1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ankara saldırısını TAK militanları üstlendi
Ankara saldırısını TAK militanları üstlendi

Ankara saldırısını TAK militanları üstlendi

27'si TSK mensubu 28 kişinin yaşamını yitirmesine vesile olan Ankara saldırısını TAK militanları üstlendi. TAK militanlarının düzenlediği saldırı anı ve sonrası yaşanan panik kameralara böyle yansımıştı.

A+A-

Ankara’da 28 kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan bombalı saldırıyı kurucuları arasında PKK'nin bir uzantısı olan TAK (Kürdistan Özgürlük Şahinleri / TeyrêBazên Azadiya Kurdistan) örgütü üstlendi. TAK isimli silahlı örgüt PKK'nin bir kolu olarakta biliniyor. PKK'nin üstlenemeyeceği özellikle kanlı metropol eylemlerini TAK düzenliyor ve üstleniyor. TAK, PKK lider kadrosundan Bahoz Erdal kod adlı Suriye kökenli Fehman Hüseyin'e bağlı.

TAK militanlarının PYD bağlantılı olduğu öne sürülenler arasında.


TAK'a ait olduğu öne sürülen internet sitesinde saldırıyı gerçekleştiren kişinin Zınar Raper'in (Abdulbaki Sönmez) olduğu ileri sürüldü.

17 Şubat akşam saatlerinde Ankara’da Türk askerlerine yönelik yapılan eylemi TAK üstlendi. TAK, eylemi gerçekleştiren militanın kimlik bilgilerini de açıkladı.

TAK, 23 Aralık 2015'te Sabiha Gökçen Havaalanı'na havan topuyla düzenlenen saldırıyı da üstlenmişti.

Havaalanı saldırısında bir temizlik görevlisi hayatını kaybetmiş, bir kişi de yaralanmıştı.

TAK, Ankara'daki saldırıyı gerçekleştirdiğini öne sürdüğü Abdulbaki Sönmez''in 1989, Van Gürpınar doğumlu olduğunu, 2011 yılında da örgüte katıldığını söylüyor.

Erdoğan ve Davutoğlu Salih Neccar demişti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu Ankara'da askeri servis aracının geçişi sırasında yapılan bombalı saldırının failinin 1992 Amude doğumlu PYD'li Salih Neccar olduğunu söylemişti. Tespit edilen bu kimlik ise AbdulBaki Sönmez adlı kişinin sahte kimliği olarak öne sürülüyor.

TAK'ın bazı silahlı saldırıları şöyle: 

TAK, PKK'dan ayrılıp 2004 yılında kurulduğu iddia edilen bir terör örgütü. Bir diğer iddia ise; PKK şehir eylemleri için bu örgütü kullanıyor. 


- 10 Haziran 2007: İstanbul Bakırköy'de 31 kişinin yaralanması ile sonuçlanan patlama.
- 17 Temmuz 2005: Aydın Kuşadası'nda turistleri taşıyan minibüse ve bir hafta sonra İzmir Çeşme'de çöpe bırakılan bombanın patlaması sonucu 5 turist, bir polis memuru öldü, 34 kişi yaralandı.
- 31 Ekim 2010: İstanbul Taksim'de polis noktasına saldırıda 32 kişi yaralandı.
- 23 Mayıs 2007: Ankara Ulus Anafartalar çarşısındaki patlamada 7 kişi öldü, 102 kişi yaralandı.
- 26 Ağustos 2011: Antalya Konyaaltı plajı ile 28 Ağustos'ta Kemer halk plajındaki patlamalarda 6 turist yaralandı.
- 23 Aralık 2015: Sabiha Gökçen Havalimanı'na yapılan saldırıda 1 kişi hayatını kaybetti. 

Sitede yer alan açıklama şu şekilde: 

17 Şubat 2016 günü akşam saat 18:30’da Ankara Merasim sokakta faşist TC ordusunun konvoyuna yönelik TAK olarak gerçekleştirdiğimiz fedai intikam eyleminde Yüzlerce faşist Türk subayı öldürülmüştür. Eylem TAK kuvvetlerimize bağlı ÖLÜMSÜZLER TABURU savaşçısı, Kürt halkının yiğit evladı Zınar RAPERİN (ABDULBAKİ SÖNMEZ) Yoldaş tarafından patlayıcı yüklü aracın patlatılması suretiyle gerçekleştirilmiştir.

Bu eylem Cizre’de bodrumlarda hunharca katledilen savunmasız, yaralı sivil insanlarımızın intikamı için yapılmıştır. Tüm herkes şunu bilsin ki bunun sorumlusu yaralı insanlarımızın yakılması talimatını verenlerdir. Savaşta hiçbir kural tanımayan, halkımızın yaşadığı şehirleri yerle bir eden faşist Erdoğan-AKP çetesi bu ateşin kendilerini yakacağını da bilmeliler. 
TAK olarak daha öncede ilan ettik; Kürt halkına yönelecek her türlü saldırının hesabını soracağız. Kürt halkına yaşatılan her acının intikamını misliyle alacağız. 

Kürt Halkının Düşmanları !
Kürt halkına düşmanlığın bir bedeli vardır. Yaptığınız her saldırının hesabı mutlaka sorulacaktır. Hiç bir yerde, hiç bir zaman güvende değilsiniz. Nasıl ki savunmasız halkımızın evlerini başlarına yıktıysanız bizde Karargahlarınızı başınıza yıkacağız. Başta faşist TC–AKP devleti ve tüm yardakçıları olmak üzere, tüm herkes şunu iyi bilmelidir ki; Kürt halkına yaşattığınız her acıyı binlerce katıyla siz yaşayacaksınız. Halkımıza en büyük acıları yaşatan ve tarihin her döneminde Saray kapılarında onurunu ve şerefini satarak yaşamaya çalışan hain işbirlikçiler; TAK’ın tarihsel adaletinden kaçamayacaksınız. 

Kürt Halkının Dostları !
Her zamankinden daha büyük bir cesaretle faşizme karşı ayağa kalkın. Erdoğan’ın faşist diktatörlüğünü yenmek için her zamankinden daha güçlüyüz. TAK savaşçıları her yerde düşmanın kalbine korku salmaya devam edeceklerdir.

Kürt Halkı !
Binlerce yıldır bu coğrafyada ortak ve eşit yaşam arayışlarına verilen cevap hep katliam ve soykırım olmuştur. Ülkemizi toplu mezarlar dönüştürdüler. Artık özgürlüğün ve bağımsızlığın şafağındayız. Bu senin hakkındır. Ayağa kalk ve korkma! Senin binlerce Erdal, Derwêş ve Zınar’ın var. Özgürlüğün ve bağımsızlığın için kendilerini Feda etmeye hazırlar. Bu onurlu yolda yürümek isteyen Kürt gençliği; direniş saflarında yerini al.

Tüm İnsanlığa!
Bugün Kürdistan da halkımız tarihin gelmiş geçmiş en barbar ve ahlaksız faşist diktatörlüğünün vahşi saldırısı altındadır. Hergün onlarca savunmasız masum insanımız faşist Erdoğan çeteleri tarafından katledilmektedir. Faşist Erdoğan’ın şantajları karşısında bu insanlık suçuna sesiz kalmak, bu vahşetin ortağı olmak demektir. 

Bugün Erdoğan ve onun çetesi, yaptığımız eylemi çarpıtarak farklı yansıtmaya çalışmaktadır. Kürt halkının her direnişini terörize ederek yeni katliamlara zemin yaratma çabası ve yalanı bir kez daha ortaya çıkmıştır. İlk andan bu yana eylemi farklı guruplara mal ederek, Kürt halkının büyük bedeller ödeyerek elde ettiği kazanımlara karşı DAİŞ eli ile elde edemediğini, uluslararası güçleri manüple ederek elde etmeye çalışmaktadır. Bu güne kadar yaptığımız tüm eylemlerin sorumluluğunu üslendik. Kürt halkının savaş örgütü TAK, sahip olduğu savaş kapasitesiyle her türlü eylemi kendi özgücü ile yapacak güçtedir.

ankara-saldirsini-tak-kurdistan-ozgurluk-sahinleri-ustlendi.jpgankara-saldirsini-tak-kurdistan-ozgurluk-sahinleri-ustlendi-1.jpg

ankara-saldirsini-tak-kurdistan-ozgurluk-sahinleri-ustlendi-2-001.jpgDüzenlenen saldırı anı ve sonrası görüntüler için tıklayınız: Ankara'da saldırı anı ve sonrası yaşanan panik böyle görüntülendi

 

Fotoğraf görüntüleri için tıklayınız: Ankara'daki patlamadan ilk görüntüler
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler