1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Artık 'Abi, dinleniyoruz galiba!' yok(muş)!
Artık 'Abi, dinleniyoruz galiba!' yok(muş)!

Artık 'Abi, dinleniyoruz galiba!' yok(muş)!

Efkan Ala yasadışı dinlemelerle ilgili net konuştu: Bundan böyle...

A+A-

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylanarak yürürlüğe giren yargı paketinde de dinleme faaliyetlerinin kapsamı genişletildi. Artık ‘anayasal’ ve ‘devlete karşı’ suçlar da dinleme kapsamında. Son yıllardaki suistimaller ve son yasayla gelen yetki genişlemesi, kamuoyunda ‘telekulak’ kaygısını artırırken, bu kaygıları İçişleri Bakanı Efkan Ala gidermeye çalışıyor. 

Ala, usulsüz dinlemelerle ilgili yeni yasal düzenlemelerin yapıldığına, telekulak sorununu, ortadan kaldırabileceklerine çalıştıklarını söyledi: “O işler (Usulsüz dinlemeler) ortaya çıktıktan sonra yaptığımız düzenleme ile TBMM’de bir komisyon kurduk. O komisyonda bu dinlemeler ele alınıyor. Başbakanlık Teftiş Kurulu’na da yetki verdik. Sadece kendi teftişimize bırakmadık. Başka bir mekanizma da denetlesin istedik. Bütün o dinlemelerin hesabı, senelik envanteri, TBMM’de iktidarın ve muhalefetin birlikte bulunduğu o komisyona çıkarılacak ve hesap sorulacak. Bundan sonra herhangi bir vatandaş suç işlemediği, suç işlemeye girişmediği sürece devlet kesinlikle dinlemez. Devlet dışındaki gayri kanuni olanları söylemiyorum ama devlet içinde artık böyle bir şey olamaz. Zamanında olmuş, ancak bundan sonra devlet içinde böyle bir şey olamaz. Yasaları keyfi yorumlayarak, kötüye kullanarak hiçbir iş bundan böyle yapılmayacak. Yapanların hepsi görülüyor, soruşturuluyor. Devlet ve biz vatandaşın özel hayatını, iletişim mahremiyetini korumak için varız. Onu deşifre etmek, dinlemek, yasaları keyfi yorumlayarak o hakkını kullanmasını engellemek için burada değiliz. Garantiyi sağlamak için görevdeyiz. Bu anlayışın devletin bütün kılcal damarlarına işlemesi için gerekli çabayı fazlasıyla gösterdiğimiz kanaatindeyim.”

Ayrıca yeni paketle beraber; jandarma ve Emniyete sivil denetim geliyor. Kamu çalışanı olmayanların da katılabileceği sivil bir komisyon kuruluyor. Sivil idareye bağlılık ve sivil idarenin denetim yetkisi önemli. Sivil denetimin yeniden gündeme geldiği bir düzenleme. Kolluk kuvvetinin orantısız güç kullanmak gibi hataları olursa, vatandaş bizim yaptığımız denetimi yetersiz gördüyse bu sivil denetim komisyonuna başvuracak. Komisyonun yaptırım gücü olacak. Cezası verilecek. Polis polisi korumasın, kapalı kalmasın, kimsenin devlet yetkisini kötü kullanma hakkı yok. Kimsenin de demokratik hakkı yakıp yıkmak için kullanmaya hakkı yok. Bu dengeyi kurmak zor değil. 

Pakette önleyici gözaltı şeklinde bir düzenleme yok. Suç oluşmadan gözaltı olmayacak. Kesinlikle öyle bir düzenleme yok.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.