1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Amerika Enbar'daki aşiret desteğini yanına çekmeyi düşünüyor, ama nasıl?
Amerika Enbar'daki aşiret desteğini yanına çekmeyi düşünüyor, ama nasıl?

Amerika Enbar'daki aşiret desteğini yanına çekmeyi düşünüyor, ama nasıl?

ABD Genelkurmay Başkanı General Martin Dempsey, ABD'nin Irak'ın Enbar vilayetindeki aşiretlere desteğini artırarak, bölge halkının İslam Devleti'ne vermiş olduğu desteğin önüne geçmek istiyor.

A+A-

İslam Devlete'nin Irak'ın Enbar Vilayeti'ndeki giderek artan etkinliğinin önüne bir türlü geçemeyen ABD yönetimi, halkın desteğini kesmenin yollarını arıyor.

ABD Genelkurmay Başkanı General Martin Dempsey bu kapsamda, ABD'nin Irak'ın Enbar vilayetindeki aşiretlere desteğini artırmayı düşündüğünü söyledi. 

Dempsey yaptığı açıklamada, "Enbar'da savunma pozisyonunda olan Irak güvenlik kuvvetleri, IŞİD tarafından zor durumda bırakılan sahve yapılanmasının en önemli ayağı olan El-Bu Nemr aşiretinin yardım çağrısına cevap verebilecek gibi görünmüyor" diye konuştu. 

ABD'li General Dempsey, "Bu yüzden, oradaki danışmanlık ve eğitim verme misyonumuzu genişletmemiz gerekiyor. Bunun ön koşulu Irak hükümetinin aşiretlere silah sağlama konusunda istekli olmasıdır" dedi. Dempsey, bu konuyla ilgili Iraklı yetkililerden olumlu sinyaller alındığını fakat daha resmi olarak bir açıklamanın yapılmadığını söyledi.

Aşiretlerin İslam Devleti'nin muamalesinin Rafizi Safevi yönetimiyle arasındaki farkı gördükten sonra, İslam Devleti karşıtı bir oluşumda yer almasını pek mümkün görülmüyor. Bunun yanı sıra siyasi ve ekonomik sebeplerden ötürü Sahve yapılanmalarında gönüllü yer alan aşiretlerin ise, İslam Devleti'nin yenilgiye uğrattığı Sahvelere muamelesi sebebiyle bu oluşumlara soğuk baktığı bilinen bir gerçek. 

Halkın ve aşiretlerin büyük bir kısmı Amerika ve yerli işbirlikçileri Rafizi Safevi Ordusunun baskı ve işkenceleri dolayısıyla İslam Devleti'nin vermiş olduğu savaşta, zamanla kendini Amerikan karşıtı cephe olan İslam Devleti saflarında buluyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.