1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Adana'yı sis ve duman kapladı
Adana'yı sis ve duman kapladı

Adana'yı sis ve duman kapladı

Adana'da çiftçilerin neden olduğu anız yangınları, hava kirliliği sebebiyle kenti adeta yaşanmaz hale getirdi. Yetkililer, Adana'yı kaplayan sis ve duman nedeniyle sokağa maskeyle çıkılmasını tavsiye ediyor.

A+A-
Adana, yasak olmasına rağmen bu yıl da yine yakılan mısır tarlaları anızları nedeniyle duman altında kaldı. Yetkililer, zaruri dışında sokağa çıkılmamasını ve dışarı çıkılması takdirde maske takılmasını sağlık açısından tavsiye ediyor.
 

Adana İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ekipleri, anız yakan çiftçilere dekar başına 42 lira ceza keserken, anız yakımı yerleşim bölgesi ve ormanlık alanlara yakın bölgelerde gerçekleştirilirse bu ceza 5 kat artıyor.

 
Adana'yı sis ve duman kapladı
 
Buna rağmen mısır hasadının sürdüğü Çukurova Bölgesi'nde çiftçiler, tarladaki anızları yakıyor. Kenti kaplayan sis ve duman, insanların nefes almasını güçleştiriyor, ev ve ofislerin içi dumana karışmış islerle doluyor. Hasat sonrası başka ürün ekmek için üreticilerin yaktığı anızlar nedeniyle gökyüzünü saran duman, sürücülerin görüş uzaklığını düşürdü, ev ve ofislerin içi uçuşan siyahlıklarla doldu. 
 
adana-duman-kapladi-sis.jpg

'Nefes alınmasını zorlaştırıyor'

Çevreyi tehdit ettiği kadar nefes almayı da zorlaştıran anız yangınlarına çözüm bulunmasını isteyenler, her yıl yaşanan bu duruma önlem alınmamasına da tepki gösterdi. Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Adana Şube Başkanı Kenan Doğan, şöyle konuştu:
 
'İnsan sağlığına ciddi zararlar veriyor'

"Maalesef yakılan anız, hem doğaya, hem de çevreye ve insan sağlığına ciddi zararlar veriyor. Her yıl yetkilileri ve üreticileri uyarmamıza rağmen anızlar yakılmaya devam edilmiş, çıkan yangınlar hem doğanın hem de çevrenin tahribatına neden olmayı ve hava kirliliğine sebep olmayı ürdürmüştür." 

'Çevresel felakete yol açıyor'
 
Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Ortaş ise, üreticilerin bilinçsizce anızla birlikte verimli toprağı ve içindeki canlıları da yaktığını anlattı. Ortaş, "Yakılan anızlar atmosferi kirleterek büyük bir çevresel felakete yol açıyor. Anız yakımı sırasında toprakta bulunan yararlı mikroorganizmaların da yok oluyor" dedi.
adana-sis-duman-aniz.jpg
 
'Büyük bir tehlikeyle karşı karşıyayız'
 
Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Semih Karademir de, sorunun çözümüyle ilgili şunları söyledi:
 
"Anız yakımı topraktaki tüm organik maddeleri yok ediyor. Topraktaki mikroorganizmaların büyük bölümünü yakarak, toprağımızı çoraklaştırıyoruz. Topraklarımızda 30 yıl önceki mikroorganizma miktarı yüzde 2-3 seviyelerindeyken, bugün yapılan analiz sonuçlarında, organik madde miktarı yüzde 0.8'lere kadar düştüğünü görüyoruz. Bu sürdürülebilir tarım adına gelecekte bize çok büyük sıkıntılar yaşatacaktır. Özellikle hububat hasadından büyük bir tehlikeyle karşı karşıyayız. Önceden teknoloji bu işe uygun değildi ve anız yakılarak bu iş çözülmeye çalışılıyordu. Ancak anız yakıcının toprak ve çevreye zararı var. Sap parçalama aletleri son dönemde piyasaya çıktı. Üreticiyi sap parçalama aletlerini kullanmaya çağırıyoruz."
 
adana-sis-duman-kapladi.jpg
 
'Anızı yaktığımızda, kara bulutlar halinde havaya yükseliyor'

Doç. Dr. Ökten, şöyle konuştu: "Toprağın 15 santimetrelik en üst katmanı en canlı kısmı. Biz anızı yakınca, en canlı kısmı yakmış oluyoruz ve gelecek açısından da tehlike oluşturuyoruz. Anızı yaktığımızda, kara bulutlar halinde havaya yükseliyor. Çukurova oldukça nemli bir bölge ve hava kirliliğiyle birleştiğinde oldukça fazla soruna yol açıyor. Hem etrafa dağılıyor hem rüzgarla uzak bölgelere gidiyor. Bu havayı soluyanların mutlaka şikayetleri artacaktır. Hem genel hem yerel yöneticilerin çok daha ciddi cezalandırıcı önlemler almasını öneriyoruz" ifadelerini kullandı.

'Adana'da sokağa maskeyle çıkın'

Doç. Dr. Ökten, sağlıklı vatandaşların da anızdan etkilenmemesi için dışarıda maske kullanmalarını tavsiye etti.

 

Kaynak: İHA, DHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler