1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. ABD'nin PYD'yi SDG diye yutturma oyunu
ABD'nin PYD'yi SDG diye yutturma  oyunu

ABD'nin PYD'yi SDG diye yutturma oyunu

ABD’nin Ankara’ya yaptığı “Suriye Demokratik Güçleri’nin yeniden dizayn edilmesi” önerisinin yer aldığı iddialarla ilgili soruyu yanıtlayan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Trudeau, haberi yalanlamadı.

A+A-

Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Trudeau Rusya ile ABD'nin dünkü ortak açıklamasını işaret ederek "Bölgesel ortaklarla birlikte gösterdiğimiz çabaları artırma ve bu ortaklara yardım etmenin önemine değindik" dedi.

ABD’nin, Suriye’nin kuzeyini tamamen İslam Devleti'nden ele geçirmek için Ankara’ya yaptığı “Suriye Demokratik Güçleri’nin yeniden dizayn edilmesi ve PYD’nin etkisinin kırılması” önerisinin yer aldığı iddialar ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı’nın günlük basın bilgilendirme toplantısında soruldu.

Sözcü Yardımcısı Elizabeth Trudeau, bu yönde çıkan haberi görmediğini söyledi ancak konuyla ilgili şu yanıtı verdi:

“Haberi görmediğim için doğrudan bu yorumlarla ilgili konuşmayacağım. Ama tabii bu konuyu, özellikle Türkiye’nin bu sınırın kapatılması yönündeki çabalarına destek olmanın önemini konuştuk. Aslında bugün Ruslarla ortak açıklamamızda da buna değindik. DAEŞ’in maddi yardım ve insan desteği almamasını garantilemek için bölgesel ortaklarla birlikte gösterdiğimiz çabaları artırma ve bu ortaklara yardım etmenin önemine de değindik. Yani bu aslında açıklamada var.”

ABD’den Ankara’ya "Bak bu SDG, PYD değil" aldatmacası

Suriye’nin kuzeyini ele geçirmek için Ankara’nın da desteklediği muhaliflere hava operasyonları ve malzemeyle yardım eden ABD, ilerleme kaydedilemediğini gerekçe göstererek bunun yerine Ekim ayında tüm grupları temsil edeceği iddiasıyla oluşturduğu ancak çoğunluğu ve lider kadrosu PYD’lilerden oluşan Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) desteği artırmayı planlıyor. Ancak bu eğilime PKK’nin Suriye kolu olan PYD’nin Suriye’nin kuzeyinde daha fazla toprak kazanmasını kesinlikle istemeyen Ankara itiraz ediyor.

Küçük beyinli Haçlılar PKK'yi TAK, YPG'yi SDG yaptılar

ABD, Ankara’nın itirazı karşısında yeni bir öneride bulundu. Buna göre, Türkiye sınırındaki 98 kilometre uzunluğunda, yaklaşık 50 kilometre derinliğindeki alanın tümü SDG tarafından İslam Devleti ile savaşılarak ele geçirilecek ve ardından kontrol SDG’de olacak. Ancak bu süreç başlatılmadan önce SDG içinde önemli pozisyonlarda bulunan komutanlar değişecek, yeni komutanlar Ankara’nın belirleyeceği, ABD’nin de kabul edeceği isimlerden belirlenecek.

ABD sadece komutan değişimi değil; SDG içine daha fazla Arap ve Türkmen grubun eklenmesini de önerdi. Yine Ankara’nın belirleyeceği ve ABD’nin onayından geçen gruplar, SDG içinde Ankara’nın itiraz ettiği dengeyi de değiştirmiş olacak.

PYD gerginliği bitirilmek isteniyor

Türkiye ile ABD ilişkileri, ABD'nin Suriye sahasında PKK'nın Suriye kolu olan PYD'nin silahlı kanadı YPG'ye verdiği destekten dolayı bir süredir gergin.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Marie Harf, Ekim 2014’te PYD’yi "terör örgütü" olarak görmediklerini açıklamış, Washington yönetimi Eylül 2015’te de PYD’nin silahlı kanadı YPG’yi de "terör örgütü" olarak görmediğini ilân etmişti.

‘Türkiye’nin haklı kaygıları var’

Al Jazeera’nin konuyla ilgili sorularını yanıtlayan, ismini vermek istemeyen bir İngiliz diplomat da, Türkiye sınırında kontrolün batı yanlısı güçlerde olmasının önemine değindi. Bunun Kilis’e yönelik saldırıların sona ermesi için de şart olduğunu belirten diplomat, yöntemi üzerine görüşmelerin sürdüğünü söyledi. Ankara’nın PYD kaygısına değindi:

“Suriye’nin kuzeyinde yapılacak tek şey IŞİD’i güneye doğru sürükleyerek bölgeyi temizlemektir. Bunun nasıl yapılacağı ile ilgili görüşmeler, hazırlıklar sürüyor. Türkiye’nin burada Kürt savaşçılarla ilgili haklı kaygıları var. Ne yapabileceğimiz konuşuyoruz.”

İngiliz diplomat, muhaliflere daha fazla destek verilip verilmeyeceği sorusuna ise “Ankara’nın da desteklediği ılımlı muhaliflerin IŞİD’le mücadeleye odaklanabilmesi için öncelikle rejim ve Rusya’nın bombardımanına son vermesi gerekiyor. Böylece o cepheyi bırakıp IŞİD’e karşı savaşabilirler. Paris’te bunun için dışişleri bakanları toplandı. Bir sonuç alınabilmesini bekliyoruz” yanıtını verdi.

Paris’te dışişleri bakanları toplandı

9 Mayıs Pazartesi günü Paris’te Türkiye, ABD, Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve Fransa’nın dışişleri bakanları bir araya gelmiş, 27 Şubat’tan itibaren Suriye’de devreye giren ancak Rusya ve rejimin sivillerin yaşadığı bölgelere, hastanelere yönelik saldırılarıyla ihlâl edilen ‘çatışmaların durdurulması’ kararını yeniden yürürlüğe sokmak için görüşmeler yapmıştı.

Görüşmelerin öncesinde ABD ve Rusya ortak bir açıklama yayınlayarak çatışmaların ülke genelinde durdurulması ve yeniden ihlâl edilmemesine olan bağlılıklarını tekrarladı. Açıklamada, Rusya’nın Suriye rejimiyle birlikte, sivillerin ve ateşkese taraf olan grupların çoğunlukta olduğu bölgelerde hava operasyonların en aza indirilmesi için çalışacağı da belirtildi.

 

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler