1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. ABD'nin Türkiye'ye rağmen uygulamaya başladığı planın detayları
ABD'nin Türkiye'ye rağmen uygulamaya başladığı planın detayları

ABD'nin Türkiye'ye rağmen uygulamaya başladığı planın detayları

Haçlı ABD, sınırın güneyinde PKK’nin ana aktörü olduğu yeni bir planı devreye soktu. Irak’ta Kerkük’ten başlayıp Suriye’de Deyr Zor-Rakka hattından ilerleyen koridor, Ankara’yı devredışı bırakan, İslam Devleti'ni hedef alan bir ‘enerji’ hattı.

A+A-

Türkiye'nin en üst seviyede tepkilerine rağmen Suriye PKK'si PYD/YPG ile temasını sürdüren ve örgüte askeri-lojistik desteğini son operasyonlarda artıran Washington'a Ankara, “Rakka operasyonunu birlikte yapalım. IŞİD de dahil bölgeyi tüm terör unsurlarından temizleyelim” teklifini iletti ancak ABD'nin ajandasındaki kendi planlarını uygulamaa başlaadı bile.

“Kürdistan planından vazgeçtik” diyen ve Ankara'dan İncirlik vizesi alan Amerikan yönetimi, masadaki taahhütlerinin aksine geçtiğimiz kasım ayından bu yana Suriye ve Irak'ta yeni bir koridorun altyapısını hazırlıyor. PYD/YPG ile ortak giriştiği Rakka operasyonu öncesi, iki yıldan beri 'kanlı bıçaklı' durumdaki Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) ile Goran Hareketi arasında 11 maddeden oluşan uzlaşma zeminini oluşturup tarafları anlaşmaya zorlayan ABD, daha sonra Süleymaniye'den başlayıp Kerkük'ü de içine alan ve Afrin'e kadar uzanacak koridor için düğmeye bastı. Sınırın 90 kilometre güneyinde hayata geçecek koridorla ABD, Türkiye'nin müdahalesini sınırlamayı hedefliyor.

İkinci hat için İslam Devleti ile büyük bir savaş vermeleri gerekiyor

Musul'un İslam Devleti kontrolüne girmesiyle birlikte, Bağdat'la işbirliği halinde PKK'yi Şengal üzerinden Kerkük'e sokan Washington, örgütün bölgedeki hareketliliğine de olanak sağlamıştı. Irak-Suriye sınırındaki Şengal'i PKK'ye teslim eden ABD, bir yandan da Türkiye ile stratejik anlaşmalara imza atan Mesut Barzani'yi devredışı bırakmak için Celal Talabani'nin liderlik ettiği KYB ile Goran'ı ve PKK'yi birleştirdi.

Sonraki adımı devreye sokan ABD, Süleymaniye-Kerkük-Havice hattı üzerinden Musul'un bir bölümünü kuşatıp Suriye sınırından Deyr Zor'dan Rakka yönüne ilerleyen ikinci bir hat oluşturma çalışmasına girişti. Erbil, Dohuk ve Musul'un bir kısmının dışarıda kaldığı yeni haritaya göre batıda Afrin'e dek ulaşacak yeni 'enerji' koridoruyla, ABD destekli Kürdistan haritası da bölünmüş olacak. ABD'nin yeni ajandasında, Erbil ve Dohuk'da Barzani'nin kontrolünde ayrı bir Kürt bölgesi oluşturulması öngörülüyor. Plan üzerinde Rusya ve İran'ın da mutabık kaldığı belirtiliyor.

1800 PKK'li Şengal'de

Rus uçağının düşürülmesi öncesi ve sonrasında PYD'lilerle 30'a yakın temas kuran ABD, 3 Kasım 2015 tarihinden beri Şengal Dağı eteklerinde tarımsal ilaçlama amacıyla kullanılan Ebu Hacer Havaalanı'na yerleşti. Bu arada Ankara'nın dikkatlerini sınır ötesinden çekmek için de Şırnak-Hakkari ve Mardin'de hendekler açarak bombalı tuzaklara hız veren örgüt, bunu Washington aklıyla yaptı. Güvenlik güçlerinin son operasyonlarıyla büyük darbe alan PKK, ABD'nin Rakka operasyonu sonrası ise, Türkiye içindeki yaklaşık 3 bin 250 militanından 1800'ünü Şengal hattına kaydırdı.

Planı saldırı kapasitesi ile İslam Devleti bozabilir

Irak Kürt Yönetimi Lideri Barzani, 2016 Kasım ayında ABD'de yapılacak olan başkanlık seçimleri öncesi ekim ayında bağımsızlık referandumunu yaparak ABD'nin Süleymaniye ve Kerkük planını devredışı bırakmayı amaçlasa da yıllardır Haçlı işgalcileriyle kuruduğu yakın ilişkiler nedeniyle Barzani'nin önüne konulan plana itaat etmesi bekleniyor. Barzani, referandum kartı ile bölge halkının siyasi ilgisini yeniden kendisinde toplamak istiyor. Kasım ayı başından buyana Türkiye sınırının yanıbaşındaki bu yeni haritalandırma sürecinden Türkiye'nin uzaklaştırılmak istendiği belirtiliyor.

Fakat ABD ve müttefikleri, açmak istedikleri ikinci hattın büyük kısmının kontrolü İslam Devleti'nin elinde bulunuyor. Bu sebeple yakın zamanda bölgede büyük bir savaşın patlak vermesi bekleniyor. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler