1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Amerika'nın savaş stratejisi netlik kazandı
Amerika'nın savaş stratejisi netlik kazandı

Amerika'nın savaş stratejisi netlik kazandı

İslam Devleti ile büyük bir savaşa hazırlanan Amerikan Ordusu'nun saldırı stratejisi de belli oldu.

A+A-

Ehli Sünnet ile Ehli Şirkin savaşı

İslam Devleti'ni batıda muhalif güçler, doğuda ise Şii Irak ordusu ve Kürt peşmergeyle bitirme amacındaki Amerika, kara unsurlarına alan açmak için hedefleri havadan bombalayacak. Bomba yağan yerlere ise kısa sürede Amerikalı uzmanların eğittiği gruplar müdahale edeceği iddia ediliyor. Ancak sürecin mezhep savaşına dönüşmesi bekleniyor.

22 noktadan harekete geçmeyi planlıyorlar

Muharip güç kullanmayacağını açıklayan Amerika, bölgeye daha önce gönderdiği 390 askeri danışmana ek olarak 320 istihbarat ve kara koordinasyon subayı yollayacak. Amerika ve koalisyon güçlerinin desteği ile karadan hareket edecek olan yerel unsurlar Irak, Kürt bölgesi ve Suriye'den olmak üzere 22 farklı noktadan havadan destekli kara operasyonu düzenleyecek. 

Savaşın Irak cephesinde, Kürtler ve Şii grupların tam desteğini arkasına almayı planlayan Amerika, Iraklı Sünni aşiretleri ikna etmek için ise 7 günden bu yana Bağdat-Erbil hattında mekik dokuyor.

 

Savaşın stratejik bir başka yakası konumundaki Suriye'de ise Kürt gruplar, Suriye muhalefeti ve Tehvid Tugayı adlı zındık grup ortak koordinasyon ile hareket etmeye ikna eden Amerika, 3 yıldan bu yana Esed'e karşı savaş sürecinde esirgediği silahları göndermek için Türkiye üzerinden bir lojistik hat oluşturmak istiyor.

Ankara ise Amerika'nın bu ikiyüzlü tavrı karşında 'terörle mücadelede işbirliğine devam, ancak IŞİD'e karşı savaşta farklı çözümler devreye girmeli' diyerek şimdilik savaşın dışında kalmaya özen gösterecek.

Savaşın batı cephesi

Irak-Suriye sınır hattını büyük ölçüde kontrolünde tutan İslam Devleti'ne karşı Amerika, Akdeniz'in doğusuna konuşlandıracağı uçak gemisinden kaldıracağı uçaklarla destek verecek. Bu sırada PKK'nın Suriye'deki siyasi uzantısı PYD'ye bağlı YPG milisleri, ÖSO'ya bağlı bazı gruplar ve Suriye'deki Zındıkları temsilen Tehvid(!) Tugayları ortak merkezden yönlendirilerek kara savaşına sevk edilecek.

Amerika'nın havadan destek vereceği operasyonlarda, Suriyeli gruplar bombalanan bölgelere doğru ilerleyecek. Amerika Suriye'de İslam Devleti'ne karşı Karakozak, Sırrin, Cerablus, Minbic ve Rakka bölgelerinden muhaliflerin ve YPG'nin ilerlemesini sağlayacak. Diğer bir ifadeyle Suriye'de 5 cepheden İslam Devleti'ne karşı mücadele başlatılacak.

Burkan el-Fırat'ın rolü

Obama, Suriye'nin kuzeyinde faaliyet gösteren ÖSO'ya ve Zındık Cephesi'ne bağlı bazı gruplarla, PKK bağlantılı YPG'nin de dahil olduğu ortak operasyon merkezi kuruldu. Bu ortak gücün adına 'Burkan El Fırat' adı verildi. İttifakın içinde Zındık Cephesi bileşenlerinden Tehvid(!) Tugayı da bulunuyor. ABD'nin havadan attığı füzelerle karadan ilerleyecek işbirlikçi yerel gruplar şimdilik şu şekilde:

Liva El Tevhid Doğu Kolu, Liva El Siwar El Raka, Fecir El Huriye tugaylarına bağlı Şems El Şemal taburları, Halk Savunma Birlikleri (YPG), Kadın Savunma Birlikleri (YPJ), Seraya Cerablus, Liva Cephet El-Ekrad, Siwar Umunaa El Raka, El Kasas Ordusu, Liva El Cihad Fi Sebilillah.

Peşmerge doğu cephesinde

Irak'taki Kürt bölgesi, savaşın 'doğu cephesi'ni oluşturacak. 91 bin peşmergenin aktif bir şekilde operasyonlarda yer almasını bekleyen ABD, operasyonlar süresince Irak'ın Kürt bölgesini ana üst olarak kullanacak. Özellikle 5.5 km uzunluğunda piste sahip Erbil Havalimanı'nın ağır tonajlı uçakların inişine imkan vermesi, Erbil'i 'harekat merkezi' yapacak

Sünni halk katliama uğrayacak endişesi

İslam Devleti ile savaşta Şiilerin konumu ise oldukça kritik durumda. Zira İran'ın doğrudan silah ve askeri mühimmat desteği verdiği Şii milis güçlerinin Sünni bölgelerinde ilerlemesinin ileride onarılması güç felaketlere yol açabileceği uyarısı yapılıyor. Bir anda bölgesel mezhep savaşına dönüşme riski taşıyan operasyonlarda Bedir Tugayları, Çeyşil Mehdi ve Asabıl Hak gibi Şii grupların kullanılmaması bekleniyor. Aksi durumda Sünni bölgelerde öfke patlaması yaşanabileceği ve gruplar arasında mezhepsel çatışmalar yaşanabileceği belirtiliyor. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum