1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. AYM Başkanı'ndan Erdoğan'a cevap: 'Karar, herkesi bağlar...'
AYM Başkanı'ndan Erdoğan'a cevap: 'Karar, herkesi bağlar...'

AYM Başkanı'ndan Erdoğan'a cevap: 'Karar, herkesi bağlar...'

Erdoğan'ın AYM kararına ilişkin yaptığı "Karara uymuyorum, saygı da duymuyorum" açıklamasına Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan'dan cevap geldi.

A+A-

Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan ‘AYM’ye Bireysel Başvuru Sisteminin Desteklenmesi Konferansı’nda konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AYM kararına ilişkin yaptığı "Ben Anayasa Mahkemesi’nin kararına sadece sessiz kalırım. Kabul etmek durumunda da değilim. Karara uymuyorum, saygı da duymuyorum" açıklamasına isim vermeden cevap veren Arslan “AYM’nin verdiği kararlar herkesi ve tüm kurumları bağlar” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Can Dündar ve Erdem Gül’ün tahliyesine ilişkin AYM kararına tepkisine, bizzat Başkanı Zühtü Arslan’dan yanıt geldi.

Arslan, Erdoğan’ın “Anayasa Mahkemesi kararına uymuyorum, saygı da duymuyorum” sözlerine karşılık, “AYM kararları herkes için bağlayıcıdır” dedi.

Arslan, bu konuda Anayasa’nın, AYM kararlarının yasama, yürütme, idare, gerçek ve tüzel kişilerin tümü için “bağlayıcı” olduğu hükmünü içeren 153. maddesini hatırlattı.

Erdoğan'a ikinci yanıt

Arslan’ın Erdoğan’a üstü kapalı vermiş olduğu yanıtı ise, AYM kararlarının öncelik sıralaması konusunda oldu. Erdoğan, AYM’ye kendisinin de başvuruda bulunduğunu, ancak bunun hala görüşülmediğini söylemişti. Arslan buna karşılık da, Erdoğan’ın adını hiç anmadı ama doğrudan Cumhurbaşkanı’na yanıt verdi. Arslan, “Tutukluluk halleri AYM kararlarında önceliklidir” dedi.

Gazeteciler Erdem Gül ve Can Dündar konusundaki AYM başvurusu, iki gazeteci halen hapisteyken görüşülüp karara bağlanmış, Gül ve Dündar AYM kararı sayesinde tahliye edilmişti.

Arslan, Gül ve Dündar kararı sonrasında AYM’yi ve özellikle de kendisini eleştiren basına da sert çıktı. “Eleştiriye saygı duyuyoruz ama” diye söze giren Arslan, kendisi ve mahkeme hakkında “eleştirinin ötesinde hayali” suçlamalar yapıldığına dikkat çekti Arslan, “Talimatla karar veriyomu gibi gösteren, şahsıma ve mahkemeye yönelik haber ve yorumları kınıyor ve reddediyorum” dedi.

AYM Başkanı, mahkemenin aldığı kararların kimi kesimi sevindirip, kimisini sinirlendirirken, kimi zaman da bir kararı alkışlayanların, başka bir karar karşısıda “skandal” yorumu yaptıklarına dikkat çekti.

Bekir Bozdağ'da konuştu

Arslan konferansta konuşurken Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da mahkemeyi eleştirdi. Bozdağ “Can Dündar ve Erdem Gül ile ilgili AYM kararının anayasa ve yasayı ihlal olduğu açıktır. Cumhurbaşkanı’nın AYM kararını eleştirmesi demokratik bir haktır” dedi.

Sosyal medya kullanıcıları da AYM'nin açıklaması sonrası birçok yorumda bulundu. Yapılan yorumlar sonrası #AYMdenOneMinute ve AYM Başkanı Zühtü Arslan Hashtagleri Twitter'da trend topic listesine girdi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler