1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. ABD'yi 'Soykırım' demekten vazgeçiren neden
ABD'yi 'Soykırım' demekten vazgeçiren neden

ABD'yi 'Soykırım' demekten vazgeçiren neden

ABD yönetimi, Obama'nın 'soykırım' ifadesini kullanmama kararını, Haçlı bombardımanına gönderme yaparak Türkiye ile çalışma kabiliyetinden' mahrum kalmamak için aldığını açıkladı.

A+A-

Amerikan yönetiminin, Papa Franciscus'un 12 Nisan’da yaptığı açıklamada 1915 Olayları’nı ‘yaygın biçimde soykırım olduğu düşünülen’ diye nitelendirmesinin ardından kendi içinde başlattığı tartışma sonucu ‘soykırım’ dememe kararı almasında, Türkiye ile beraber işgal ve saldırılarda beraber çalışma kaygısının etkili olduğu belirtildi.

Hürriyet'ten Tolga Tanış'ın haberine göre, bir yönetim yetkilisi, özellikle Amerikan Dışişleri Bakanlığı ve Pentagon’un tavsiyeleri sonrası, Obama’nın önceki yıllarda olduğu gibi olayları bu sene de Ermenice ‘büyük felaket’ anlamına “Meds Yeghern” olarak nitelendirecek olmasının Amerikalıların ‘şu andaki hayatları kurtarma’ olarak adlandırdığı fakat hakikatte Suriye ve Irak topraklarında düzenlenen katliamlardaki işbirliğine dayandığını söyledi. 

İslam Devleti korkusu daha ağır bastı

ABD yönetiminin Türkiye ile yürüttüğü geniş işbirliğinin kapsamı, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Amerikalı mevkidaşı John Kerry ile salı günü olan toplantısından önce yaptıkları açıklamalara da yansıdı. 

Kerry, 10 ayrı başlıkla iki ülkenin toplantıda ele alacakları konuları sıralarken, İran’la olan nükleer müzakelerin ardından ikinci önemli gündem maddesi olarak saydığı İslam Deleti ile savaş konusunda şunları iddia etti:

“IŞİD zayıfladıkça, yeni militanlar kazanmaya daha bağımlı hale geliyor. Bu da bizim genç insanları ölümcül bir hata yaparak örgüte katılma ve seyahat edip sınırı geçerek Suriye’ye gitmeye çalışmamaları konusunda ikna etmek ve gerekirse onları engellemek için çabalarımızı iki katına çıkarmamız gerektiği anlamına geliyor. Türkiye, tarama prosedürlerini geliştirme çabalarını hızlandırıyor, ‘girişi yasaklar listesini’ genişletip uyguluyor, terör şüphelilerini gözaltına alıyor. Ayrıca şubatta Türk hükümeti Suriye muhalefetinin sicili araştırılmış üyeleri için ABD önderliğinde bir eğit-donat misyonuna ev sahipliği yapmayı da kabul etti.”

Batı'nın derdi Muhacirler

Çavuşoğlu da Suriye ve Irak’a geçmeye çalışabileceği düşünülen 12 bin 800 muhaciri Türkiye’ye girişi yasaklılar listesine aldığını açıkladı. Kaynaklar, ABD'lilerin uzun süredir Türkiye’nin hazırladığı bu listeye erişim istediğini belirttiler. 

Ermeniler Washington'da ayin yapacakalar

Diyaspora Washington’da 7-9 Mayıs tarihleri arası ‘Ermeni Soykırımını’ anmak için kapsamlı bir tören hazırlıyor. Diyaspora temsilcilerinden ANCA’nın başkanı Ken Hachikian, “Başkan Obama’nın yabancı baskısına her seferinde teslim olmasına rağmen Ermeni kökenli Amerikalılar olarak müttefiklerimizle birlikte Ermeni Soykırımı’nın gerçek bir biçimde ortaya konulması için ABD desteğini oluşturma konusunda  çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.