1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. ABD onca delillere rağmen YPG'yi savundu: 'Cesur Kürt savaşçılar...'
ABD onca delillere rağmen YPG'yi savundu: 'Cesur Kürt savaşçılar...'

ABD onca delillere rağmen YPG'yi savundu: 'Cesur Kürt savaşçılar...'

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby günlük basın toplantısında, Ankara’daki saldırıyla ilgili soruları yanıtladı. YPG'ye yönelik olumlu açıklamalarını sürdüren Kirby, "Türkiye, IŞİD'e karşı önemli bir dostumuzdur" dedi.

A+A-

Amerikan yönetiminin, Türkiye'nin saldırıyı gerçekleştiren Salih Neccar'ın YPG bağlantılı olduğunu gösteren açıklamalarının Amerika'yı tatmin etmediği anlaşılıyor. Kirby, ABD'nin PYD'ye bakış açısını da "Türkiye IŞİD’e karşı önemli bir müttefiktir. Bu, bir ülkeyi Suriye sınırının öbür tarafındaki cesur Kürt savaşçılarla eşit tutmak değildir" sözleri ile ifade etti.

ABD Dışişleri Sözcüsü John Kirby, "Türkiye’nin sorumluluklarına olan saygımızla birlikte [Anlara'daki saldırıda] sorumlunun kim olduğunu onaylayacak ya da reddedecek bir pozisyonda değiliz. Bu bizim için halen ucu açık bir soru. Anladığım kadarıyla devam eden bir soruşturma var” diye konuştu. Kirby, “Saldırıyı herhangi bir tarafa isnat edebilecek bir pozisyonum yok” tarzında kaçamak açıklamalar yaptı.

Kirby, "Kürt savaşçıların yeni topraklar elde etme çabalarının IŞİD'e karşı yapılan operasyonlara zarar verdiği yönündeki görüşümüzde bir değişiklik yok" diye de belirtti.

"Cesur Kürt savaşçılar"

Uluslarası haçlı koalisyonuna Suriye operasyonlarında büyük destek sağlayan Türkiye ile yakın ilişkilerini sürdüreceklerini vurgulayan ABD Dışişleri Sözcüsü Kirby, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Suriye içerisinde IŞİD’e karşı savaşan en güçlü grup da Kürt savaşçılar ve bunlara IŞİD’e karşı yaptıkları operasyonlarda hava desteği sağlanmıştı. Bu tür koalisyon destekleri IŞİD’le mücadele devam ettikçe sürecek."

"ABD’nin Türkiye ile PYD'yi eşit gördüğü" yönündeki görüşlere de değinen Kirby, “Türkiye bir devlettir ve NATO müttefikidir. Biz bunu bu şekilde görüyoruz. Türkiye IŞİD’e karşı önemli bir müttefiktir. Bu, bir ülkeyi Suriye sınırının öbür tarafındaki cesur Kürt savaşçılarla eşit tutmak değildir” diye konuştu.

"Türkiye'nin hakkı var"

Kirby, “Türkiye'nin, dünyanın herhangi bir yerindeki terör saldırıları tehlikesiyle karşı karşıya olan ülkeler gibi bu saldırılara karşı halkını korumayı denemek için her şeyi yapma hakkı vardır” değerlendirmesini yaptı.

“(Türkiye’nin kendini koruma hakkı var) sözleriniz bağlamında sorumlu gördükleri kişilerin peşinden gitme hakları var mı?” sorusuna Kirby, “Şu anda sınır ötesi gerilimden dolayı yaşanan sorunlardan önce de biz YPG’nin itidal göstermesini istedik. Türkiye’ye de sınır ötesinden top atışlarını durdurmasını istedik" yanıtını verdi.

"Kaygıyı anlıyoruz"

“Türkiye, Kürt grupların toprak ele geçirerek sınırına yaklaştığını düşünüyor ve bu durum onların kendi sınırlarını korumasına sebep oluyor” görüşüyle ilgili değerlendirmesi sorulan Kirby, “Türk hükümetinin bu gruplara yönelik kaygısını anlıyoruz. Bu konuyu onlarla konuşmaya devam edeceğiz. Suriye’de Kürtler için yarı özerk bir bölgeyi desteklemiyoruz” dedi.

Kirby, "Türkiye ve ABD arasında YPG dolayısıyla yaşanan tartışma, Türkiye’nin koalisyonu bırakmasına yol açabilir mi” sorusu üzerine ise şunları söyledi:

"Bunun cevabını Ankara verebilir. Biz elbetteki bunu görmek istemeyiz. Söylediğimiz gibi, Türkiye bu koalisyon çabalarının önemli bir parçası. Gerek Suriye’de IŞİD’e karşı yapılan operasyonlar gerekse Suriye’de devam eden iç savaş onlar için teorik bir tatbikat değil. Gerçek, somut ve her gün devam eden bir şey. Hâlâ sınırlarında bakmak için özen gösterdikleri 2 milyondan fazla mülteci var. Çok ciddi baskı altındalar, bunu görmemiz gerekiyor."

"Farklı cevap beklemek doğru değil"

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan üst düzey bir yetkili ise Türkiye ile ABD arasındaki gerilimin düşmesini istediklerini söyledi. Aynı yetkili, "Türkiye ile ilişkilerimizin güçlenmesini istiyoruz" dedi.

Bakanlık yetkilisi, "Türkiye ile olan ilişkinin kötüye gitmesini istemeyiz. Bizim Suriye politikamızda bir değişiklik yok. Dışişleri Bakanlığı toplantılarında sorulan sorulara farklı bir cevap beklemek doğru olmaz. Bizim politikamız belli, bu yüzden verilen cevaplar aynı" diye konuştu.

"Biz failleri tespit edemedik"

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Yardımcısı Ben Rhodes, ABD’nin henüz Ankara saldırısının faillerini tespit edemediğini ancak YPG’ye Türkiye’yi hedef almaması yönünde baskı yaptıklarını söylemişti.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
    İlgili Haberler