1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. ABD'li yetkililere suç duyurusu: 'Darbe girişiminin arkasında ABD var'
ABD'li yetkililere suç duyurusu: 'Darbe girişiminin arkasında ABD var'

ABD'li yetkililere suç duyurusu: 'Darbe girişiminin arkasında ABD var'

Ankara'da yetkililerle temaslarda bulunan ABD Genelkurmay Başkanı'nın da aralarında bulunduğu ABD'li yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Sikayet dilekçesinde, 'bütün deliller darbe girişiminin arkasında ABD'nin olduğunu gösteriyor' denildi.

A+A-

Darbe girişimine destek verdiği iddiasıyla ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford, Ulusal İstihbarat Direktörü James Clapper ve Merkez Kuvvetler Komutanı Joseph Votel hakkında, "anayasayı ihlal", "terör örgütü propagandası yapmak"tan suç duyurusunda bulunuldu.

Avukat Mert Eryılmaz, paralel devlet yapılanmasının darbe girişimine destek verdiklerini öne sürdüğü bazı ABD'li yetkililer hakkında hazırladığı suç duyurusu dilekçesini, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'na sundu. Dilekçede, Dunford, Clapper ve Votel şüpheli, avukat Eryılmaz ise müşteki sıfatıyla yer aldı.

'TSK'ya sızan FETÖ üyeleri, darbe girişimini İncirlik'ten yönetti'

Şikayet dilekçesinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Marmaris'te kaldığı oteli vurmakla görevli Çiğli 2. Ana Jet Üs Komutanlığında görevli Astsubay Başçavuş Zekeriya Kuzu'nun generallere dahi emir verdiği, TSK'ya sızan FETÖ üyelerinin darbe girişiminin İncirlik Üssünden yönettikleri iddia edildi.

james-clapper-suc-duyurusu.jpg

Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) ait olmadığı öne sürülen 8 kargo uçağının Malatya'ya indirildiği ve buradan da İncirlik Üssü'ne sevk edildiği öne sürülen dilekçede şu ifadelere yer verildi:
 
"İncirlik'ten kalkan bazı savaş uçakları Ankara'da bombalama eylemine katılmıştır"
 
"Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından tespit edilen ilgili trafiklere ait radar kayıtlarında İncirlik Üssünden havalanan 3 tanker uçağının İstanbul'da alçak uçuş yapan ve Ankara'da bombalamaya katılan F16 uçaklarına yakıt ikmali yapmış, İncirlik'ten kalkan bazı savaş uçaklarının ise Ankara'da bombalama eylemine katılmıştır. İncirlik 10. Tanker Üs Komutanı Bekir Ercan Van, darbe girişiminin başarısız olunca ABD'den sığınma hakkı istemiştir."
 
"Darbeci askerler, üst düzey ABD'lilerle birlikte çalıştı"
 
Şikayet dilekçesinde, çok sayıda delilin "15 Temmuz darbe görünümlü işgal hareketinin" İncirlik'ten yönetildiği, İncirlik Üssünde görevli TSK içine sızmış Fethullahçı subayların üstte görevli ABD silahlı kuvvetleri mensuplarıyla birlikte hareket ettikleri, dahası işgal hareketinin direkt ABD'den yönetildiğini ortaya konulduğu anlatılan dilekçede, "ABD silahlı kuvvetleri mensuplarının da Amerikan Genel Kurmayından, CIA'den bağımsız hareket ettiklerinin düşünülemez olduğu ve dolayısıyla Amerikan Genelkurmay Başkanı'nın bu alçak işgal hareketinden, darbe girişiminden doğrudan sorumlu olduğu ifade edildi.

"Bütün deliller darbenin arkasında ABD'nin olduğunu gösteriyor"

Dilekçede, "Şüpheliler Türkiye vatandaşlarının milli iradesinden yana uluslararası sözleşmelerden hareketle darbeye karşı tavır koyacaklarına uluslararası sözleşmeleri yok sayarak silahlı terör örgütü üyesi darbecileri sahiplenmişlerdi. Şüphelilerin suça konu eylemleri, sözde müttefik ABD'nin bir bütün olarak 15 Temmuz darbe girişimi karşısındaki tavrını, duruşunu da ortaya koymaktadır. Bütün bu beyanlar diğer deliller ile değerlendirildiğinde darbe girişiminin arkasında ABD'nin olduğu, hareketin İncirlik'ten yönetildiği şeklinde kuvvetli suç şüphesini ortaya çıkarmaktadır" denildi.

ABD'li emekli Yarbay: "Bu darbe, Türkiye'nin diktatörlükten kurtulması için son şanstır"

Dilekçede, Amerikan ordusunda görev yapan eski istihbaratçılarından emekli Yarbay Ralph Peters'ın, darbe girişiminin yaşandığı gün bir televizyon kanalında, "Durum çok net. Bu darbe, Türkiye'nin İslami bir diktatörlük olmaktan kurtulması için son şanstır. Sakın hata yapmayalım. Bu darbede rol alanlar iyi adamlar" ifadelerini kullandığına dikkat çekildi.

joseph-votel-suc-duyurusu.jpg

ABD'nin Colorado eyaletinde düzenlenen güvenlik forumuna katılan Clapper'in, 15 Temmuz darbe girişimi hakkındaki şu sözlerine yer verildi:

"Bizim bazı muhataplarımız ya tasfiye edildi ya da tutuklandılar"

"Darbe girişimi ve geri tepmesi, Türkiye'deki ulusal güvenlik aygıtının tamamını etkiledi. Bizim bazı muhataplarımız ya tasfiye edildi ya da tutuklandılar. Şüphesiz ki bu durum ABD'nin Ortadoğu stratejisini daha güç hale getirecek."

Aynı güvenlik forumunda konuşan Votel'in ise "Birçok Türk lider, bilhassa askeri liderlerle şüphesiz ki ilişkimiz var. Bu ilişkilerin nasıl etkileneceği konusunda kaygılıyım" dediği belirtildi.

Dilekçede, şüpheliler Dunford, Clapper ve Votel'in paralel devlet yapılanmasını madden ve manen desteklediği, uluslararası sözleşmeleri ihlal ettiğini ifade edilerek, hakkında "Anayasayı ihlal", "terör örgütü propagandası yapmak" suçlarından kovuşturma başlatılmasını talep edildi.

'İncirlik Üssü kapatılsın'

Avukat Eryılmaz ayrıca, suçun işlenmesinde bir araç olarak kullanılan İncirlik Üssü'nün tedbiren kapatılmasını istedi.

joseph-dunfor-suc-duyurusu.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler