1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Az yiyin, dinç kalın!
Az yiyin, dinç kalın!

Az yiyin, dinç kalın!

Az yiyenlerde yaşlanma sürecinde yavaşlama olur. Beyindeki yaşlanma süreçlerinde ve hâfıza problemlerinin oluşmasında yer alan 900 gen, az kalorili beslenmeyle frenlenebiliyor.

A+A-

Az yiyenlerde yaşlanma sürecinde yavaşlama olur. Görünüşe bakılırsa bilhassa beyin düşük kalorili beslenmeden faydalanır. Beyindeki yaşlanma süreçlerinde ve hâfıza problemlerinin oluşmasında yer alan 900 gen, az kalorili beslenmeyle frenlenebiliyor. Elbette kalori azaltması düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Kaloriyi %30 oranında azaltmak en etkili oran olarak tespit edilmiştir. Diğer bütün miktarlar daha az etkilidir.

Yanlış bir kabûl: 'Az yemek sağlıksız'

Daha az yemek yemek direkt olarak zâfiyete düşmeyi ifâde etmez. Daha az yemek en doğru gıdâları seçerek şuurlu beslenmeyi hedefler; fakat aynı zamanda daha yavaş yemeyi, çok iyi çiğnemeyi ve böylece daha az yiyecekle –diğer çok miktarda yiyen insanlar gibi- tam doyma hissini elde etmeyi ifâde eder.

Birçok insan az yemenin yetersiz beslenme olduğuna inandığı için az yemek sağlıksız kabûl edilir. Fakat sağlıklı olarak yenen az miktarda yiyecek, günlük kalori alım miktârı milimi milimine hesaplanıp sözde günlük enerji ihtiyâcına uygun ayarlanan bir beslenmeden sıklıkla daha sağlıklıdır.

Ufak öğünler

Uzman doktor Galina Schotolavasporda verimli olmanın, çok daha iyi netîcelere ulaşmanın tam doğru hesaplanmış sporcu beslenmesinden ziyâde ufak öğünlerle gerçekleştirilebileceğini bildiriyor.

Tabii ki bu konu üzerinde tam bilimsel olarak çalışılması gerekiyor. Araştırma dünyâsının yeni vardığı bilgiler gösteriyor ki normal görülen ve beslenme uzmanları tarafından tavsiye edilen kalori miktarları organizmada düşük kalorili bir beslenme kadar yüksek oranda iyi sonuçlar sağlamıyor.

Düşük kalorili beslenmek hafızayı dinç tutuyor

Amerikan NYU Langone Medical Center’dan Prof. Stephen D. GİNSBERG ve meslektaşları bir çalışmada, düşük kalorili beslenmenin hâfıza problemleri ve demans/bunama hastalıklarının oluşmasına mâni olabildiğini ortaya koydular.

Az yiyenlerde yaşlanma genlerinin faaliyetleri duruyor

Beslenmede kalori azaltıldığında bunun berâberinde sağlık için avantajlar getirdiği ve az yiyenlerde yaşlanma genlerinin aktivitesinin durduğu daha önceki çalışmalardan zâten biliniyordu. Profesör Ginsberg ve sinir bilimi bilim insanlarından oluşan takımı, tümü yaşlanmaya bağlı zihin/hâfıza problemleriyle alâkalı 900 genin aktivitesindeki değişiklikleri isbatlamayı başardılar.

Kalori azalırsa beyin performansı artar

Dişi fârelerde demans riskinin erkek fârelerden daha yüksek olduğu görülmüştür (bu durum insanlarda da aynı şekildedir). Bu bilgi ışığında Ginsberg ve takımı bir grup dişi fâreyi gözlemledi.

Grubun yarısındaki fârelere her zaman beslendikleri kalori miktârı yem verildi. Grubun diğer yarısının yiyeceğinin kalorisi ise %30 oranında azaltıldı.

Araştırmacılar orta ve ileri yaşta olan fârelerin beynindeki hipokampus bölgesini inceledi. Alzheimer bulguları en erken olarak beynin bu bölgesinde gözlenebilir. Düşük kalorili beslenmenin 900 gen üzerindeki müsbet etkisiyle fârelerin Alzheimer’dan korunmuş olduğu tesbit edildi.

Az yiyenler zeka testlerinde daha iyi konumda

Benzer netîcelere 2013 yılında Society for Neuroscience da ulaştı. Prof. Li-Huei Tsai ve arkadaşları aynı şekilde beslenmedeki kalori miktârı ve hâfıza problemleri arasındaki irtibâtı inceledi ve %30 oranında kalori azaltımının zekâ ve hâfıza testi sonuçlarını daha iyi hâle getirdiğini keşfetti.

Siz de sağlıklı ve dengeli olan fakat miktar olarak ‘serçe gibi’ yiyen ve buna rağmen iyi ve canlı hisseden insanlardansanız orada durun. Kendinizi kandırmayın, sağlıksız bir iş yapıyorsunuz. Ve eğer âilenizde böyle az yiyen biri mevcutsa o zaman onun hakîkaten sağlıklı, çeşitli ve dengeli beslenip beslenmediğine dikkat edin fakat onu çok miktarda yemek yemeye zorlamayın.

Az yiyenler, birçoğumuzun bugünlerde kaybetmiş olduğu ve bizi aşırı kilodan ve bununla bağlantılı medeniyet problemlerinden koruyan sağlıklı ‘yeme içgüdüsü’ne hâlâ sâhip olabilirler.

 

Kaynak: Yenidünya dergisi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler