1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Akdoğan-Heyet görüşmesi sonrası yapılan açıklamalar
Akdoğan-Heyet görüşmesi sonrası yapılan açıklamalar

Akdoğan-Heyet görüşmesi sonrası yapılan açıklamalar

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile görüşen HDP Heyeti, bir saat süren görüşmenin ardından basın mensuplarına süreçle ilgli açıklamalarda bulundu.

A+A-

Kobani olayları sonrası sekteye uğrayan çözüm süreci görüşmeleri bugün Başbakan Ahmet Davutoğlu'na vekillik eden Yalçın Akdoğan ile HDP’nin Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan, İdris Baluken ve İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’den oluşan ‘İmralı Heyeti’nin bir araya gelmesiyle ikinci kez ele alındı. 

Görüşmenin ardından heyet adına açıklama yapan Baluken, İmralı'ya gidişin tekrar başlaması için hükümet cephesinde bir dizi görüşme yapılacağını ve sonrasında ziyaretlerin tekrar başlaması için bir engel görünmediğini söyledi. Baluken detayların önümüzdeki günlerde belli olacağını ve sonraki görüşmelerde süreçle ilgili pratik konuların ele alınacağını belirtti. Baluken sürece yönelik 'izleme heyeti' oluşturulması ve üçüncü bir göz olarak ortaya çıkması ile ilgili görüş birliği olduğunu söyledi. 

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken'in açıklamalarından satırbaşları şöyle:

Diyalog kanallarının tekrar açılması için yeni bir irade konuşmuştu. Her şart altında bu görüşmelerinde devam etmesi en önemli husus olarak geçen hafta yaptığımız toplantıda kabul edilmişti. Biz bugün de 1 saate kadar bir görüşme gerçekleştirdik. Görüşmenin olumlu geçtiğini söyleyebilirim. 

Diyalog kanallarının açık olması konusunda görüş birliğine vardık. Müzakere sürecinin hızlandırılması açısından da gerek kullanılan dil ve ortaya konuşan politikalar açısından daha yapıcı bir şekilde devam edilmesini konusunda önemli tespitler yapıldı. 

Bazı pratik konuşları daha detaylı şekilde ele alma şansımız olacak. Görüşmelerin ardından İmralı adasına heyetimizin gitmesiyle ilgili bazı beklentileri yine paylaştık. Onlar da gerek görüşmenin çerçevesi ve İmralı ziyareti ile ilgili kendi değerlendirmelerini yapacaklarını bize ifade ettiler. 

Soru: İmralı ziyareti bu haftasonu mu?

Gidiş takvimiyle ilgili net bir tarih veremiyoruz. Görüşmelerimiz devam ediyor. Hükümetle yapılan görüşmelerde kendisi açısından muhtemelen bazı değerlendirmeler yapacaktır. Görüşme takvimi bittikten sonra İmralı’ya gidişte bir sıkıntı yok. Diğer konularla ilgili bir sorun görünmüyor. Heyetimizin genişleyerek İmralı’ya gitmesi ve orada toplantıları gerçekleştirerek kamuoyunu bilgilendirmesi önünde herhangi bir engel yok. 

Soru: Daha geniş bir heyetle mi gidilecek?

Bütün bunları konuşuyoruz. Heyetimizin genişlemesi ile ilgili hükümet kanadında bize ifade edilen herhangi bir çekince yoktur. Önümüzdeki günlerde detaylar netleşirse sizinle paylaşırız. 

Soru: 'Pratik konular'ı açabilir misiniz?

Sürecin ilerlemesi, süreçle ilgili nitelikleri görüşmelerin başlaması demektir. 

Soru: Hükümetin izleme komitesi teklifi için ne diyorsunuz?

İzleme heyetiyle ilgili fikir alışverişimiz oldu. Aramızda herhangi bir çelişki yok bu konuda. Bir izleme heyetinin görev almasını çok olumlu buluyoruz. Türkiye’de de çok değerli insanlarımız var. 

Soru: Öcalan'ın Mart ayından silah bırakma çağrısı yapacağı yolundaki haberler...

Süreçle ilgili görüşülen konu başlıklarından biridir. Ama olayı salt o başlık üzerinde değerlendirmek doğru olmaz. Hepimizin çabası gerekli müzakere koşullarına bir an önce girilmesidir. Süreç müzakere aşamasında hızlanırsa bütün konu başlıkları değerlendirilir. 

Soru: Genişleyecek heyette yer alacak isimler ifade edildi mi?

İsimler konusunda bir şey ifade etmiyoruz. 

Soru: Öcalan'ın özgürlüğü konusu bir başlık mı?

Şu anda yaptığımız görüşmede tıkanan diyalog kanallarını açma konusunu değerlendirdik. Yeri ve zamanı gelince mevcut konularda sizleri bilgilendireceğiz. Bugünkü görüşme müzakere sürecini hızlandırmaktı. 

Kaynak: Radikal

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum