1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Amerika'nın Türkiye ile savaş trafiği devam ediyor
Amerika'nın Türkiye ile savaş trafiği devam ediyor

Amerika'nın Türkiye ile savaş trafiği devam ediyor

ABD Başkanı Obama’nın İslam Devleti'ne karşı Haçlı koalisyonu için özel temsilcisi emekli General John Allen ile yardımcılığını yapan Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Brett McGurk Türkiye'ye geliyor.

A+A-

Açıklamayı ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Jen Psaki, günlük basın toplantısında yaptı. Psaki, emekli General Allen ve Yardımcısı McGurk’ün, İslam Devleti'ne karşı koalisyon çabaları kapsamında, çeşitli bölgelere ilk kez kapsamlı ziyarette bulunacağını ve seyahatte ülkelerin koalisyona katılımı ve askeri rollerin ötesinde ülkelerin koalisyon için ne tür çabalarda bulunabileceğine odaklanacaklarını kaydetti. 

Seyahatin durak noktalarının birinin de Musul Başkonsolosluğu personelinin kurtarılması dolayısıyla “çok önemli bir dönemden geçen” Türkiye olacağını ifade eden Psaki, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu hafta başında kamuoyu önünde koalisyona daha fazla katılmaya yönelik isteklerini dile getirdi ve şu anda parlamentoda tezkerenin oylaması olacak” dedi.

Psaki, Türkiye'nin Irak ve Suriye’deki krizlerin yarattığı dalgalanma etkisini hisseden birkaç ülkeden biri olduğuna işaret ederek,  “Dolayısıyla esaslı ortaklık ve bu tartışmaların parçası bağlamında Türkiye, (Allen ve McGurk’ün) bu ilk büyük seyahatinde ziyaret edeceği önemli bir ülke” ifadesini kullandı.

‘Türkiye birçok alanda rol oynayabilir’

Bir soru üzerine Allen ve McGurk’ün Türkiye'deki temaslarında ele alacağı konulardan birinin İslam Devleti'ne muhacir akışı olacağını dile getiren Psaki, “Türkiye, ayrıca insani krizle alakalı da rol üstlenebillir. Biliyorsunuz Suriyeli sığınmacıları kabul ettiler. İslam Devleti’nin meşruiyetinin ortadan kaldırılmasında görev üstlenebilirler. Türkiye birçok alanda rol oynayabilir. Şüphesiz, yabancı savaşçıların akışı konusu, bunun yanında teröristlerin finansmanı ve aşırılık ideolojisiyle mücadelenin yanı sıra (Türkiye’nin) askeri dahiliyetinin ne olacağı görüşülecektir” diye konuştu.

“Askeri dahiliyet noktasında İncirlik Üssü’nün Suriye ve Irak topraklarına ölümcül saldırılar yapılması için kullanılmasını mı istiyorsunuz?” sorusu üzerine Psaki, “Parlamentoya gönderilen tezkere geniş bir dizi seçenekleri içeriyor. Türkiye’nin spesifik olarak hangi roller üstlenebileceği konusunun görüşülmesini askeri ekibimize ve General Allen ile Büyükelçi McGurk’e bırakıyorum” dedi.

Psaki, görüşmelerde Türkiye’nin Suriye içinde uçuşa yasak bölge oluşturulmasına yönelik teklifinin de ele alınıp alınmayacağına yönelik soruyu da “Bu, Türkiye’nin zaman zaman kamuoyunda belirttiği bir husus. Aktif olarak değerlendirdiğimiz bir şey olduğunu söylersek doğru olmaz ama onların ihtiyaçları ve istekleri noktasında görüşme şüphesiz olacaktır” yanıtını verdi.

“PKK’nın şimdi İslam Devleti ile savaştığı ve kendilerinin bunu destekleyip desteklemediğine” yönelik soru üzerine Psaki, PKK’nın ABD’nin ve AB’nin terör örgütü listesinde kalmaya devam ettiğini ve bu konudaki pozisyonlarının değişmediğini hatırlattı.

Psaki, Suriye’de hangi muhaliflerle temasta oldukları sorusu üzerine ise, İslam Devleti'ne ile mücadele kapsamında, Özgür Suriye Ordusu’nun yanı sıra Hazm Hareketi gibi irili ufaklı birçok ılımlı muhalif grupla ve liderleriyle yakın temaslarının bulunduğunu bildirdi. 

Kaynak: AA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.