1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Almanya devlet kanalı: "Türkiye terör destekçisi bir ülkedir"
Almanya devlet kanalı: "Türkiye terör destekçisi bir ülkedir"

Almanya devlet kanalı: "Türkiye terör destekçisi bir ülkedir"

Alman devlet kanalı ARD'nin haber sitesinden çok tartışılacak iddia ortaya atıldı. Haberde Federal Hükümetin “Türkiye'yi İslamcıların eylem platformu" olarak gördüğü belirtildi.

A+A-

Alman Sol Parti tarafından verilen bir soru önergesine İçişleri Bakanlığı tarafından gönderildiği belirtilen “gizli" ibareli raporda, "İktidardaki Ak Parti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Mısır'daki Müslüman Kardeşler, HAMAS ve Suriye'deki silahlı İslamcı muhalefete yönelik kullandığı birçok dayanışma ifadeleri ve destek eylemleri, Müslüman Kardeşler ile ideolojik yakınlıklarını göstermektedir" ifadelerinin yer aldığı iddia edildi.

Raporla birlikte Alman hükümetinin ilk kez resmi olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan ile AB açısından 2003 yılından bu tarafa terör örgütü statüsünde olan Hamas arasında doğrudan bir ilişki kurulduğuna dikkat çekilen haberde, Türkiye'nin, Hamas ve diğer örgütlerle ilişkileri isteyerek yoğunlaştırdığı fikrinin hakim olduğu öne sürülüyor.

ARD'ye göre raporda bu konuda, “Ankara'nın, özellikle 2011 yılından bu yana yavaş yavaş İslamlaşan iç ve dış politikasının bir sonucu olarak, Türkiye Ortadoğu'daki İslamcı gruplar için merkezi bir eylem platformu haline gelmiştir" sözleri dikkat çekiyor.

ARD: Almanya resmi olarak ilk kez Erdoğan'ı bir teör örgütü ile ilişkilendirdi

Haberinde, İçişleri Bakanlığı'nın, bu değerlendirmelere 'devlet çıkarları gereği', resmi yanıtın kamuya açık bölümünde yer verilemeyeceği notunu düşen ARD, Alman hükümetinin resmi olarak ilk kez Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir terör örgütü arasında doğrudan ilişki kurduğu değerlendirmesi yaptı.

Hristiyan Demokrat Birlik partili (CDU) Federal İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere'nin, rapor hazırlanırken SPD yönetimindeki Alman Dışişleri Bakanlığı'nın görüşüne başvurmadığı, Alman Dışişleri'nin rapordan haberdar olmadığı da belirtiliyor. “Bu kadar hassas ve kapsamlı bir değerlendirme sürecine Dışişleri Bakanlığı'nın da dahil edilmesi gerekirdi" diyen Sosyal demokrat Parti Dış politika uzmanı Rolf Mützenich, raporun Ankara ile ilişkileri olumsuz etkileyebileceğine dikkat çekti.

Sol parti Dış politika Sözcüsü Sevim Dağdelen ise, raporun Türkiye hakkındaki kendi görüşlerini teyit ettiğini belirterek, Alman hükümetini dışarıya karşı farklı bir siyaset izleyerek Türkiye ile ilgili olumlu tablo çizerek, kamuoyunu yanlış yönlendirdiğini savundu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
    İlgili Haberler