1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Amerika'nın paralı askerleri Mart ayında geliyor
Amerika'nın paralı askerleri Mart ayında geliyor

Amerika'nın paralı askerleri Mart ayında geliyor

ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Brett McGurk, Suriyeli muhaliflere verilecek eğitimin Mart 2015’te başlayacağını ve eğitimin bir yıl süreceğini açıkladı.

A+A-

ABD'nin Suriye ve Irak'ın işgalinde kara savaşında ön cephede kullanmayı hedeflediği ÖSO çetelerinin Mart ayında başlayacak eğitiminde ilk etapta 5000 muhalif milis eğitilmeyi hedefleniyor.

ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’nde konuşan McGurksöz konusu eğitimin bir yıl süreceğini ifade etti. Ancak McGurk söz konusu eğitimin hangi ülkede gerçekleştirileceğine dair bir açıklama yapmadı.

Türk Dışişleri kaynakları ise, ABD ile üzerinde bir süredir görüşülen eğit-donat programıyla ilgili Mart ayında başlanmasına dair bir karara varılmadığını söyledi.

Kaynaklar eğit-donat programıyla ilgili kesin anlaşmanın ise yakın olduğunu belirtti.

Eğit-donat programının içerisinde yer alan bir diğer ülke ise Suudi Arabistan.
ABD yönetimi, İslam Devleti’nin Irak ve Suriye topraklarındaki hızlı ilerleyişinin ardından, yaklaşık iki ay önce bazı Arap ülkelerini de kurduğu koalisyona dahil ederek, İslam Devleti ile mücadelede dört basamaklı planı yürürlüğe sokacağını duyurmuştu.
ABD Başkanı Obama dört basamaklı planın hava saldırıları, ılımlı muhalif çetelerin desteklenmesi, mücahitlerin mali ve istihbarat kaynaklarının kesilmesi ve insani yardım unsurlarını içerdiğini açıklamıştı.

Türkiye'nin şartları

Türkiye'nin de İslam Devleti ile savaş için şartları var: Bunlar uçuşa yasaklı bölgenin ilan edilmesi, güvenli bölgenin Suriye tarafında tesis edilmesi ve eğit-donat anlayışıyla sürecin kimlerle ve nasıl yürütüleceğinin belirlenmesi. Ankara kapsamlı mücadele için tüm bu önlemler alınırsa, Türkiye'deki üslerin de kullanılabileceği mesajını veriyor.
Şimdiye kadar ABD ile eğit-donat şartında prensipte anlaşma sağlandı. Başbakan Davutoğlu da 28 Ekim'de BBC'ye verdiği röportajda eğit-donat programının başladığını söylemişti:
"Eğit ve donat programı' çoktan başladı. 'Eğit ve donat' bizim bütünlüklü stratejimizin bir parçasıdır. Tek çözüm yolu bunun hızlanmasıdır. Türkiye'nin kendi öncelikleri ve bu önceliklerine bağlı riskleri var. Biz müttefiklerimizin bu endişelerimizi anlamasını istiyoruz."
24 Kasım günü gazetecilere konuşan üst düzey dışişleri kaynakları da, eğit-donat konusunda ABD ile görüşmelerin tamamlandığını açıklamış, eğitimin Kırşehir'de yapılacağını açıklamıştı. Kaynaklar Türkiye'nin yılda 2000 ÖSO üyesini eğiteceğini, donatma kısmını ise ABD'nin üstleneceğini söyledi. Türkiye'deki üslerin kullanımı için ise görüşmelerin sürdüğü bilgisini verdi.

'Esed ile savaş' şartı

Ankara’nın üzerinde ısrarla durduğu bir nokta ise, eğitilecek ve silah desteği sağlanacak muhaliflerin Esed rejimine karşı da savaşması.
Geçtiğimiz ay ABD öncülüğündeki koalisyonun özel temsilcisi John Allen'ın "Eğitilecek ÖSO üyeleri Esed'le savaşmayacak" sözlerini Al Jazeera'ye değerlendiren Türk Dışişleri kaynakları, "Esed'le savaşmayacak bir grubu ne eğitiriz, ne donatırız" demişti.
Al Jazeera Türk'e, "Eğit-donat çerçevesinde eğitilecek muhaliflerin Esed'le savaşmayacakları konusunda siyaseten mutabık değiliz. Böyle bir şey söz konusu değil" diye konuşan Türk Dışişleri kaynakları "Bizim açımızdan eğitip donatılacak herkes hem IŞİD hem Esed'e karşı savaşacak, bunda hiçbir şüphemiz yok" dedi.
ABD öncülüğündeki koalisyon Ağustos ayından bu yana Irak, 23 Eylül’den bu yana da Suriye’deki mücahitlere karşı hava saldırıları düzenliyor.
Ancak hava saldırıları iki ülkedeki IŞİD etkisini de kırmakta başarı sağlayamadı.

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.