1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Amerika'yı arkasına alan YPG halkı katliamla tehdit ediyor
Amerika'yı arkasına alan YPG halkı katliamla tehdit ediyor

Amerika'yı arkasına alan YPG halkı katliamla tehdit ediyor

Suriyeli aktivistlerin hazırladığı raporda, YPG militanlarının Arap kökenli nüfusa yönelik düzenli saldırılar gerçekleştirdiği, çok sayıda köyü yakarak ilerlediği bildirildi.

A+A-

Suriyeli bir grup aktivist tarafından hazırlanan raporda, YPG militanlarının Arap kökenli nüfusa yönelik düzenli saldırılar gerçekleştirdiği, çok sayıda köyü yaktığı bildirildi. 

Haseke kentinde yaşarken YPG militanları tarafından göçe zorlanan Suriyeliler, "Suriye'nin Cezire Bölgesini YPG'den Kurtarın" adı altında başlattıkları kampanya çerçevesinde, PYD'nin silahlı kanadı YPG'nin Nisan 2013'ten bu yana ülkenin kuzeybatısında yer alan Haseke halkına yönelik gerçekleştirdiği katliam ve ihlalleri belgeleyen bir rapor hazırladı. 

Kampanya yetkilisi Ali el-Haris, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "YPG güçlerini kentin kırsal kesimlerinde, Arap asıllı Suriyelilerin evlerini elinden alarak başkalarına vermekle" suçladı. Haris, söz konusu güçlerin, kırsal kesimlerde çok sayıda katliam gerçekleştirdiğini ifade ederek "Haseke'nin batı ve doğu kırsallarında birçok ihlaller gerçekleştirildi. Rasulayn ilçesi, kırsalları ve güneybatısındaki alanlar boşaltıldı" dedi. 

"YPG katliam yapıyor"

YPG'nin Esed rejimiyle işbirliği yaptığını belirten Haris, "YPG güçleri Esed rejimiyle bir olup muhalif halka komplo kurdu ve bölge halkını katletti" diye konuştu.

Haris, YPG'nin tamamen ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin "sopası" haline geldiğini vurgulayarak, "YPG güçleri halkı, herhangi bir direniş halinde köylerinin koordinatlarını, bombalaması için koalisyon güçlerine vermekle tehdit ediyor" şeklinde konuştu. 

Muhaliflerin raporu: "Köyler yakılıyor"

YPG militanlarının halka yönelik saldırılarının Haseke'nin Cezire adı da verilen kırsal bölgesinde bulunan Tel Nemr nahiyesinde ve Arap köylerinde başladığı kaydedilen raporda, burada çok sayıda kişinin öldüğü, onlarca kişinin yaralandığı ve yüzlerce kişinin de yaşadıkları yerlerden göç etmek zorunda bırakıldığı belirtildi. 

Tel Berrak, Tel Nemr, Cez'a, El-Menacir, Tel Hamis, El-Yarubiyye köylerinde çok sayıda yağmalama ve saldırı yaşandığına dikkat çekilen raporda, "Haseke çevresindeki belde ve köylerde, 22 Şubat 2014'te düzenlenen saldırılarda 60 kişi öldürüldü, muhalifleri ve İslam Devleti'ni desteklemeye meyilli olanlara ait olduğu gerekçesiyle 80 ev yakıldı" denildi. 

Raporda, Tel Berrak köyünde aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu onlarca kişinin İslam Devleti topraklarında yaşadıkları gerekçesiyle YPG hapishanelerinde alı konulduğu, bu kişilerden 5'inin de hapishanede hayatını kaybettiği aktarıldı. 

Tel Hamis beldesinde de Mart 2014'te çok sayıda Arap köyüne saldırı düzenlendiği ifade edilen raporda, bu saldırılarda Araplara ait evlerin yağmalandığı, Er-Rahiyye es-Sagiyra köyünde 26 evin yakıldığı, köyden kaçmaya çalışanlara ateş edildiği kaydedildi. 

Tel Hamis'teki 30 köyden 12'sinin tamamen yakıldığına işaret edilen raporda ayrıca köy sakinlerinin de göçe zorlandığı belirtildi. 

Rasulayn'ın güneyinde yer alan 700 haneli ve nüfusunun çoğunluğu Arap kökenli Suriyelilerin oluşturduğu El-Menacir köyünde de taraflar arasında çatışma çıktığı, halkın büyük çoğunluğu kaçarken bölgenin YPG'nin kontrolü altına alındığı aktarıldı. Kahtaniyye beldesinde de 6 köyün kuşatıldığı, sakinlerinin bölgeden göçe zorlandığı ifade edildi.

Yakılan köylere ait video görüntüleri ve fotoğrafların da paylaşıldığı raporda ayrıca, göçe zorlanan ve şiddet olaylarından kaçan kişilerin de Türkiye'ye sığınmak zorunda kaldığına dikkat çekildi.  

 

Kaynak: AA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum