1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Asker yine sahnede
Asker yine sahnede

Asker yine sahnede

Pakistan Müslümanlar Birliği başkanı Şucaat Hüseyin, ordunun Pakistan Başbakanı Navaz Şerif'e ultimatom verdiğini ve 48 saat içerisinde yeni hükümetin kurulması için referandum çalışmalarına başlaması için baskı yaptığını ileri sürdü

A+A-

Pakistan medyasına açıklamalarda bulunan Şucaat, ordunun Pakistan Başbakanı Navaz Şerif'e önceden de karşı olduğunu savundu. Şucaat, muhaliflerin taleplerinden vazgeçmeyeceklerini de sözlerine ekledi.

Şucaat göstericilerin bulundukları bölgeden ayrılmayacaklarını, başkent İslamabad'ı ancak Navaz Şerif istifa ederse terk edeceklerini söyledi.

Şucaat'ın orduyla ilgili iddiaları, Pakistan ordusunun ülkedeki siyasal krize müdahil olmayacaklarını açıklamasından bir gün sonra geldi. Pakistan ordusu henüz Şucaat'ın iddialarıyla ilgili bir açıklama yapmadı.

Pakistan meclisi muhaliflerin istifa talebini reddetti

Pakistan'da Navaz Şerif'in istifası ve meclisin feshedilmesi için yapılan başvuru bugün gerçekleştirilen meclis oturumunda reddedildi. Muhalif parti Pakistan Tehreek İnsaf (PTI) Lideri İmran Han ve Pakistan Awami Tehreek (PAT) Lideri Dr. Tahir Kadri'nin talebiyle Pakistan meclisinde bugün gündeme sunulan talep mecliste yapılan oylama sonucunda reddedildi. 

Pakistan Meclisi'nde yapılan oturuma yarındevam edilmesi kararı alındı. Oturumda konuşulan çözüm önerisi Muhammed Han Açekzay tarafından okundu. Mecliste kabul edilen öneride muhalefetin istifa talepleri de reddedildi.

Navaz Şerif'in istifa etmesi yönündeki taleplerle ilgili olarak bir basın açıklaması yapması bekleniyordu. Daha sonra açıklamanın Pakistan meclisi üyelerinden Muhammed Han Açekzay tarafından yapılacağı duyuruldu.

Açekzay, yerli ve yabancı basın mensuplarına yaptığı açıklamada, muhalif liderlerin kullandığı dilin küçültücü olduğunu ve bu dili kınadıklarını söyledi.

Açekzay'ın açıklamasına atıfta bulunan Pakistanlı siyasetçi İcazul Hak, protesto gösterileri yapan siyasi liderlere anayasal düzlemde diyalog yollarının açık kalmasına dikkat etmeleri yönünde çağrıda bulundu.

İcazul Hak, Pakistan hükümetinin mecliste bulunan muhaliflerden tam destek aldığını, Pakistan meclisinde 342 kişinin bulunduğunu ve bu üyelerin 38 kişinin talepleri yönünde yok sayılamayacağını savundu.

İcazul Hak, Pakistan tarihinde ilk defa siyasi partilerin bir şeye karşı birleştiklerini ifade etti. 

Muhalifler meclisi kuşattı

Pakistan'da Muhalif parti Pakistan Tehreek İnsaf (PTI) Lideri İmran Han ve Pakistan Awami Tehreek (PAT) Lideri Dr. Tahir Kadri'nin liderliğindeki binlerce kişi geçtiğimiz hafta başkent İslamabad'a doğru yola çıkmışlardı.

Muhalifler, Pakistan Başbakanı Navaz Şerif'in istifa etmesini talep ediyor. Muhalifler bu hafta başında başkent İslamabad'ın etrafını kuşatmış ve Navaz Şerif'e istifa etmesi için 48 saat süre vermişti. Ancak bu 48 saatin sonunda Navaz Şerif istifa etmedi.

Navaz Şerif'in istifa etmemesi üzerine İslamabad'a giren yaklaşık 50 bin kişilik muhalif grup başkentteki 'Kırmızı Bölge'ye girdiler. Kırmızı Bölge'de meclis, başbakanlık binası, Anayasa Mahkemesi ve önemli kamu binaları bulunuyor.

Muhaliflerin Kırmızı Bölge'ye girmelerine engel olmak için bölgeye 30 bin polis ve 700 asker konuşlandırılmıştı ancak muhalifler yine de bölgeye girdi. Pakistan meclisini kuşatmış durumda olan muhalifler hükümetin istifasını istiyor.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.