1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Asiri: "62 devletle IŞİD'e karşı savaşacağız"
Asiri: "62 devletle IŞİD'e karşı savaşacağız"

Asiri: "62 devletle IŞİD'e karşı savaşacağız"

Suudi Arabistan Savunma Bakanı Müsteşarı Tuğgeneral Ahmed Asiri , 'Dünyadaki en büyük askeri tatbikat' olarak nitelendirilen tatbikatla ilgili açıklamalarda bulundu ve haçlı müttefiklerinin temel hedefini açıkladı.

A+A-

"Dünyadaki en büyük askeri tatbikat" olarak nitelendirilen 20 ülkenin katıldığı tatbikatın, İran'a yönelik olmadığını belirten Asiri, tatbikatın katılımcı ülkeler arasındaki uzlaşıyı ve savaşa hazırlık kapasitesini üst seviyeye çıkarmak amaçlı olduğunu ifade etti.

"IŞİD'e karşı savaşta 62 devlet bulunuyor"

Suudi Arabistan Savunma Bakanı Müsteşarı Tuğgeneral Ahmed Asiri, İslam Devleti'nin ilk hedef olduğunu çizip mücadelede uluslararası haçlı koalisyonuna 62 devletin destek verdiğinin altını çizerek, "IŞİD listenin başında ve IŞİD'le mücadele amaçlı 62 devletten oluşan uluslararası koalisyon var. Suudi Arabistan ve bölge ülkeleri, güvenliğini ve sınırlarını korumak için tüm tedbirleri alacaktır. Bu en tabii haklarıdır. Eğer İran bundan kendisine bir mesaj çıkardıysa bu da onun hakkıdır" şeklinde konuştu.

Asiri, Körfez ülkelerinin İran tehdidi karşısında atacağı adımlara ilişkin de şunları kaydetti:

"Milisler aracılığıyla eylem mekanizmasını ilk icat eden İran'dır. Lübnan'daki Hizbullah milisleri, Yemen'de Husiler, Suriye ve Irak'taki milis gruplar ona bağlıdır. Bu da bölge ülkelerinin içişlerine bir çeşit apaçık müdahaledir. Körfez ülkeleri İran'ı komşu olarak addediyor. Uluslararası hukuk kuralları, ülkelerin egemenlik hakları ve içişlerine müdahale edilmemesi çerçevesinde İran ile birlikte yaşamak herkes tarafından talep edilen bir şey."

Asiri, tatbikatın bölgedeki muhtemel bir senaryoya hazırlık niteliği taşıyıp taşımadığı ile ilgili şunları ifade etti:

"Bölgede durumlar iyi değil. Terör örgütleri, saldırgan mizaçlı devletler, yabancı müdahaleler, uluslararası çıkarların kesişmesi gibi bölgede güvenlik ve istikrarı sarsan pek çok araç ve unsur var. Suudi Arabistan başta olmak üzere bölgedeki ülkelerin, herhangi bir tehditle mücadele edebilmesi için her türlü senaryoyu göz önüne alması gerek. Suudi Arabistan, iç ve dış terör tehditlerine maruz kalıyor ve özellikle bölgede durumların iyi olmadığı şu dönemde bu tehditlerle mücadele için hazır olması doğaldır."

"Koalisyon temel gerekliliklerdendir"

Sözde barış için çalışan ülkelere, askeri operasyonlar aracılığıyla dahi olsa güvenlik ve istikrarın tesisi için çalışma çağrısında bulunan Asiri, "Koalisyonlar bugün temel gerekliliklerdendir ve askeri operasyonlara odaklıdırlar. Biz de bugün Kuzeyin Gök Gürültüsü ile bu türden operasyonların tatbikatını yapıyoruz" dedi.

Haçlı müttefikinin temel hedefleri

Haçlı müttefikinin yapmış olduğu tatbikatın hedefleri hakkında Asiri, "Tatbikata katılan kuvvetler, yeterliliğini arttırmayı, savaşa hazır olmayı hedefliyor. Ayrıca bir koalisyon ya da koalisyon liderliği kapsamında çalışma yeterliliğini test ediyor. Suudi Arabistan da tatbikatla tecrübe kazanmaya ve kardeş ülkelere kendi tecrübelerini aktarmaya çalışıyor" diye konuştu.

Tatbikat, Perşembe günü sona erecek

Asiri, Arap ülkeleri ve kendisini İslam'a nispet eden ülkelerden 20 devletin haçlı tatbikatına katıldığı tatbikatın perşembe günü sona ereceğini aktardı.

Öte yandan Asiri, 'İslam!' ülkeleri silahlı örgütlerle koalisyon üyelerinin genelkurmay başkanlarının yakında bir araya gelerek toplantı yapacağını, daha sonra da savunma bakanları düzeyinde bir toplantı yapılacağını duyurdu.

Kendilerine İslam'a nispet eden ülkelerin Suriye'de mücadelede haçlı koalisyonunun, Libya, Lübnan ve diğer bazı ülkeler gibi sıcak bölgelerde mücadele için harekete geçme ihtimaline dair Asiri, "Genelkurmay başkanları toplantısı yapılmadan ve koalisyonun askeri çalışmaları, çalışma mekanizması, tehditlerle nasıl mücadele edeceği, üye ülkelerin bu konudaki önerileri gibi konular masaya yatırılmadan net konuşmak için erken" ifadesine yer verdi.

Kaynak: Dünyabülteni

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler