1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Âkiller göreve hazır
Âkiller göreve hazır

Âkiller göreve hazır

Akil insanlar yeniden devreye giriyor. Ancak bu defa nasıl çalışacakları şimdilik belli değil.

A+A-

Çözüm sürecinin ilk aylarında Türkiye’nin 7 bölgesinde çözüm sürecini halka anlatmak, tepkileri dinlemek üzere harekete geçen Âkil İnsanlar Heyeti, yeniden devreye girmeye hazırlanıyor.

Hükümetten gelen, "görüşmeler hızlanacak" açıklamalarının ardından ilk adım Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun heyeti Pazar günü Dolmabahçe Sarayı’nda toplantıya çağırmasıyla atıldı.

Türkdoğan: Yerellerde başka aktörler devreye girmeli

Toplantı çağrısının ardından Al Jazeera’nin sorularını yanıtlayan Âkil İnsanlar Heyeti üyelerinden İnsan Hakları Derneği Başkanı Öztürk Türkdoğan, çağrıyı “Hükümetin tekrar istişare ihtiyacı” olarak niteledi:

“Biz barışın toplumsallaştırılması çalışmasını yaptık. Türkiye halkı bu çalışmalarla büyük oranda sürece hazır hale geldi. Bence akil insanların yeniden toplantıya çağırılması sürecin devam etmesi açısından umutlarımızın güçlendirilmesi anlamına geliyor. Bizler belki yeniden dolaşabiliriz, ama artık yerellerde başka aktörlerin de devreye girmesi gerekiyor. Toplumda ayrışmayı önleyecek çalışmanın bu anlamda önemli olduğunu düşünüyorum.”

Uçum: Toplumsal meşruiyete çağrı

Heyet üyelerinden Mehmet Uçum ise “Bize göre eskinin tekrarı değil, yeni bir sivil iradenin katılımı söz konusu olmalı.” diye konuştu:

“Heyet, çözüm kurulu ile temaslarda bulunabilir, geri çekilme konusunda temaslarda bulunabilir. Özellikle Öcalan’ın görüşmelerinin çeşitlenmesi önemli. Objektif ve dengeli yapılar sürece pozitif katkı yapar. Anadolu’da toplumsal olarak son yaşanan olayların getirdiği sarsılmayı düzeltecek sivil bir irade faydalı olabilir. Hükümet akiller üzerinden toplumsal iradeye çağrı yapıyor, toplumun etkili olarak devreye girmesini istiyor. Bu toplumsal desteğe, meşruiyete çağrıdır ve önemlidir.”

Can Paker: Tüm siyasi aktörlerle görüşebiliriz

Anadolu Ajansı’na konuşan heyet üyelerinden Can Paker ise “Bu süreçte yer alan bütün siyasi aktörlerle temas etmeye, yanlış anlaşılmaları ortadan kaldırmaya ve toplumun isteklerini onlara aktarmaya hazırız. Başka bir siyasi aktör olan Abdullah Öcalan dahil tüm siyasi aktörlerle görüşebiliriz. Çözümün sağlanabilmesi için tüm aktörlerin bir paydada toplanması gerekiyor. Bizler de toplumdan aldığımız görüşler doğrultusunda sürece fayda sağlamaya çalışıyoruz.” diye konuştu.

Âkil İnsanlar Heyeti’nin bir diğer üyesi Tarık Çelenk ise “Çözüm sürecinde sivil toplumun nasıl devreye gireceği, hükümetin bu konuda nasıl bir köprü kuracağı, sivil topluma nasıl katkı sağlayacağı konusunda görüş alışverişinde bulunacağız.” dedi.

Âkil insanlar adı verilen heyetin sürece ve sürecin bölgeyi getirdiği kaos ortamına yönelik nasıl adımlar atacağı ise merak ediliyor.

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.