1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. AP'den Türkiye için eleştirisel oyalama raporu
AP'den Türkiye için eleştirisel oyalama raporu

AP'den Türkiye için eleştirisel oyalama raporu

Yıllardır kapısında Türkiye'yi oyalayan AP aynı politikayı devam ettiriyor. Kürt sorunu, basın özgürlüğü, tutuklu akedemisyenler gibi konularda Türkiye’ye sert eleştiriler yönelten İlerleme Raporu Avrupa Parlamentosu'nda kabul edildi.

A+A-

Avrupa Parlamentosu Türkiye Rapörtörü Kati Piri tarafından hazırlanan Türkiye ilerleme raporu, Avrupa Parlamentosu'nda yapılan oylamada kabul edildi.

Son dönemin en sert ifadelerini içeren raporda büyük ölçüde; Türkiye'de ifade ve medya özgürlüğü, Kürt sorunu, Güneydoğu’daki gelişmeler, Türkiye ile AB arasaında sığınmacılar konusunda varılan anlaşma ve Kıbrıs sorunu işleniyor.

Türkiye'de “demokrasi ve hukuk devletinin gerilediğine” işaret edilip, medya özgürlüğü alanında yaşanan gelişmeler “kaygı verici” diye tanımlanıyor. Türkiye’de yolsuzlukla mücadeleye öncelik verilmesi, terörle mücadele alanındaki yasal mevzuatın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarıyla uyumlu hâle getirilmesi talep ediliyor.

Güneydoğu’daki gelişmelerin “kaygı verici” olarak değerlendirildiği raporda, Türkiye'nin terörle mücadele hakkının meşru olduğu belirtilmekle birlikte, bu mücadelenin insan hakları ve hukuk devletine saygı çerçevesinde yapılması ve orantılı olması gerektiği ifade ediliyor.

PKK'nin AB'nin terör örgütleri listesinde olduğu belirtilip, yeniden şiddete başvurması da kınanıyor. PKK’ye “silah bırakma, terörist taktiklerden vazgeçme ve taleplerini ifade etmek için barışçıl ve yasal yolları kullanma” çağrısında bulunuluyor.

Yargı bağımsızlığı, insan haklarına saygı gibi konularda Kopenhag kriterlerinden uzaklaştığı da belirtiliyor.

Akademisyenlerin tutuklanması ve kadına şiddet gibi güncel konularda raporda yer alıyor.

Bozkır, 'İade edeceğiz' demişti

Oylama öncesinde konuşan AB Bakanı Volkan Bozkır, raporun bu haliyle kabul edilmesi durumunda iade edeceklerini söylemişti. Bozkır, "AP raporu her yıl çıkar. Aslında bu komisyonun aday ülkeler ve Türkiye ile ilgili yayınladığı raporlarla ilgili AP’nin görüşünü yansıtır. AB Komisyonu’nun ilerleme raporlarında olmayan unsurların buraya girmesi tabiatıyla doğru olmaz. Geçtiğimiz yıl, eğer Parlamento’nun Türkiye raporunda bizim kabul edemeyeceğimiz unsurlar olursa bu raporu geçersiz addedeceğimizi, geri göndereceğimizi belirtmiştik” diye konuşmuştu.

 

 

 

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler