1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Araplar'dan Amerikan projesine tam destek
Araplar'dan Amerikan projesine tam destek

Araplar'dan Amerikan projesine tam destek

Amerika'nın İslam Devleti'ne yönelik açıkladığı stratejiye Avrupa'dan ve Arap dünyasından bir çok ülke destek verirken, askeri operasyonlara katılmaya sadece Fransa sıcak bakıyor.

A+A-

Amerika'nın, İslam Devleti'ne yönelik açıkladığı stratejiye pek çok Avrupa ülkesi  tam destek verirken, askeri operasyonlarda yer almaya sadece Fransa sıcak bakıyor. 

İslam Devleti'ne karşı AB ülkelerinin politikalarının genel hatlarıyla birbiriyle uyumlu olduğu görülüyor.

Yeni bir Haçlı seferi arefesinde olan AB ülkeleri, İslam Devleti'ni ile savaşta ortaya koyulan tek strateji olan Amerika stratejisini destekleme konusunda istekli duruyor.

Amerika'nın bölgedeki hava kuvvetleri unsurlarını devreye sokarak İslam Devleti topraklarına yönelik hava bombardımanları düzenlemesine katılmaya ise yalnız Fransa'nın sıcak baktığı anlaşılıyor.

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, perşembe günü "gerekli olması durumunda" Fransa'nın Irak'ta yapılacak hava saldırılarına katılabileceğini ancak Suriye'nin farklı bir durum olduğunu söylemişti.

Diğer taraftan Fransa ve Almanya, Irak'ta müslümanlara karşı savaşan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) silah ve teçhizat yardımında bulundu.

İslam Devleti'ne karşı hava operasyonlarına katılmayacağını bildiren Almanya, IŞİD'in, ülkesindeki her türlü faaliyetini yasakladı.

Hava operasyonlarına iştirak etmeyeceğini açıklayan İngiltere ise özellikle yeni Irak Başbakanı Haydar el-İbadi'nin kapsayıcı bir hükümet planı yayımlamasının altını çizerek, İbadi'ye uluslararası destek verilmesi gerektiğini ifade ediyor.

İtalya ise İslam Devleti için Hristiyanlığın beşiği olarak görüldüğü değerlendirmesiyle, saldırılar için ilk hedef olabileceği endişesini taşıyor.

ABD stratejisi büyük oranda destekleniyor

AB yetkilileri, İslam Devleti’nin daha fazla güçlenerek şimdikinden daha farklı bir yapıya bürünmesinden ve bir direniş grup olmanın ötesine geçen bir devlet boyutu kazanmasından endişe ettiklerini gizlemiyor.

Mümkün olan en fazla sayıda devletin İslam Devleti'ne karşı hareket etmesi gerektiğini düşünen AB, yaşananların Batı ile İslam arasında bir mücadele değil bölge ülkeleriyle İslam Devleti arasında bir mücadele olarak algılanmasına önem veriyor.

Arap ve Türklerin katkısı da önemli

Diğer taraftan, geçenhafta Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde yapılan ve İslam Devleti ile mücadele için uluslararası güç oluşturulması konusunun görüşüldüğü toplantıda, 10 Arap ülkesi, İslam Devleti'ne yönelik askeri operasyona katılma kararı aldı. 

Toplantı sonunda yayımlanan bildirgede, 6 KİK üyesi, Ürdün, Irak, Lübnan, Mısır, Ürdün ve Amerika'nın İslam Devleti'ne karşı kapsamlı bir savaş başlatılması hususunda anlaşmaya vardığı belirtildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.