1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bahçeli: "Putin ve adamlarının dili sivri ve zehirlidir"
Bahçeli: "Putin ve adamlarının dili sivri ve zehirlidir"

Bahçeli: "Putin ve adamlarının dili sivri ve zehirlidir"

Gündem ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Bahçeli, Erdoğan'ın gündemle ilgili sözlerini 'sanal meydan okuma', 'kuru gürültü' şeklinde niteleyerek doğalgaz ile ilgili ilginç açıklamalarda bulundu. Bahçeli konuşmasında Putin'e giydirmeyi ihmal etmedi.

A+A-

MHP Lideri Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Türk hava sahasını 17 saniye ihlal eden Rus uçağının düşürülmesinden sonra başlayan krizin hem uluslararası dengeleri, hem bölgesel gelişmeleri, hem de enerji trafiğini yeniden şekillendirdiğini söyleyen Bahçeli, "Şurası tartışma götürmeyecek kadar berraktır ki Rusya saldırgan, agresif, uzlaşmaz, çatışmacı bir politikanın tarafındadır. Rus yetkililerden her fırsatta gerilimi artırmaya, komşuluk hukukunu baltalamaya dönük açıklamalar arka arkaya gelmektedir" diye konuştu. "Putin ve adamlarının dili sivri ve zehirlidir" şeklinde bir tanım yapan Bahçeli, konuşmasına şöyle devam etti:

"Rus tarafının Türkiye’yi zora sokacak siyasi ve ekonomik yaptırımları devreye almasıyla iki ülke arasında esen soğuk rüzgarların şiddetinde artma meydana gelmiştir. Bu yaptırımlar bazı Türk mallarının ithalatı ile Türk iş adamları ve iş gücüne yönelik kısıtlamaları içermektedir. Bunun yanı sıra Putin'e seslenen Erdoğan: "Alsan ne olur ? Almasan ne olur ?" Türkiye bununla yıkılacak ülke değil sözleri kuru gürültü, sanal meydan okumadır. Putin yönetimi ilişkileri gittikçe germekte, uçak düşürülme olayının perde gerisinde ABD olduğunu ifşa etmektedir."

Tezek yakalım manasını gelmemeli

Bahçeli, Türkiye’nin önde gelen doğalgaz tedarikçisinin Rusya olduğunu belirterek, "Eğer doğalgazın akışında bir tıkanıklık ve aksaklık olursa elbette Türk milleti Rusya'ya el avuç açacak kadar küçülmeyecektir. Ancak bu, 'tezek yakalım' manasına da gelmemelidir. Erdoğan’ın "Biz hayat boyu doğal gaz kullanmadık, bu millet çileye alışıktır" diklenmesi en başta milletimize bühtan ve haksızlıktır. Evet, doğalgazı hayat boyu kullanmadık, ama doğal olmayan gaza da kimsenin gelmesi mümkün değildir. Düne kadar doğalgazın geldiği şehirleri anlata anlata bitiremeyen, Ayşe bacımızın çektiği sıkıntıları miting malzemesi olarak kullanan ve geçmiş hükümetleri beceriksizlikle suçlayan Erdoğan, şimdi doğalgazı hamaset gazlamasıyla karartmaktadır" ifadelerini kullandı.

Füzeli geçiş ahlaksız bir teşebbüstür

Rusya'nın Ortadoğu’ya daha da yerleşebilmesi için uçak vakasını ’sıçrama tahtası’ olarak kullandığını söyleyen Bahçeli, "Boğazdan geçen Rus donanmasına ait bir gemiden omuza alınan bir füzenin gösterilmesi Rusya’nın tahriklerine yenilerini ekleyen sorumsuz ve ahlaksız bir teşebbüstür. Buna rağmen, her türlü silaha sahip savaş gemisinin görülmeyip, omuzda gezdirilen füzeye odaklanılması, birden bire gerilimin yükselmesi akıl karı değildir" şeklinde konuştu.

Türkiye'ye yardım ediyoruz diye İncirlik Üssü'ne çöreklendiler

NATO Bakanlar Komitesi’nin 1 Aralık toplantısında Rusya’nın Suriye'deki varlığına karşı Türkiye’ye destek olmak için üye ülkelerden savaş uçağı ve gemileri takviye kararı çıktığını hatırlatan Devlet Bahçeli, "ABD, Almanya, Fransa, İtalya, İngiltere, İspanya Türkiye’ye yardım ediyoruz bahanesi ile İncirlik Üssü’ne silah, asker ve cephanelik yığmaya başlamışlar, Ortadoğu’ya çöreklenmişlerdir. Görüleceği üzere NATO ülkeleri bölgeye güç kaydırmaktadır. 2. Dünya Savaşı sonrasında devletlerin toprak kazanımı olmayacak ilkesi bozulmaktadır. Rusya’nın müdahalesine kadar Irak ve Suriye’de devlet dışı aktörlerin varlığı, şimdi yerini devletlerin mücadelesine bırakmıştır" dedi.

Bahçeli, sözlerini şu şekilde sona erdirdi:

"Dış politikada çok başlılık ve hükümetin atıl kalması çok mahsurludur. Cumhurbaşkanıyla mutat görüşmelerinizde ülke gündemini pek tabiidir ki istişare ediniz, diyeceğim bir şey yoktur. Ancak dış politikanın sadece Erdoğan’ın günübirlik ve polemik üzerine bina edilen sözlerine bırakılması, hükümetin geriye atılması Türkiye’nin ciddi şekilde aleyhinedir. Sayın Başbakan, buna müsaade etmeyiniz, üstlendiğinizin görevin gereğini yapınız, dış politikayı siz yürütünüz, Cumhurbaşkanının anayasal sınırlarında kalmasını ısrarla isteyiniz." dedi.


Kaynak: İHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler