1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Atı alan Üsküdar'ı geçti
Atı alan Üsküdar'ı geçti

Atı alan Üsküdar'ı geçti

Cevlani 800 kadar askerinin katıldığı iftar programı sonrası Şam İslam Emirliğini ilan etti. Konuşmanın içeriği, zamanlaması, yayınlanma şekli, ortamdakilerin tepkisi , beyanatı daha da ilginç bir hale getirdi.

A+A-

Haber-Analiz, Ahmet Yağmur

İslam cephesi zındıklarının İslam Devletindeki muhacirlere saldırı başlattıkları tarihlerde tarafsız kalan, kimi yerde muhacirlere üstü kapalı şekilde yardım eden Nusret cephesi, bu sefer  kendisi İslam cephesi zındıkları ile karşı karşıya geldi. Aslında bu ayrılığın ilk sinyalleri Nusret cephesi dışındaki birçok yapının altına imza attığı ve içinde İslam dışında her şey olan misak bildirisinin yayınlanması ile verilmişti. Nusret cephesi bu bildirinin içeriğini eleştirmiş ama daha çok istişaresiz karar verilmesine içerlenmişti.

Bu süreçte birçok kez Ebu katade ,Zevahiri gibi önderler, cemaatleri, Nusret altında toplanmaya çağırdı. Fakat bu çağrılar karşılık bulmayınca bazı bölgelerde o yerlere has ayrılıklar ortaya çıkmaya başladı.Nusret cephesi kimi yerlerde İslam cephesi zındıklarını cepheden kaçmakla suçladı ve yenilgileri buna bağlayan bildiriler kaleme aldı. Ancak bu beyanatlar çok kısa bir şekilde değinilip geçilen açıklamalar olarak çöpe atıldı. Son ayrılık haberi ise Halep'ten geldi. Nusret  bir hafta kadar önce çeşitli sebepler göstererek Halep'teki şeri heyetten çekildiğini açıkladı.

Bu süreçte Irak'taki fetihlerden sonra getirilen ağır silahlar ve hilafet ilanına karşılık veren topluluklar nedeni ile bazı bölgelerden çekilmek zorunda kalan Nusret son bir hamle ile İslam emirliğini ilan ederek silkinmeye çalışıyor.

İslam emirliği beyanı nedeni ile akla takılan sorulara geçmeden önce konuşmadan bazı pasajlara göz atalım:

''Şam’da bir İslam Emirliği kurmanın zamanı gelmiştir. Herkes bunun için çalışacaktır, kimse muaf değildir, reddedenlerin aramızda yeri yoktur. Zaman kararlılık zamanı, dökülen kanların boşa akmadığını gösterme zamanı, çabalarımızın hırsızlar veya omuzlarımızda yükselenler tarafından çalınamayacağını gösterme zamanıdır. Bu Emirlik ümmetin tüm düşmanlarına, rejime, PKK’ya ve aşırı gidenlere sınır olacaktır.

Bundan sonra kimseye merhamet göstermeyeceğiz, Ne rejime, ne aşırıcılara (IŞİD), ne de PKK’ya. Bu ordu iman ile savaşacaktır.

Savaş ilan ettiğimiz zaman bundan geri çekilmek yoktur, ölene kadar savaşacağız. Kim bu projeye katılmak isterse açıkça söylüyoruz ki bizi yarı yolda bırakacak olanlar gelmesinler, çünkü merhametli olmayacağız. Kim bu projeye katılmak istemiyorsa şimdi belirtsin ve aramızdan ayrılsın.

Yahudilerle bizim aramızda bir sınır çitinden başka bir şey yoktur. İsrail bizim elimizle dokunacağımız kadar yakındır. Bizi Yahudilere saldırmaktan alıkoyan iki şey vardır. Bunların ilki Esad rejimi, diğeri aşırıcılardır.

Halep, Idlib, Deraa ve Guta’da ordularımız olacak. Bu ordular tek emirlik altında birleşecek ve Yahudileri vuracak ordu olacak.

Bu hilafet 1000 kere ilan edilse bile geçersizdir, bu hilafet cihadın enkazı üzerine kurulmuştur. Fedakârlık yapanlar sizlersiniz.''

Konuşmadaki ilginç noktalara gelirsek:

* Konuşma sırasındaki tezahuratlar , bağırma anındaki kargaşa hali nusret cephesinin şu ana kadar medya kanalı ile oluşturmaya çalıştığı  algıyı yerle bir etmeye yetti. Bir an ses kaydındaki arapça konuşmanın türkçe olduğunu varsaysak Beyazıt meydanında bağırıp bağırıp dağılan sonra cihad ettiğini

zannedip de ' bugün hepimiz birden yumrukları kaldırdık, düzeni çok güzel sağladık , organize çok iyi idi ' gibi harika analizlerle hayal dünyasına geçiş yapan

radikallerin bir organizasyonu zannedilebilirdi.

* Anlaşılan o ki ses kaydı bir muhalif tarafından kaydedilmiş ve sızdırılmış. Eğer durum bu ise güvenlik açısından tam bir facia demektir. Daha da önemlisi muhaliflerden bazılarının sosyal medyada iftarın öncesinde ve hemen sonrasında bazı bilgiler paylaşması. Eğer ortada bir sızdırma yok ise en ufak faaliyetlerini dahi güzel görseller ile sunan nusret medyasının  bu kadar önemli bir beyanatı bu kadar acemi bir sunum ile hazırlamasının bir izahatı olmasa gerek.

* Şam İslam Emirliğinin nereye bağlı olacağı meçhul. Doğal olarak yeni bir tartışma kapısı daha açılmış olacak. Kendi başına bir yapı olduğunu iddia etmesi halinde daha önce İslam Devletine yaptıkları eleştiriler suya düşecek. Ayrıca emire itaat vurgusu yapılan ama kastı tam olarak anlaşılamayan Afganistan İslam Emirliğinin beyanının bununla aynı zamana denk gelmesi sadece bir tesadüf olarak kabul edilemez herhalde?

*Nusret şeriatı uygulamaya başlayacaklarını ve bu hususta taviz vermeyeceklerini söylüyor. Soru şu: 'Şeriatı uygulamaktan sizi şu ana kadar engelleyen şey ne idi? Geçmişte daha fazla imkan ve toprağa sahiptiniz.' Akıllara birçok soru geliyor ama ilk sırayı şu soru kapıyor: İslam devletinin ilk günden beri şeriat vurgusu yapması ve bunu hilafet ilanı ile en  zirveye taşıması saflarda bir kaymaya mı yol açtı? Ne olursan ol gel mantığı ile saflarınıza kattığınız fertlerde bir hareketlenme mi sezdiniz? Böyle bir korku mu sizi bu ilana itti? Eğer öyle ise Allah korkulmaya daha layık olandır.

* İslam devletinin ,şeriatın kurallarını uygularken ki tavizsiz tutumunun halk tarafından anlaşılamayacağı için ters tepeceğini söyleyen ve bu durumu eleştiren bir cenahın  şeriatı uygulamada tavissiz olacaklarını söylemesi hayli ilginç olmuş. Acaba yaşadıkları toprak parçasına melekler teşrif etti de haberimiz mi yok? İslam devletinin ehli kitaptan cizye almasını eleştiren alimleri olan Nusret cephesi hedefine koyduğu yahudileri topraklarında zekat alarak mı yaşatacak?

* Adnani'nin açıklamalarındaki sertliği eleştiren ama kendi alimlerinin ateşin köpekleri gibi lafızlarını görmezden gelen Nusra bu beyanı ile Adnaniyi bile kıskandıracağa benziyor. Adnani hiç olmaz ise cürmü ne olura olsun tevbe edenleri affedeceklerini söylüyordu. Bu konuşmada ise 'merhamet olmayacak ' diyor. Kendi askerini bununla tehdit eden bu projeye karşı çıkanlara ne yapar?

* Yanlış biliyor isek söyleyin : Yahudiler ile aranızdaki çit uzun zamandır orada duruyor. Şu an ise en zayıf anınız. Neden şimdi bir anda çiti aşmak aklınıza geldi? Yoksa siz de ümmet denilen topluluğu arkanıza almak için Filistindeki mazlum halkın iyi bir reklam malzemesi olduğuna mı inanıyorsunuz?Doğru! Hizbullatı bile onca çirkefliğine rağmen  İsraile vurduğu için ümmetin iftiharı diye göklere çıkartan sonra da söylediklerini yutmak zorunda kalan ümmet(!) aynı şeyi başkaları yapınca da hiçbir itikadi ve menheci sorgulamaya gitmeden  peşine takılacaktır!Nasıl olsa zaman, naslara göre olayları değerlendirme zamanı değil ,bilakis akılla ve duygu ile hareket etme devri!

*İslam devletini sahadaki diğer gruplar ile istişare etmediği için eleştiren misak bildirisine istişaresizlik vurgusu yapıp karşı çıkan Nusra emirlik ilanını şöyle duyurdu:'Herkes bunun için çalışacaktır.Reddedenlere aramızda yer yok.' Ne diyelim !Büyük lokma yut büyük söz söyleme!

*Son sorumuz Cevlani'ye: 4 cephede savaşacağınızı söylemişsiniz: Rejim, PKK, aşırıcılar(islam devleti), mürtedler. Hepsin anladık ama bu mürtedi bir türlü çıkaramadık?! Şu ana kadar kimse ile ,bu ifadeleri kullanarak savaştığınızı duymadık. Acaba iftardan önce birileri dinden mi çıktı? Yoksa siz de kendinize savaş açılmasını artık riddet olarak mı görüyorsunuz? Daha da önemlisi bu ilana karşı çıkacağı kesin olan İslam cephesi zındıkları ile ufukta gözüken savaş için askerlerinizin bilinçaltını mı hazırlıyorsunuz?

NOT: Beyan ile ilgili pasajların çevirileri Ümmeti İslam'dan alınmıştır.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum