1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Amerika yanına adam arıyor
Amerika yanına adam arıyor

Amerika yanına adam arıyor

Amerika, İslam Devleti ile savaşta geniş katılımlı bir müttefikler koalisyonu oluşturmaya çalışıyor. Washington meselenin sadece askeri seçenekle çözülmeyeceği görüşünde.

A+A-

Amerikan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, günlük basın brifinginde konuyla ilgili olarak, "Avrupa'dan, Arap dünyasından ve ötesinden olsun, İslam Devleti tehdidi ve bu tehdidin yol açtığı sonuçlarla mücadelede katkılar sağlayabilecek ülkeler koalisyonu oluşturma çabası yürütüyoruz. Katkı sağlamanın birçok yolu var. İnsani yardım, askeri, istihbarat, diplomatik... Bu sadece ABD'nin değil, bir dizi ülkenin elini taşın altına koymasını gerektiren bir çaba" diye konuştu.

"Bu çabayı dostlarımızla birlikte yürütmek isteriz" ifadesini kullanan Psaki, "Sünni olsun olmasın, Asya'da olsun, Avrupa'da olsun, İslam Devleti'ne karşı koordineli bir yaklaşımın sergilenmesine yönelik bu çabaya nasıl katkı sağlayabilecekleri noktasında geniş yelpazede bir dizi ülkeyle temas halinde olduklarını" kaydetti.

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest da "Her ne kadar medyada geniş yer bulsa da ve kamuoyunun ilgisini çekse de sadece askeri eylem, İslam Devleti'ne karşı koymada ve bu tehditle kalıcı temelde mücadelede yeterli olmayacaktır" dedi.

'Aynı hatayı tekrar etmek istemiyoruz'

Earnest, "Geçmişteki bazı hataları tekrar edip, etkileyici ordumuzu güçlü ve agresif şekilde kullanmanın bu sorunu tamamen çözeceğini farz etme yanılgısına düşmek istemiyoruz. Kalıcı bir çözüm istiyorsak bu Amerikan gücünün ve etkisinin diğer unsurlarının da kullanılmasını gerektirir. Bu, hem bölgesel hem de küresel ölçekteki ülkeleri içine alacak şekilde uluslararası camianın desteğini almak anlamına gelmektedir. Bu, İslam Devleti tehdidiyle başa çıkabilmek için Suriye'deki ılımlı muhalefetin, aralarında koordinasyon ve işbirliği anlamında daha iyi iş çıkarmasını gerektirecektir" ifadesini kullandı.

Earnest, brifingde, ABD'nin Suriye stratejisine dair soruyu yanıtlarken, uzun vadeli bir hedef olduğunu kabul etmekle beraber Suriye'de İslam Devleti'nin oluşturduğu tehdide karşı mücadelede ülkeyi birleştirecek bir liderliğin nihayetinde oluşturulmasının önemine işaret etti. Earnest, bu nedenle ülkedeki çeşitlilikleri yansıtacak şekilde Suriye'yi idare etme arzusunu ortaya koyan Suriye muhalefetinin ılımlı unsurlarına destek verdiklerini ve bölgesel hükümetlere de bu yönde çağrılarda bulunduklarını belirtti.

Amerikalı yetkili konuşmasında Irak işgalinde İslam coğrafyasının tam desteğini alamadıklarını ima ederek, yeni haçlı savaşlarında daha çok sayıda ve daha katılımcı işbirlikçiye ihtiyaçları olduğunu vurguladı.

Yaptıkları açıklamalara bakıldığında Irak işgalinde başarılı olamayan, bölgeyi tam bir bataklığa dönüştürdükten sonra kaçarcasına geri dönen Amerikalılar, yeni haçlı savaşlarında ortaya çıkabilecek faturayı tek başlarına üstlenmeme niyetinde.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.