1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Arınçtan Demirtaş'a:"Çatma kaşlarını öyle"
Arınçtan Demirtaş'a:"Çatma kaşlarını öyle"

Arınçtan Demirtaş'a:"Çatma kaşlarını öyle"

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 28 Şubat'daki kritik gelişmeden sonra açıklama yapan Demirtaş'ın ruh halini üzerinden değerlendirmelerde bulunan Arınç Musul işgaline verilecek desteği de teyit etti.

A+A-

Arınç'ın hedefinde çözüm süreci üzerinden kendisini eleştiren ve istifaya davet eden HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın çatık kaşları ve meymenetsiz suratı vardı. Haçlıların ve Şii ittifakının Musul'u işgal harekatı hakkında da konuşan Arınç işgale desteği teyit etti.

Arınç'ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

Demirtaş, Çözüm Süreci konusunda iyi niyetli çaba gösteren ve bu sürecin başarıya ulaşmasını arzu eden birisi değildir. Buna yürekten inanıyorum. Dilerim ki bunoktadan sonra bu süreci baltalayacak hareketin içerisinde olmasın.

Çözüm Süreci'ne bugüne kadar ne kadar engel çıkarılmışsa bunlardan sorumlu olanların en başta geleni Selahattin Demirtaş'tır. Bundan sonra da bu ismi telaffuz etmek veya bunun üzerinde konuşmak niyetinde değilim. İstanbul'da konuşuluyor, herkes gayet memnun bir şekilde açıklama yapıyor, Sayın Demirtaş'ın bir saat sonraki yüz ifadesine bakın, çatma kaşlar, sıkıntı, öfke ve nefret. Çözüm Süreci'nde iyi niyetli çabalar gösteren insanlar anlayışla akılla rasyonel bir karar vermişlerdir.

4 Şubat'ta açıklanabilecek bu maddeler neden 28 Şubat'ta açıklanabilmiştir. Bu 24 günde saklı cevap. 4'ünde getirilen metin çok farklıydı. Metnin değişmesi iyi oldu. Çözüm sürecini isteyenler müşterek bir iradede birleşti. Metin yüzde 60 değişti ve hükümetle HDP birlikte okudu.

Musul Valisi şu anda Musul'da değil. DEAŞ gelince ayrılmak zorunda kaldı. Biz DEAŞ'a karşı 60'tan fazla ülkenin desteklediği koalisyona destek veriyoruz. Yapılan toplantılara bakan düzeyinde katılıyoruz. Teröre karşı olmak bizim de vazifemiz. kaldı ki coğrafya bizim de coğrafyamız. Oradaki örgütler İslam'a da büyük zarar veriyor. 

Bu örgütlere karşı Türkiye koalisyonun bir parçasıdır. Ancak bu koalisyon hareket edecekse, sadece havadan operasyonlarla netice almak mümkün değil. Suriye ile 910 km sınırımız var. Şu anda 1.6 milyon insanı barındırıyoruz. Almanya, Fransa olsa kabul ederler miydi? Almazlardı. İnsanlar bombalar altında hayatını kaybederdi. 

Halep'in bombalanması karşısında veya radikal unsurların şiddeti karşısında kaçış başlarsa daha ne kadar insanı kabul edebiliriz. Emniyetli bölgelerin olmazsa olmaz olduğunu söylüyoruz. Güvenli hava sahasının gerçekleşmesi şu anda mümkün olmadı.

Türkiye'nin yararlı gördüğü hususlar konusunda gelişme olursa biz de koalisyona desteğimizi veririz."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler