1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. ABD'nin işbirlikçiler üzerinden Kerkük planı
ABD'nin işbirlikçiler üzerinden Kerkük planı

ABD'nin işbirlikçiler üzerinden Kerkük planı

ABD ve İsrail'in enerji ve güvenlik noktalarında sınır karakolu görevi yapan Kürdistan Bölgesel Hükümeti’nden sonra şimdi de Kerkük Bölgesel Yönetimi planı yapılıyor.

A+A-

ABD ve İsrail'in enerji ve güvenlik noktalarında sınır karakolu görevi yapan Kürdistan Bölgesel Hükümeti’nden sonra şimdi de Kerkük Bölgesel Yönetimi planı yapılıyor. Kerkük Valisi Necmeddin Kerim, Washington’daki resmi görüşmelerinin ardından ayrılığın işaretlerini vererek “Kerkük, Bağdat’tan uzaklaşmalı. Kişisel tercihim bölgesel yönetim olması” dedi.

Irak'ta 2014 Haziran’ında ülkenin en büyük ikinci kenti Musul’un İslam Devleti kontrolüne girmesinin ardından her zaman düşme riski altında olan özel statüdeki Kerkük’ün de tıpkı 1. Körfez Savaşı’nın hemen ardından 1992’de ilan edilen Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi gibi özerk bir yönetim olarak ortaya çıkması ihtimalini doğurdu. 

ABD'nin iki kara gücü petrol için güvenliklerini riske atıyor

ABD Başkanı Barack Obama’nın "IŞİD’le Mücadele Özel Temsilcisi" Brett McGurk ve Amerikan Dışişleri yetkilileriyle görüşen Kerim, ABD’nin Kerkük’ün özerk bir yönetim olarak ortaya çıkmasına nasıl baktığı konusunda bir yorum yapmaktan kaçındı. Konuyu Hürriyet’e değerlendiren Amerikan Yönetimi yetkilileri ABD’nin Irak’ın toprak bütünlüğünden yana olduğunu vurgularken, Kerim, Ankara’nın ise Kerkük’ün özerk bir statüde bulunması planını desteklediğini savundu.

Kent fiili olarak bölündü, güvenlik zaafiyeti var

Yaklaşık bir milyonluk Kürt, Türkmen ve Arap nüfusa sahip Kerkük, Musul’un düşmesiyle başlayan süreçte hem ekonomik hem de siyaseten fiili olarak bölünmüş durumda. Safevi Bağdat hükümetinin sahip olduğu Kuzey Petrol Şirketi (NOI), halen bölgedeki Babagurgur ve Cambur petrol kuyularının kontrolünü elinde tutarken, Kürdistan Yönetimi’ne bağlı Peşmerge milisleri kentin kuzeyindeki, Bay Hasan ve Avana petrol kuyularını ele geçirdi.

Bağdat, Türkiye giden petrolü kesti

Kerkük’ten Türkiye’ye boru hattıyla petrol sevkiyatı önce İslam Devleti'nin bölgedeki eski petrol boru hattını kontrol altına almasıyla kesintiye uğramıştı. Ancak daha sonra Kerkük petrolünün Irak Kürt Bölgesi’nden Türkiye’ye inşa edilen yeni boru hattına nakledilmesiyle petrol akışı devam etti. Bağdat Yönetimi ve Erbil’deki Kürt Yönetimi arasında yaşanan sorunlar nedeniyle ise geçen mart, Bağdat, NOI’ye kendi kontrolündeki bölgelerden petrol akışını kesmesi talimatı verdi. Böylece Kerkük’te geriye sadece Peşmerge’nin kontrol ettiği petrol kuyularından çıkarılan, günlük 250 bin varillik petrol sevkiyatı kaldı.

Rant kavgası Batı işbirlikçilerinin sonu olabilir

Kürt kökenli Vali Kerim, 2005’te kabul edilen Irak Anyasası’nın Kerkük’te 2007 sonuna kadar kentin statüsüne ilişkin bir referandum yapılmasını öngören 140’ıncı maddesinin halen uygulanmadığını, birkaç yıl daha sabredeceklerini belirterek “Kerkük Bağdat’tan uzaklaşmalı” dedi. Kerkük’ün nasıl bir statüye kavuşması gerektiği konusunda ise “İki seçenek var. Ya Kürdistan Yönetimi’ne dahil olması ya da bölgesel bir yönetim haline gelmesi. Benim kişisel tercihim bölgesel yönetim olması. 2-3 yıl geçiş sürecinde uygun olan bu olacaktır” diye konuştu.

ABD’nin üç önceliğine dikkat

Obama’nın Ocak ayında görevden ayrılmasından önce Musul’un yeniden işgal edilmesine odaklanan ABD Yönetimi ise bölgede Irak’ın bütünlüğünü tehdit edecek gelişmelere şu aşamada sıcak bakmıyor. Onun yerine Washington üç konuya ağırlık veriyor: 1- Musul’un hemen güneyindeki Mahmur’da Sünni aşiretlerden oluşan milis birliklerinin eğitimi. Hedef, şu anda 3 bin olan bu kişilerin sayısının 15 bine çıkarılması. 2- Mahmur’un batısına doğru ilerleyip Dicle Nehri’nin hemen yanındaki, “Q-West” diye Kayyara’daki askeri üssün kontrolünün ele geçirilmesi ve Musul’un güneyle olan bağlantısının zayıflatılması. 3- Eski Başbakan Nuri El Maliki’nin başını çektiği ve yine eski başbakanlardan İyad Allavi ile Şii lider Mukteda Sadr’ın da dahil olduğu bir cepheye karşı politik olarak sıkışan Başbakan Haydar El-Abadi’nin, ülkenin istikrarı için görevde kalması.

 

Kaynak: Hürriyet

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler