1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. 'Astsubay İslam Devleti'nin elinde' iddiası
'Astsubay İslam Devleti'nin elinde' iddiası

'Astsubay İslam Devleti'nin elinde' iddiası

Suriye sınırındaki Öncü Hudut Karokolu komutanı Özgür adlı kayıp astsubayın, İslam Devleti tarafından pusu kurularak kaçırıldığı ihtimali ağırlık kazanıyor. Astsubay Suriyeli sığınmacılara ve muhacirlere çıkardığı zorluklarla tanınıyor.

A+A-

Komutanın son 15 gün içinde Türkiye üzerinden İslam Devleti'ne katılmak için Suriye'ye giriş yapmaya çalışan toplam 70 muhaciri yakalaması nedeniyle hedef haline geldiği değerlendirmeleri yapılıyor. Karakol komutanının yakalayıp sınırdışı ettiği muhacirlerin ülkelerinde idam ve uzun süreli hapislerle karşı karşıya kalması İslam Devleti'ni böyle bir eyleme iten sebepler arasında gösteriliyor. 

Bir diğer iddia iki gündür haber alınamayan Astsubayın kaçakçılara müdahale sırasında Suriye tarafına geçtikten kaybolmuş veya kaçakçılar tarafından vurulmuş olması olarak öne sürülüyor. Gelişmelerden sonra bölgeye zırhlı araç sevkiyatı yapıldı.

Ayrıca son aylarda bazı karakollarda Esed bombardımanlarında ağır yaralan sivillerin Türkiye'ye alınmama uygulamasının artması yerel halkında komutanlara yönelik bir tepkinin oluşmasına neden olmuştu.

Milliyet'ten Namık Durukan'ın haberine göre, Suriye sınırında geçen hafta şok eden bir olayın yaşandığı belirtiliyor. Suriye sınırının Kilis bölümünde Öncü Hudut Karakolu'nda görevli astsubay geçen hafta içinde kayboldu. Milliyet'in aldığı bilgilere göre; karakolun görev sahası içindeki sınır alanının hem Türkiye hem de karşısındaki Suriye bölümünde son dönemde önemli bir hareketlilik yaşanıyordu.

Tesise üs kuruldu

Bölgedeki gelişmeleri yakından izleyen kaynaklardan alınanan bilgiler özetle şöyle:

* 2009 yılında yapılan anlaşma çerçevesinde Öncü Karakolu'nun karşısında doğalgaz istasyonu bulunuyor. Bu istasyon Kilis'te bulunan dolağaz istasyonuna bağlanıyor. Bu doğalgaz tesisinin Suriye'deki bölümünde bir süredir İslam Devleti birlikleri konuşlanmış durumda. Birliklerin tesis çevresinde hendek kazarak savunma tartibatı alması üzerine, Türk tarafında da iş makineleri ile hendekler kazıldı. Tesiste kurulan üste 400-500 dolayında mücahidin bulunduğu değerlendiriliyor.

70 muhacir ve sığınmacı tutuklandı

* Kaynaklara göre; sınırın bu bölgesi İslam Devleti ve diğer İslami grupların Türkiye üzerinden katılımlarda geçiş hattı olarak kullanılan önemli güzergahlardan biri. Türkiye; son dönemde sınırdaki güvenlik önlemlerini daha fazla yoğunlaştırdı. Öncü Hudut Karakolu birlikleri; 15 gün önce aralarında Türk vatandaşlarının yanısıra farklı ülkelerden de gelenlerin bulunduğu 50 kişiyi, sınırı geçmek isterken yakaladı. Bu kişiler, Suriye'deki cihada katılmak için sınırdan geçmeyi amaçlıyordu. Geçen haftada yine 20 kişilik bir grup yakalandı. Hudut birliklerinin yakaladığı bu kişiler, jandarmaya teslim edildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.