1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Ateşkesi kabul etmeyen kim?
Ateşkesi kabul etmeyen kim?

Ateşkesi kabul etmeyen kim?

İsrail'in 24 saatlik ateşkes teklifinden sonra Tel Aviv'e beş roket fıratıldı. Sosyal medyanın Filistin fedaileri hadiseye mal görmüş mağribi gibi atlayıp Tevhid ehline saldırınca, iftiraları ellerinde patladı.

A+A-

İsrail'in ateşkesi uzatma talebini yanıt gelmeden Tel Aviv'e fırlatılan 5 adet roket, sosyal medyanın Filistinci muhafazakarları için selefileri vurma fırsatı doğurdu. Her fırsatta müslümanları ve tevhidi cihad hareketlerini ağızlarına dolamaktan geri durmayan Filistinci veya Hamasçı Türkler iftirada yine birinciliği kimseye kaptırmadılar. İzzettin Kassam Tugayları'nın İsrail'in lehine olacak bir ateşkesi reddettiklerini ve roketleri kendilerinin attıklarını açıklamalarının ardından malum zihniyetin suskunluğu ise ikinci bir iftiraya kadar sürecek gibi. Gazze'deki selefi yapılara Kassam Tugayları savaşırken yokmuş gibi muamele eden ve "İsraile karşı niye savaşmıyorlar" nakaratlarını tekrarlayanlar bu iftira ile kendilerini yalancı konumuna düşürdüklerinin farkındalar mı acaba?

 

Taraflar arasında ateşkes süreci

Yahudi güvenlik kabinesi, acil toplantı yaparak Gazze harekatını değerlendirdi. Kara saldırısını genişletmenin de tartışıldığı toplantıdan ateşkesi 24 saat daha uzatma kararı alındı. Kararın Birleşmiş Milletler'in talebi doğrultusunda alındığı belirtildi.

Yahudi ordusu ateşkes süresince tünelleri arama faaliyetlerine devam edecek. Ateşkes bittiğinde de bombalayacak. Gece 00.00'da bitmesi öngörülen ateşkesin ihlal edilmesi durumunda İsrail askerleri karşılık verecek.

Hamas 24 saalik ateşkesi kabul etmedi

Hamas sözcüsü Sami Ebu Zuhri, “İsrail’in askerlerini Gazze’den tamamen çekmesini, yerleşimcilerin geri dönmesini ve yaralıların tahliyesine izin vermeyi içermeyen hiçbir insani ateşkes girişimi kabul edilemez” dedi.

Sabah 08.00’de başlayan 12 saatlik ateşkesin bitmesinin ardından Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin Kassam Tugayları İsrail’e füze atışına başlamıştı.

Hamas yönetimi, ateşkes süresince  beklenen yardımların Gazze’ye girememesi nedeniyle bölgedeki gruplar arasında fikir ayrılıkları yaşandığını duyurdu.

Hamas liderlerinden İsmail Rıdvan, "İsrail kendi amaç ve çıkarlarına uygun olarak tek taraflı ateşkes ilan ediyor. Bunu yaparken nefes alıp, askeri stratejisini yeniden gözden geçiriyor. İsrail şu anda bir çıkmazda ama dünyaya savaşı kendisinin yönettiği imajını vermeye çalışıyor. Ama ipler direnişin elinde" dedi.

İsmail Rıdvan, "İsrail böyle yaparak Hamas'ı zor durumda bırakmaya çalışıyor. İsrail tüm yaptıklarının sonucuna katlanacak. Biz ateşkes önerisini insani amaçlarla kabul ettik. İsrail’in saldırıları genişletmek için bahaneye ihtiyacı yok. Hiç bir gerekçe olmadan kadın ve çocukları öldürmeye devam ediyor. Uluslararası camia bilmelidir ki, İsrail savaş suçu işliyor ve Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde yargılanmalıdır" ifadelerini kullandı.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.