1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Adliye saldırısının detayları netleşiyor
Adliye saldırısının detayları netleşiyor

Adliye saldırısının detayları netleşiyor

Savcı Selim Kiraz’ı öldüren saldırganlar 10 dakika arayla farklı kapılardan adliyeye girdi. Bankaların bulunduğu bölümde buluşan saldırganlar, adliyede yaklaşık iki saat zaman geçirdi.

A+A-

Savcı Mehmet Selim Kiraz’ı odasında öldüren saldırganlar, Salı günü Çağlayan Adliyesi'ne farklı kapılardan girdi. Ardından savcı Selim Kiraz’ı saat 12.30 civarında odasında rehin aldılar. Ancak saldırganların saldırıdan yaklaşık iki saat önce adliyeye girdikleri tespit edildi.

Adliyenin güvenlik kameralarını inceleyen ekipler, öldürülen saldırganlardan Şafak Yayla’nın saat 10.30 civarında, adliyenin C kapısından girdiğini tespit etti. Yayla’nın koltuğunun altındaki cüppe ile C kapısındaki avukat girişinden sahte kimlik kartı göstererek girdiği kameralara yansıdı. Güvenlik kontrolüne takılmayan Yayla’nın olayda kullanılan ve 7.65’lik Fransız onlusu diye adlandırılan silahı sokan saldırgan olduğu belirlendi.

İkinci saldırgan vatandaşların kullandığı kapıdan girdi

Yayla’nın adliyeye girişinden 10 dakika sonra da diğer saldırgan Bahtiyar Doğruyol adliyeye geldi. Ancak Doğruyol, C kapısı yerine metrobüs durağındaki D kapısından adliyeye girdi. Doğruyol’un vatandaş girişinden aranarak içeri girdiği belirlendi.

10 dakika arayla adliyeye farklı kapılardan giren saldırganlar, adliyenin -2. katta bankaların bulunduğu koridorda buluştu, eylemi gerçekleştirecekleri saate kadar adliye içinde gezdi. Hatta adliye içindeki kafeteryada bir süre oturdular.

Savcı Selim Kiraz’ın odasının bulunduğu bölgedeki kameralar da incelendi. İncelemelerde saldırganların odaya girmeden tam yedi dakika önce, Berkin Elvan’ın avukatlarından birinin savcının odasından çıktığı tespit edildi. Kadın avukatın savcının odasından çıkmasının ardından saldırganlar odanın bulunduğu koridora geldi. Kısa bir süre odanın çevresini kontrol eden saldırganlar savcıyı rehin aldı.

Gazlı müdahaleden vazgeçildi

Öte yandan Emniyet’ten verilen bilgiye göre, polis 9 saatlik rehine krizi sürerken havalandırma kanallarından savcı Kiraz’ın odasına gaz sıkarak müdahale etmeyi düşündü. Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden anestezi uzmanları adliyeye getirildi ve görüşleri alındı. Anestezi uzmanları aynı büyüklükteki bir odayı kontrol ettikten sonra odanın hacminin büyük olduğunu, odaya gönderilecek gazın saldırganları etkisiz hale getirmekte yetersiz kalacağını söyledi. Bunun üzerine bu plandan vazgeçildi. 

Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın rehine krizinde öldürülmesiyle ilgili olarak İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamada, “Cumhuriyet savcımızın başına bitişik atış olacak şekilde silahla ateş edildiği, ateş edilen silahın ise teröristlerin kullandığı 7,65 mm çaplı silah olduğu tespit edildi” denildi.

Açıklamada, Savcı Kiraz'a otopsi yapılmadığı iddiaları da yalanlanarak, "Cumhuriyet savcımıza saat 01.30'da Adli Tıp Kurumu'nda otopsi yapılmıştır" ifadelerine yer verildi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

1- Olayın başından sonuna kadar Cumhuriyet Başsavcılığımız ve emniyet birimleri koordineli ve birlikte hareket etmişlerdir.

2-Öncelikle herhangi bir silah kullanılmaksızın ve kimseye zarar gelmeksizin rehin alma işleminin sonlandırılması amaçlanmıştır.

3-Bu bağlamda İstanbul Baro Başkanı Sayın Ümit Kocasakal, Avukat Şükriye Erden ve özellikle Sami Elvan'ın terörislerle iletişimleri sağlanmış, uzun görüşmelere rağmen teslim olmamışlardır. Teröristlerin görüşmek istediği Avukat Sezgin Tanrıkulu kendisine ilk ulaşıldığında adliyeye geleceğini belirtmesine rağmen adliyeye gelmediği gibi kendisine ulaşılmak istendiğinde telefonlarada çıkmamıştır. Görüşme devam etmekteyken Cumhuriyet Savcımızın odasından peş peşe silah sesleri gelmesi üzerine güvenlik güçlerimiz yasal müdahalede bulunmuşlardır. Bu esnada teröristlerde güvenlik güçlerine silahla karşılık vermişlerdir. 

4-Çatışma bittiğinde Cumhuriyet Savcımız ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılmış, yapılan tedaviye rağmen hayata döndürülememesi üzerine şehit olmuştur. 

5-İki terörist ise suçta kullandıkları 7.65 mm çaplı Fransız model tabanca ve bu silaha ait çok sayıda boş kovan, dolu mermi ile ölü olarak etkisiz hale getirilmiştir.

6-Şehit Cumhuriyet Savcımızın 1 Nisan 2015 saat 01.30'da Adli Tıp Kurumu'nda yapılan otopsi sonucu elde edilen bilgilere göre Cumhuriyet Savcımızın başına bitişik atış olacak şekilde silahla ateş edildiği, ateş edilen silahın ise teröristlerin kullandığı 7.65 çaplı silah olduğu tespit edilmiştir. 

7-Teröristlerin yanlarındaki çantada bomba olabileceği düşüncesiyle fünye ile kontrollü patlatıldığı, çantada bomba bulunmadığı tespit edilmiştir.  

8-Teröristlerde bir tanesinin adliyeye elinde avukat cübbesiyle sahte olduğu düşünülen avukat kimliği ile içeriye üst araması yapılmadan girdiği güvenlik kamera kayıtlarından tespit edilmiştir. Konuyla ilgili soruşturma etkin bir şekilde sürdürülmekte olup, tamamlandığında ayrıntılı bilgi verilecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.