "Geçtiğimiz aylardaki yükselişleri, ilerlemeleri, istihbaratın tahminlerinden ve Irak içi ve dışındaki politika yapıcıların beklentilerinden daha hızlı oldu" dedi.

ABD casusluk ajanslarının IŞİD saldırılarının zamanlamasına ilişkin detay verememesi, ABD'nin ulusal güvenlik yetkilileri arasında, örgüt konusundaki istihbarat çalışmaların yeterli olup olmadığına dair bir tartışma başlattı.

IŞİD'in yapabileceklerini anlama sıkıntısı, örgütün iç planlamalarına ilişkin istihbarat bilgilerinin toplanmasındaki zorluğu yansıtıyor. Kıdemli yetkililerden biri, "İtihbarat toplamak zor" dedi.

Bu durum ABD savaş uçakları hava saldırılarını devam ettirirken, ABD'deki istihbarat yetkilileri ve ABD ordusu ordusunun karşısındaki zorluk olarak öne çıkıyor. Hava saldırılarının başarısı, ABD'nin IŞİD'i ne kadar iyi okuyabildiğine bağlı.

ABD ordusunun 2011'de Irak'tan çıkmasının ardından ABD'nin casusluk kaynaklarındaki düşüş, ABD'nin bölgedeki istihbarat yeteneğini sınırladı. ABD'deki şu anki ve eski yetkililer, bazı durumlarda Obama yönetiminin, Irak ve Suriye'deki işlere daha fazla karışmak istememesinin, istihbarat yetkililerini kızdırdığını anlatıyor.

İstihbarat yetkilileri, bir yandan durumu değerlendirirken, diğer yandan sonuçları tahmin edemeyeceklerini söylüyor. Savaşma iraddesini değerlendirmenin güç olduğuna dikkat çeken Ulusal İstihbarat Direktör Ofisi'nin sözcülerinden eff Anchukaitis, "Analistler, kumanda kontrol, liderlik yetenekleri, deneyim kalitesi ve ateş altında disiplin algılarına göre değerlendirmeler yapmalı" dedi.

Süreç boyunca IŞİD militanlarının Irak'ta geniş alanları kontrol altına almak için harekete geçeceğine yönelik işaretler vardı. Ancak istihbarat yetkilileri ve politika yapıcılar, örgütün bu amaçlarını yerine getirebileceği sonucuna varma konusunda yaaş kaldı.

Eski ve yeni ABD yetkilileri, 2013'ün sonu ya da 2014'ün başı gibi, örgütün militanlarının, Irak'ta büyük bir saldırı gerçekleştirmek üzere diğer Sünni gruplarla toplantılar yaptı. Plan, Suriye'yi fırlatma rampası olarak kullanmaktı.

Ancak militanlar, saldırıyı tek başlarıba düzenlemeyeceklerini söyledi. IŞİD, Irak'ın batı ve merkezindeki alanları kontrol altına alma planları yapmak için, Suriye'nin dışında faaliyet gösteren Baasçı grup Nakşibendi Ordusu'nun da aralarında olduğu diğerlerinin yardımını istedi.

JRTN kısaltmasıyla tanınan gruba, Saddam Hüseyin'in eski kurmaylarından İzzet İbrahim El-Duri'nin öncülük ettiğine inanılıyor. JRTN ve Irak İslam Ordusu gibi diğer gruplar IŞİD militanlarının adam sayısını ve imkanlarını artırdı.

Yetkililer, yılın başında Kongre'ye yaptıkları yıllık istihbarat sunumunda, öncelikli olarak Suriye tehdidinin farklı bir parçasına odaklandı. Yetkililer, yabancı savaşçıların Suriye'ye gitmesi ve Suriye'nin yeni bir El Kaide limanı olmasından kaynaklanmasından endişe ediyordu.

O dönemde Savunma İstihbarat Ajansı Direktörü olan General Michael Flynn, yasakoyuculara, örgütün, muhtemelen "2014'te gücünü göstermek için Irak ve Suriye'de bazı toprakları kontrol altına almaya teşebbüs edebileceği" konusunda uyarmıştı. Flynn, IŞİD'in başarılı olup olamayacağının ise, toplayabilecekleri yerek destek ve Irak ordusunun nasıl karşılık vereceğine bağlı olacağını söylemişti.

IŞİD'in Irak'ta planını yürütmeye başladığına dair ilk sinyaller, Irak'taki Sünni gruplar ile birlikte çalışan militanların Ramadi ve Felluce'de saldırılara başlamasıyla geldi. Irak hükümeti o şehirleri geri almayı başarmış olsa da, bu hamle bir uyarı niteliğindeydi.

İslamcı grupların yükselişine ilişkin yakın zamanda bir rapor yazan Rand Corp. düşünce kuruluşundan Seth Jones, IŞİD, Ramadi ve Felluce'ye girdiğinde işlerin ciddileşmeye başladığını belirterek şöyle konuştu: "ABD, IŞİD ve diğer grupların yapabileceklerini hafife aldı ve neler olduğunu pek anlamadı; özellikle de silahlar, savaşçılar ve Suriye'de kontrol altın aldıkları yerler konusunda."

IŞİD'in 10 Haziran'da Musul'u ele geçirmesinin günler öncesinde, CIA analistleri ve diğerleri, IŞİD militanlarının yetenekleri ve gelecek hamlelerinin nasıl olabileceğine yönelik çalışmalar yürütüyordu. Tartışmalara ilişkin bilgisi olan bir kaynak, grubun Musul'u alıp alamayacağına dair ciddi görüş ayrılıklarının olduğunu anlattı. İstihbarat şeflerinden biri, IŞİD'in bile kendisinin ne kadar başarılı olacağını bilmedini söyledi.

Militanların güçlerini Suriye'den Irak'a hızla taşıdığı ve Musul'a yerleştirdiğine yönelik sinyaller vardı. ABD Dışişler Bakanlığı'nın Irak müsteşar yardımcısı Brett McGurk, geçtiğimiz ay Kongre'ye yaptığı konuşmasında, bu işaretler üzerine ABD'li yetkililerinin 7 Haziran'da militanların uzanlaştırılması için Iraklıları uyardığını ve Kürt peşmerge güçlerini mevzilendirmesini tavsiye ettiğini ifade etti.

Ancak Iraklılar, ABD'nin uyarılarına rağmen, bölgeye başka askerler gönderdi. IŞİD militanları bir gün sonra Bağdat'ın kuzeyindeki Tikrit'e ilerledi.

Kıdemli bir ABD yetkilisi, IŞİD'in Musul'u hızlı bir şekilde ele geçirmesi üzerine ABD'nin istihbarat toplama faaliyetlerini artırdı.

ABD, militanlar yarıözerk Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin başkenti Erbil'e ilerlemeye başladığı zaman ise daha faydalı uyarılarda bulundu.

Ancak ABD, militanların etkinliği ve Peşmerge güçlerini yenmesiyle, bir kez daha hazırlıksız yakalandı.

Sünni militanların son hamlelerinden günler önce, ABD'nin kıdemli savunma yetkililerinden biri istihbaray ajanslarının, IŞİD militanlarının potansiyeli konusunda düzgün bir şekilde uyarı yapmayı başaramadığını savunarak, "IŞİD'in yükselişi gibi taktiksel hatalar oldu" dedi.

General Flynn'in de aralarında olduğu diğer yetkililer şimdi IŞİD'in yoğunlaşan saldırıları boyunca, ABD'nin sonraki hamleleri tahmin etmeyi başaramadığını söyledi.

Flynn, cuma günü Savunma İstihbarat Ajansı'ndan istifa etmeden önce verdiği kısa röportajında, "IŞİD'in gücü, bağlılığı ve liderliğini hafife aldı. Gruğ yıl boyunca daha da güçlendi, daha iyi saldırdı ve zenginleşti" dedi.

İstihbarat yetkilierinden biri, casusluk ajanslarının IŞİD militanlarını ve onlardan önceki grupları yıllardır izlediğini ve Irak ordusunun zayıflığıyla birlikte, bu grupların yükselişini detaylı olarak kaydettiğini dile getirdi.

Yetkili, "Bu, ABD'nin istihbarat hatası değil, Irak ordusunun hatasıydı. İstihbarat topluluğunun görevi uyarmak. Eğer bir sürpriz varsa, o da Irak askerlerinin, saldırılar başladığında bu kadar hızlı dağılmasıdır" dedi."

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.