1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. "Bağdat Rafizilerin başkentidir"
"Bağdat Rafizilerin başkentidir"

"Bağdat Rafizilerin başkentidir"

Safevi İran'ın Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ali Yunusi, 'Bağdat bizim başkentimizdir' açıklamasıyla Sünni dünyaya meydan okuyarak, Bağdat bir kez daha işgal altında olduğunu hatırlattı.

A+A-

İran haber ajansı İSNA'nın haberine göre, "Büyük İranlı Kimliği Konferansı"nda konuşan Yunusi, İran kültür coğrafyasının Çin sınırından Hint alt kıtasına, Kuzey Kafkasya'dan Basra Körfesi'ne ulaşan coğrafyayı kapsadığını savundu.

Kültür, medeniyet, din ve İranlılık ruhunun 'Büyük İran' coğrafyasına yayıldığını iddia eden Yunusi, "Bu bölgede doğal bir birliktelik söz konusudur. Her ne kadar bazı farklılıklar birleşmeyi engellese de, gerçekte İran coğrafyası; Çin sınırından bugünkü Afganistan ve Pakistan'a, Kuzey Kafkasya'dan Fars (Basra) Körfezi'ne kadar olan coğrafi alan bu birliğin içerisinde yer alır" değerlendirmesinde bulundu.

''Şii ittifakının asıl amacı''

Azınlıklardan sorumlu Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yunusi, "İran kültür coğrafyasında yaşayan herkes İranlıdır ve bu yönüyle bizim korumamız altındadırlar. Onları İslam fanatizmi, ateizm, tekfircilik, yeni Osmanlıcılık, Vahhabilik, Batı ve Siyonizm tehdidinden koruyacağız" ifadelerini kullandı.

İran sınırlarını tarih, kültür ve coğrafyanın belirlediğini ifade eden Yunusi, "Bu bölgede stratejik kültürel ve tarihsel nüfuz oldukça önemlidir. Nüfuz coğrafyamızı göz ardı ederek menfaat ve güvenliğimizi koruyamayız" dedi. Açıklamaları ile İslam coğrafyasında İran ve türevleri tarafından gerçekleştirilen katliamları kendince gerekçeklendiren Yunusi, Rafizilerin Sünni alem üzerindeki kirli emellerinide kısaca özetlemiş oldu.

''Bağdat başkentimiz''

Yunusi, "Irak şu an sadece medeniyet etkimiz altında olan bir ülke değil. Kimlik, kültür merkezimiz ve başkentimizdir. Bu, dün olduğu gibi bugün de böyle. Çünkü İran-Irak coğrafyası ve kültürünün birbirinden ayrılması mümkün değil. Biz ya birbirimizle savaşmalı veya bir olmalıyız" şeklinde kaydetti. 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum