1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. AYM'den F tiplerine kitap sınırlaması
AYM'den F tiplerine kitap sınırlaması

AYM'den F tiplerine kitap sınırlaması

Anayasa Mahkemesi (AYM), cezaevindeki bir hükümlünün odasında 10’dan fazla kitap bulundurması talebinin reddedilmesinin, ifade özgürlüğünü ihlal etmediğine hükmetti.

A+A-

Ankara 2 No'lu F tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'ndaki bir hükümlünün , odasında 10 kitaptan fazla bulundurmasına izin verilmemesine itiraz etti. Cezasını çekmekte olan hükümlü yasal dayanak olmadan ifade özgürlüğünün ihlal edildiği gerekçesiyle AYM’ye başvuru yaptı.

Altı yıldır cezaevinde bulunan hükümlü, cezaevi kütüphanesindeki 500'e yakın kitabı okuduğu için ailesine yeni kitap getirtti. Ancak odasında aynı anda 'mahkûma ait 5 ve cezaevine ait 5 olmak üzere toplam 10' kitaptan fazla bulundurmasına izin verilmedi. Mahkûmların 15 günde bir bu kitapları değiştirmesine izin veriliyor.

Yüksek mahkeme hükümlünün başvurusunu haksız buldu; cezaevinin kararının ifade özgürlüğünü ihlal etmediğini, oda veya koğuş düzeninin sağlanması için geçerli ve haklı bir karar olduğuna hükmetti.

‘Anayasa’ya uygun’

Hükümlü'nün ifade özgürlüğüne yapılan müdahalenin, 'kamu düzeninin sağlanması' kapsamında devlet tarafından belirlenen amaçların ve faaliyetlerin uzantısı niteliğinde olduğu kanaatine ulaşıldığı ve bunun da Anayasa'nın ifade özgürlüğüne ilişkin 26. maddesinin ikinci fıkrası kapsamında meşru bir amaç taşıdığı sonucuna varıldığı belirtildi.

Anayasa Mahkemesi kararında, hükümlünün 10'dan fazla kitap bulundurmasına izin verilmemesi sebebiyle müdahale edilen ifade özgürlüğü ile oda veya koğuş düzeninin sağlanması arasındaki dengenin ölçülü olduğunu kabul etti. Daha fazla kitap bulundurma talebinin reddine ilişkin gerekçelerin inandırıcı, ilgili ve yeterli oldukları sonucuna vardı.

 

Kaynak: AA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.