1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Arınç: İç güvenlik reformuyla ilgili çalışma tamamlandı
Arınç: İç güvenlik reformuyla ilgili çalışma tamamlandı

Arınç: İç güvenlik reformuyla ilgili çalışma tamamlandı

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç dün gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamalarla gündeme dair sorulara cevap verirken, İç güvenlik reformu hakkında bilgi verdi.

A+A-

Polis Devlet tartışmalarına sebep olan iç güvenlik reformuyla ilgili çalışmaların tamamlandığını belirten Arınç, TBMM’ye gönderilme kararı alındığını belirtti.

Arınç şu bilgileri paylaştı:

“İçişleri Bakanımız tarafından, kapsamlı bir iç güvenlik reformu üzerindeki çalışmalar bitirildi. Bugün tartışıldı, imzaya açıldı ve TBMM’ye gönderilmek üzere karar alındı. Bunlar dört tanedir. Bir, ‘Polis Vazife ve Selahiyet Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’. Bir diğeri, ‘Emniyet Teşkilat Kanunu ile Bazı Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’. Bir diğeri, ‘Nüfus Hizmetleri ile Bazı Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı’. Bir diğeri de, ‘Jandarma Teşkilat Görev ve Yetkileri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’dır. Bunların da önümüzdeki süreç içerisinde bir an önce kanunlaştırılmasını arzu ediyoruz.

Başbakanlığımız tarafından TBMM’ye bir tezkere gönderilmesi kararlaştırıldı. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Avrupa Birliği’nin Orta Afrika Cumhuriyeti ve Mali’de icra ettiği harekat ve misyonlar kapsamında yurtdışına asker gönderilmesiyle ilgili Başbakanlığımızın bir talebi oldu. Zamanı geldiğinde TBMM’de değerlendirilecektir.”

Arınç konuşmasında ayrıca Irak’ta bir gazete tarafından ortaya atılan “yeni bir peşmerge grubunun daha Suriye’ye gideceği” iddiasını yalanladı.

Bir gazetecinin kuzey Irak merkezli bir haber ajansında “ikinci peşmerge grubunun Türkiye üzerinden Kobani’ye geçtiğine” yönelik haberlerin yer aldığı, haberde “Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu’nun da kuzey Irak’ta bulunduğu bilgisinin” paylaşıldığını belirterek, bununla ilgili gelişmenin olup olmadığını sorması üzerine Arınç, “İkinci bir kafilenin gideceği veya ikinci bir askeri gücün, grubun gideceği, bu kesinlikle doğru değildir. Bu konuda bir talep de olmamıştır, bir hazırlık da olmamıştır. Türkiye tarafına bildirilen herhangi bir bildirim de olmamıştır. Dışişleri Bakanlığı Müsteşarımız eğer o bölgedeyse tahmin ediyorum ki bazı gelişmeler için gitmiş olabilir. Böyle bir konuyu görüştüğünü veya bu konuda Türkiye’ye herhangi bir istemde bulunulduğunu bilmiyorum” karşılığını verdi.

Görevi itibarıyla bölgedeki valilerden raporlar aldığını dile getiren Arınç, bir validen gelen bilgi notunu da paylaştı. Arınç, şunları söyledi:

“Size orta ölçekli bir vilayetin valisinden gelen bilgi notunu okuyayım; ‘1-31 Ekimtarihlerinde ilimizde çözüm sürecini etkileyen olaylar sunulmuştur. İlimiz merkez ve ilçelerinde 98 defa yol kesme ve kimlik kontrolü yapma teşebbüsünde bulunulmuştur. Bu eylemlerde 25 bin 281 molotofkokteyli, bin 12 havai fişek, 18 bin el yapımı bomba, 14 el bombası atılmıştır’. Bunlar bir ilde oluyor, 30 gün içinde. Yine bu eylemlerde, tabi bunların içinde 6-7 Ekim’deki yoğunluğu da dikkate almanız lazım, kamu kurum ve kuruluşlarına ait 58 bina ve 79 araçla vatandaşlarımıza ait 17 ikamet, 18 iş yeri zarar görmüştür. 3 vatandaşımız, 20 polis memuru ve bir geçici köy korucusu yaralanmıştır. Bu ilde ölüm olmadı, başka illerde ölüm de oldu. Yapılan operasyonlarda 27 kaleşnikof marka silah, bir av tüfeği, bir el yapımı tüp bomba ve devam ediyor, ‘bunlar da bulunmuştur’ diyor. Bu ilimizdeki olaylar sadece 1-31 Ekim tarihleri arasında değil, geçmişten bu yana devam ediyor. Bazen çok azalıyor, bazen artıyor bazen de orta ölçekte oluyor.”

Kaynak: AA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.