1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Artvin Cerattepe maden faaliyetleriyle ilgili flaş karar
Artvin Cerattepe maden faaliyetleriyle ilgili flaş karar

Artvin Cerattepe maden faaliyetleriyle ilgili flaş karar

Hukuki süreç tamamlanıncaya kadar Artvin Cerattepe bölgesinde maden şirketinin faaliyetlerinin durdurulmasının kararlaştırıldığı belirtildi.

A+A-

Artvin Cerattepe bölgesindeki madencilik faaliyetlerinin, hukuki süreç tamamlanıncaya kadar durdurulması yönünde karar alındı. Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun sabah saatlerinde Çankaya Köşkü'nde bir araya geldiği Artvin heyetiyle görüşmesinde, Artvin'in Cerattepe bölgesinde yürütülmesi planlanan madencilik faaliyeti ve son günlerde meydana gelen olaylar ele alındı.

Basına kapalı gerçekleştirilen ve 2 saat süren görüşmede, hukuki süreç tamamlanıncaya kadar Cerattepe bölgesinde maden şirketinin faaliyetlerinin durdurulmasının kararlaştırıldığı belirtildi.

Karar, öncesinde, Artvin Belediyesi'nin sosyal paylaşım hesabı üzerinden paylaşıldı. Paylaşımda, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun 'Cerattepe'deki maden faaliyetlerinin hukuki süreç tamamlanana kadar durdurulacağı' bilgisini verdiğini açıkladı.

Belediye, "Yeşil Artvin Derneği üyelerinin Ankara'da Başbakan Ahmet Davutoğlu ile yaptığı görüşmede, hukuki süreç tamamlanana kadar maden şirketinin faaliyetlerinin durdurulması yönünde karar alındığını ifade etti" açıklamasını yaptı.

2012 yılında izin verildi

Artvin'in yeni mücadelesi ise 2012 yılında aynı bölgeye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın bakır, gümüş ve altın madeni çıkarma izni vermesiyle başladı. Bakanlık, ihale sürecinin ardından bölgedeki bakır madeni için Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) olumlu raporuna da onay verdi.

Mahkeme ile bakanlık zıtlaştı

2013 yılında Yeşil Artvin Derneği öncülüğünde bir araya gelen 283 kişi, ÇED olumlu raporunun yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Rize İdare Mahkemesi’ne dava açtı. Davada mahkeme 20 Kasım 2014 tarihinde ‘yürütmeyi durdurma’ kararı verdi. 2015 yılının Ocak ayında mahkeme Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen ÇED olumlu raporunu iptal etti. Maden şirketi ÇED raporunda yaptığı değişiklikleri yeniden bakanlığa sundu. Bakanlık ÇED raporunu yeniden onayladı.

En büyük çevre davası

Yeşil Artvin Derneği öncülüğünde 8 Temmuz 2015 tarihinde Rize İdare Mahkemesi’ne yürütmeyi durdurma ve ÇED olumlu kararının iptali istemiyle yeniden dava açıldı. 761 kişi ile 60 avukatın açtığı dava, Türkiye’nin en büyük çevre davası. Mahkeme yeniden keşif yapılması kararı verdi. Bölgede bilirkişi heyetinin inceleme yapması bekleniyor.


Artvin'deki gerginlikte polisler böyle müdahalede bulunmuştu

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler