1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Antibiyotikler bakterileri güçlendiriyor
Antibiyotikler bakterileri güçlendiriyor

Antibiyotikler bakterileri güçlendiriyor

Canlı organizmalar olan bakteriler, etkileşim göstererek antibiyotiklere karşı direnç almaya başladı. Öyle ki, bazı bakteri türleri bir çok antibiyotiğe direnebilir hâle geldi.

A+A-

İskoç bakteriyolog Alexander Fleming'in 1928'de penisilini keşfi, bulaşıcı hastalıkların tedavisinde çığır açtı. Ancak antibiyotiklerin bilinçsiz kullanımı zamanla yükseldikçe, bakteriler de kendilerini korumak için yeni yollar buldu.

Canlı organizmalar olan bakteriler, adaptasyon göstererek antibiyotiklere karşı direnç kazanmaya başladı. Öyle ki, bazı bakteri türleri birden fazla antibiyotiğe direnebilir hâle geldi.

Bakterilerin kullandığı 3 yöntem

Mikroorganizmaların direnç için genel olarak üç yöntemi var: 

İlki Mutasyon... Antibiyotikler, hedefle bütünleşerek onu etkisiz hâle getirir. Bakteriler, mutasyon yoluyla yapılarını değiştirerek antibiyotiğin kendileriyle bütünleşmesini önlemeye başladı. Buna örnek, verem tedavisinde artık Streptomycin ilacının fayda vermemesi.

İkinci yöntem Modifikasyon... Çoklu direnç gösteren bakteriler bir araya gelip iş birliği yaparak antibiyotiği parçalayan bir enzim üretebiliyor. Bazı bakteriler penisiline karşı bu sayede direnç kazandı.

Üçüncü yöntem ise Püskürtme... Bakteriler, gözeneklerini tıkıyarak antibiyotiğin hücreden içeri geçmesini bu yolla önler. Hatta bazı bakteriler ilacı hücrelerinden dışarı adeta 'tükürür'. Bu tür bakterilere hastanelerdeki 'fırsatçı' enfeksiyonlarda sıkça rastlanır.

Bakterilere karşı direncimiz azalıyor

Bakterilere karşı elimizdeki tüm imkanlar yavaş yavaş bitiyor. Süper bakteri adı verilen türler ortaya çıkmaya başladı.

Colistin adı verilen ve enfeksiyonlarda son çare olarak kullanılan, geliştirdiğimiz en güçlü antibiyotik, “carbapeneme resistant Enterobacteriaceae” (CRE) isimli bakteri ailesine karşı etkinliğini kaybetti.

Kâbus bakteri

ABD’li sağlık yetkilileri CRE’yi ‘kâbus bakteri’ olarak nitelendiriyor zira bu bakteriler, enfeksiyona yol açtıkları kişilerin yüzde 50’sini öldürüyor. ABD’deki Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), CRE’yi ülkenin karşı karşıya kaldığı en acil kamu sağlığı tehdidi olarak görüyor.

2020 yılında antibiyotiklere karşı direnç gösteren süper bakteriler nedeniyle milyonlarca insanın öleceği tahmin ediliyor.

 

Kaynak: AFP

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler